1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Uzak Tepeler
Uzak Tepeler

Uzak Tepeler

Eylül ayı geldi ve sıcaklar hala devam ediyor... Okulların açılmasına ve tatilin bitmesine az bir zaman kaldı. Şu günlerde fırsat bulup ne zamandır okumak istediğim yazarı Haruki Murakami’nin üç yılda bitirdim dediği 1Q84 isimli kitabı okumaya başla

A+A-

 

 

Eylül ayı geldi ve sıcaklar hala devam ediyor... Okulların açılmasına ve tatilin bitmesine az bir zaman kaldı. Şu günlerde fırsat bulup ne zamandır okumak istediğim yazarı Haruki Murakami’nin üç yılda bitirdim dediği 1Q84 isimli kitabı okumaya başladım. İzlenimlerimi sizlere de aktaracağım...

Mutlu haftalar...

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Ölürsen Ten Ölür Canlar Ölesi Değil

Haldun Taner, Bilgi Yayınevi

 

“Haldun Taner’in öykülerinde, oyunlarında gülmeceden, taşlamadan zekice yararlanan yazar kişiliği, bu sevgi dolu portrelerde anlattığı kişilerin açmazlarını, çelişkilerini, çocuk kalmış, çevreyle ve gerçeklerle uyuşmamış yönlerini de bıyık altından gülerek sergilemekte, eleştirmektedir. Bu kişilerin bıraktığı anılarda derin bir insan sevgisinin, sıcak dostlukların izleri de vardır. Bu anılar kitabı, okur için öğreten, düşündüren bir kılavuz da olacaktır.”

 

 

Mihman

Akif Kurtuluş, İletişim Yayınları

 

“Virajı döner dönmez boğaza girdiğim anda, birisi sağ diğeri sol şeridi ortalamış, kaleşnikoflu iki genci görünce “Beyefendi alkol var mı?” sorusuna muhatap olmayacağımdan emindim.
Ehliyet ruhsat da sormayacaklardı. Doğrusu, nereden çıktığını anlayamadığım, hemen yanlarında bitiveren kadın gerillanın, “Zorluk çıkarmayın ve hemen arabadan çıkın,” diyeceğini de sanmıyordum. Yanıma hiçbir şey almayacaktım. Ne söylüyorsa yapmam için, bana emretmesi gerekmiyordu.”

 

 

Küreselleşme Çağında Göç: Kavramlar Tartışmalar

İletişim Yayınları

 

İnsanlar, ezelden beri dünya üzerinde göç halindeler. İçinde bulunduğumuz küreselleşme çağında göçün hem boyutları olağanüstü arttı hem karmaşıklaştı. Açık, döner ve mühürlü
kapılar var; herkes her yere göçemiyor... Çok farklı göç deneyimleri var. Göçmenler, umutları ve mağduriyetleri ile, bütün yerleşik düzenleri değişime zorluyorlar.

 


 

HAFTANIN KİTABI

 

Uzak Tepeler

Kazuo Ishiguro, Yapı Kredi Yayınları

 

Japon asıllı İngiliz yazar Ishiguro, ilk romanı Uzak Tepeler'de büyük toplumsal dönüşümlerin bireyler üzerindeki yıkıcı etkisini, görev duygusu ile özgürlük arzusu arasındaki çatışmayı ve modern çağda kimlik arayışını ustalıkla anlatıyor.
İngiltere'de yalnız başına yaşayan yaşlı Japon kadını Etsuko'nun büyük kızı Keiko intihar eder. Kısa süre sonra Etsuko'nun küçük kızı Niki annesini ziyarete gelir ama anne kız arasındaki duygusal mesafe, Etsuko'nun anılarına gömülmesiyle daha da artar. İkinci Dünya Savaşı'nın bitişinden sonra ilk kocasıyla birlikte Nagazaki'de yaşayan Etsuko, o yıllarda komşusu Sachiko ve onun küçük kızı Mariko'yla kurduğu arkadaşlığı hatırlar. Bugünle ilgili bazı gerçekleri açıklayabilmek için, geçmişin bu dönemini gözden geçirmeye ihtiyacı vardır.

 


 

KİTAP DÜNYASI

 

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’a bir ödül de Çin’den… Pamuk, Çin’in en prestijli medya gruplarından Nanfang Daily Media Group tarafından düzenlenen, uluslararası bir edebiyat platformu olan “2012 Güney Çin Uluslararası Edebiyat Haftası” etkinliğinde “Çin’deki En Etkili Uluslararası Yazar” ödülünün sahibi oldu.

 

Amerikalı ünlü bilimkurgu yazarı Harry Harrison, 87 yaşında hayata veda etti.

Yaşar Kemal, 10 yıldır beklenen son romanını tamamladı. Hürriyet'in haberine göre, ‘Bir Ada Hikayesi’nin dördüncü cildi olan ‘Çıplak Deniz Çıplak AdaYapı Kredi Yayınları tarafından sonbaharda yayımlanacak.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 655 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler