1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Uyanmak için gol yemek mi lazım
Uyanmak için gol yemek mi lazım

Uyanmak için gol yemek mi lazım

Aslında skor sizleri yanıltmasın. Oyunda 72’inci dakikaya kadar futbol adına pek bir şey izleyemedik. Bu dakikaya kadar akılda kalan en önemli hareket, Fırtına’nın attığı mükemmel goldü. Yaklaşık 35 metreden attığı şut direğe çarpıp gol olunca

A+A-

 

 

Aslında skor sizleri yanıltmasın. Oyunda 72’inci dakikaya kadar futbol adına pek bir şey izleyemedik. Bu dakikaya kadar akılda kalan en önemli hareket, Fırtına’nın attığı mükemmel goldü. Yaklaşık 35 metreden attığı şut direğe çarpıp gol olunca, tüm izleyenler bu golü ayakta alkışladı.

İlk devre tamamen bir orta alan mücadelesinde geçti. Jacques’in attığı golün dışında ne bir pozisyon, ne de futbol adına olumlu bir hareket izleyebildik.

Çağan DTB’ye transfer olurken, iki kulüp arasında yapılan centilmenlik anlaşması nedeni ile dünkü maçta takımdaki yerini alamadı. Çok saçma bulduğum bu anlaşma yanlış ve gereksiz yapılan bir anlaşmadır.

Dünkü maçta Çağan oynamış olsaydı belki de savunma bu kadar hata yapmayacaktı. Ayrıca Sabri’nin de oynamaması DTB’nin gücünü önemli ölçüde etkilemiştir. Böyle önemli eksiklerle mücadele etmek bir takım için kolay olmasa gerek.

Bu dezavantajlarla sahaya çıkan DTB doksan dakika boyunca organize bir atak dahi geliştiremedi. Daha çok savunma ağırlıklı bir oyun oynamasına rağmen, savunmanın ağır oluşu, özellikle ikinci yarıda, Kaymaklı’nın süratli forveti karşısında pek etkili olamadı ve maçın sonlarında yedikleri gollerle mağlup olmaktan kurtulamadılar.

Kaymaklı, oyunun genelinde baskılı gibi görünse de organize bir atak geliştiremedi. Oyunu kanatlara taşıyıp Jacques’e servis yapacakları yerde, gereksiz yere top kayıpları yatılar. Ancak tempo ve goller durum 1-1 olduktan sonra geldi. DTB’nin beraberlik golünden sonra irkilen Kaymaklı istenilen futbolunu oynamaya başladı.

Aslında Kaymaklı tempolu oyununa maçın başından itibaren başlamalı. Fizik gücü, sürati ve teknik kapasitesi yüksek oyuncuları olan bir takımın oyunun inisiyatifini maçın başında eline almalıdır. Kaldı ki dünkü maçta DTB eksikti. Bu avantajı iyi kullanıp rakibine baskıyı artıracağı yerde, rakibinin oyun düzenine ayak uydurup hem kendileri uyudu, hem de bizleri uyuttular.

İkinci devre, özellikle 70’inci dakikadan sonra Kaymaklı tempolu ve baskılı oyun oynamaya başladı. Attığı gollerde, DTB savunmasının büyük hataları vardı. Golden sonra, arzulu ve tempolu futbolları gözden kaçmadı. Bunu yapabilen bir takımın, bu anlayışı oyunun geneline yayması gerekiyor.

Maçın başından itibaren Debola ile Ahmet Sönmez’in sürtüşmesine seyirci kalan hakem sadece Ahmet Sönmez’e gösterdiği sarı kartla durumu idare etti.

Debola, agresif yapıya sahip bir oyuncu, ancak, dün çok sabırlı ve sakindi. Birçok faule maruz kalmasına rağmen, sesini çıkartmadı. Bu da hakemin işini kolaylaştırdı. Yoksa geçmiş maçlardan bildiğim Debola bu kadar faule mutlaka tepki verir ve ortalığı karıştırırdı. Fakat dün ikaz edilmiş olmalıdır ki sesini çıkartmadı. Tabi ki bu tür futbolcuları hakemlerin de koruması gerekir.

Maçın hakemi Mehmet Sezener çok iyi değildi. Karşılaşmanın 30’uncu dakikasında Debola’ya ceza alanı içerisinde yapılan hareket penaltı idi. Maçın başlarında bu hareketi değerlendiremeyen Sezener, oyun içerisindeki birçok faulleri de süzemedi.

Sezon başından beridir izlediğim Kaymaklı’yı dün pek beğenmedim. İlk maçlardaki baskılı ve tempolu oyunundan giderek uzaklaşıyor. Enver hocanın buna dikkat etmesi gerekir. Maratonu ancak ve ancak istikrarlı bir oyunla götürebilirsiniz. Giderek düşen performansınıza, ileriki haftalarda bir de yenilgi eklenirse takımı toparlamak zor olur. O yüzden bir an önce takımın temposunu artırmak ve bu oyun anlayışını oyunun geneline yaymak gerekir.

Bir haftalık aradan sonra görev alan Carlos’u beğenmedim. Takımdan bir hafta ayrı kalmak, bir oyuncuyu bu kadar etkilememeli. Üstelik profesyonelseniz. Sanırım, sakatlık nedeni ile rahatlığı tercih etti ve çalışmadı. Profesyonel bir oyuncunun kendine dikkat etmesi kaçınılmazdır. Eğer etmezseniz sonuç böyle olur.

Maçın yıldızları Bilal, Gabira, Debola ve Çağrı idi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 761 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler