1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UZATMAYA OYBİRLİĞİ
UZATMAYA OYBİRLİĞİ

UZATMAYA OYBİRLİĞİ

BM Güvenlik Konseyi’nin, Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresinin 19 Temmuz 2012’ye kadar uzatılmasını öngören 2026/2011 sayılı karar tasarısını; dün oybirliğiyle kabul ettiği bildirildi.

A+A-

 

BM Güvenlik Konseyi’nin, Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresinin 19 Temmuz 2012’ye kadar uzatılmasını öngören 2026/2011 sayılı karar tasarısını; dün oybirliğiyle kabul ettiği bildirildi.

 

Haberi; “UNFICYP’le İlgili Karar Oybirliğiyle Kabul Edildi... Uluslararası Konferanstan Önce, İç Boyutlarla İlgili Mutabakata Varılması Gerekli” başlıklarıyla yayımlayan Haravgi, kararın geçmişteki tüm kararları ve özellikle 1251/1999 sayılı kararı yeniden teyit ettiğini kaydetti.

 

Buna göre gazete, 1251/1999 sayılı kararın “tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslararası kimliğe sahip olacak olan iki kesimli, iki toplumu federasyonun parametrelerini tayin etmekte olduğunu” anımsattı.

 

Kararda, “Kıbrıs hükümetine” atıfta bulunulduğunu ifade eden gazete, kararın “Kıbrıs Türk tarafı ve Türk (askeri) birliklerinden; 30 Temmuz 2000’den önce Akyar’da (Strovilya) var olan askeri statükoyu iyileştirmelerini istemekte olduğunu” ekledi.

 

Onaylanan metnin, İngilizlerin önerdiği ve zaman takvimlerini ima eden hiçbir ifadeyi içermediğini yazan gazete, kararda Kıbrıs sorununa ilişkin çoklu konferansla ilgili tek ifadenin, bunu “iç boyutlardaki görüş birlikleri ve iki tarafın mutabakatıyla ilişkilendirmekte olduğunu” ekledi.

 

Öte yandan gazete, Rum haber ajansının New York’taki muhabirinin atıfta bulunduğu diplomatik kaynakların, “yapılan sert tartışmaların ardından, karardan çoklu konferans toplanmasıyla ilgili tüm olumsuz ifadelerin kaldırılmasından memnuniyet duyduklarını ifade ettiklerini” belirtti.

 

Gazete, kararın giriş bölümüne, sadece BM Genel Sekreteri Ban’ın raporunda atıfta bulunmuş olduğu, “üzerinde hem fikir olunmuş koşulların konulmadığını”, bununla birlikte kararda “tarafların Kıbrıs sorunuyla ilgili iç boyutlarda mutabakata varmalarının da koşul olarak yer aldığını” ekledi.

 

Karar metninden; İngilizlerin dolaylı bir şekilde tayin etmeye çalıştıkları çeşitli zaman takvimlerinin çıkarıldığını da ifade eden gazete, Rum yönetiminin BM’deki Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Minas Hacımihail’in dün BM Güvenlik Konseyi Başkanı’nı ziyaret edeceğini ve Rum hükümetinin UNFICYP’in adada kalmasına onay verdiğini kendisine ileteceğini aktardı.

 

Haber Fileleftheros gazetesinde; “Perde Arkası Faaliyetler Mutabakata Yol Açtı... İngiliz Şantajı Kabul Edilmedi, UNFICYP’in Görev Süresi Uzatıldı” başlıklarıyla yer alırken, Simerini ise habere “UNFICYP’le İlgili Karar Oybirliğiyle Kabul Edildi” başlığıyla yer verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 665 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler