1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'UYARI' ETKİLİ OLDU
UYARI ETKİLİ OLDU

'UYARI' ETKİLİ OLDU

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), okullarda öğretmen eksikliğinin devam ettiği gerekçesiyle başlattığı eylem çerçevesinde, bugün, Girne 23 Nisan İlkokulu’nda 08.00-10.00 saatleri arasında uyarı grevi yaptı. Grev sırasında okul öğretmenleriyl

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), okullarda öğretmen eksikliğinin devam ettiği gerekçesiyle başlattığı eylem çerçevesinde, bugün, Girne 23 Nisan İlkokulu’nda 08.00-10.00 saatleri arasında uyarı grevi yaptı.

Grev sırasında okul öğretmenleriyle toplantı da yapan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, ardından eylemle ilgili basına açıklamalarda bulundu.

Elcil, “okullardaki öğretmen açığı ve diğer sorunlarla ilgili uzun zamandan beri açıklamalar yapan” sendikanın, hükümete gerekli adımları atması yönünde uyarılar gönderdiğini, ancak hükümetin okullardaki öğretmen açığıyla ilgili gerekli adımları zamanında atmadığını ileri sürdü.

KTÖS’ün bu kapsamda okullardaki öğretmen açığının bir an önce karşılanmasını sağlamak amacıyla öğretmen eksiği bulunan okullarda uyarı grevi başlatma kararı aldığını belirten Elcil, bu kapsamda bu sabah Girne 23 Nisan İlkokulu’nda 2 saatlik uyarı grevi gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Eylemin sadece 23 Nisan İlkokulu ile sınırlı olmadığını, öğretmen açığı bulunan tüm okulları kapsadığını ifade eden Elcil, öğretmen açığı konusunun ciddi bir sorun olduğunu belirtti.

“ÖĞRETMEN GELİNCE OKULDAKİ GREV KALKTI”

Uyarı grevinin başarılı geçtiğini ve tüm öğretmenlerin greve katıldığını kaydeden Şener Elcil, bu arada dün yaşanan bir gelişme sonucunda okula atanan yeni öğretmenin bu sabah görevine başladığını söyledi.
Elcil, sözkonusu öğretmenin okuldaki görevine başlaması nedeniyle uyarı grevini saat 10:00’da kaldırdıklarını belirtti.

“…DİĞER OKULLARDA DEVAM EDECEK”

Grevlerin öğretmen eksiği bulunan diğer okullarda devam edeceğini kaydeden Elcil, amacın; çocukların eğitimden geri kalması olmadığını kaydetti.

Şener Elcil, sendikayı okullarda grev yapmaya iten nedenin; mevcut sistem ve Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu iddia ederek, hükümetin; “vatandaş çocuklarını devlet okullarına değil özel okullara göndersin” gibi bir politika izlediğini ileri sürdü.

Konuyla ilgili ülkede eğitime ayrılan bütçenin yüzde 75’inin özel kolej ve üniversitelere gittiğini savunan Elcil, halkın verdiği vergilerle oluşan bütçenin haksız yere özel okullara verilmesinin doğru olmayacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 842 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler