1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UTANGAÇ MÜZİSYEN AYSUN KAHRAMAN
UTANGAÇ MÜZİSYEN AYSUN KAHRAMAN

UTANGAÇ MÜZİSYEN AYSUN KAHRAMAN

Yonca Kanı: Mavil-yeşil karışımı gözleri, kıvırcık saçları, sade giyimi ile dikkat çeken; içten, samimi, Kıbrıs ağzı konuşmasıyla, utangaç, tatlı bir kız Aysuncuk

A+A-

 

Yonca Kanı

 

Mavil-yeşil  karışımı gözleri, kıvırcık saçları,  sade giyimi ile dikkat çeken;  içten, samimi, Kıbrıs ağzı konuşmasıyla, utangaç, tatlı  bir kız Aysuncuk…

 1981 doğumlu Aysun Kahraman. Babası yıllarını eğitime adamış, dürüst, prensipli bir İngilizce öğretmeni. Aysun’a hep örnek olmuş bir baba. Üç kızkardeşin en küçüğü. Annesinin küçük kızı… Babasıyla aralarında hep bir mesafe olmasına karşın- yani hiç içli dışlı olmamalarına rağmen-  “Ben, Hasan Kahraman’ın kızıyım, babamla gurur duyuyorum.” diyor.

Aysun, Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili Ve Edebiyatı bölümünden mezun. Tam bir Kıbrıs aşığı olduğu için üniversiteden sonra tekrar doğduğu yere dönmüş. “Burada yaşamak çok zor ama ben aileme çok düşkün birisi olarak onlardan uzak kalmamak için adaya geri döndüm” diyor. Şu anda KTÖS’te çalışıyor. Ayrıca çok önemli projelerde imzası var Aysun’un, film müzikleri yapıyor. Birçok ilke imza atmış, hayallerinin peşinde koşan cesur bir kız…

ÖZGÜR RUHU NOTALARI KABUL ETMEMİŞ

Onunla sohbetimizi yaparken dikkatimi çeken gözlerinin içindeki yaşama sevinciydi. Ciddi bir şekilde, müzikle tanışmasını anlatıyor heyecanla… Kız kardeşi müzik öğretmeni Jale Derviş’ten piyano dersi alıyormuş. Aysun da ablasını dinler onun çaldıklarını ezberlermiş. Bir gün annesi bu olayı fark etmiş ve onu da piyano dersine göndermeye karar vermiş. Jale Hanım, Aysun’dan çok etkilenmiş. Yetenekli bir çocuk olduğunu söylemiş. Dersler başlamış da Aysun özgür ruhlu olduğundan bir türlü sıkıya gelememiş ve notalarla çalışmayı red etmiş. Halen de öyle. Düşünün film müziği yapıyor. Yarışmalara katılıyor. Adından bahsettiriyor ama nota eğitimi yok. “Beynim notayı blokluyor. Kabul etmiyor” diyor. Mustafa Elmas ve Erhan Aytaç gibi ünlü müzisyenlerle çalışıyor ve onlar kendisine notanın müzikteki önemini anlatıyor. O yine de  öğrenmek istemiyor. Bunu da özgür ruhlu oluşuna bağlıyor.

Aysun,  Türk sanat müziği dinleyerek büyümüş. Bu nedenle Türk sanat müziğini çok seviyor. Küçükken çizgi filmleri izler, müziğini ezberler sonra da piyanoda çalarmış. Reklam müzikleri, film müzikleri hep ilgisini çekmiş. Film izlerken senaryodan çok müzikleri ilgisini çekermiş Aysun’un. Lisedeyken bir müzik grupları varmış ve o grupta solistmiş. Şu anda uğraştığı saund jack ile üniversitede tanışmış. Murat Alibaba isminde bir arkadaşı kendisine ‘reason’ denilen programla tanıştırmış. Zaman içinde kurcalayarak, deneyerek, programın gelişmesini takip ederek kendini geliştirmiş. Property NC dergisinin ödül töreni  müziklerini  yapmış. BRT’nin haber jeneriklerini hazırlamış, birçok reklam müziği yapmış. 

KAVANOZDAKİ BALIK

Profesyonel anlamdaki çalışması Cemal Yıldırım’ın çektiği ilk uzun metrajlı  ‘Gün Batarken’ filminin müzikleri olmuş. Bu film Aysun  için çok önemli;  çünkü  onun için ‘okul’ niteliği taşıyor. Bir çokşey öğrenmiş bu filmle. Filmin afişinde, fotoğraf dalında çok yetenekli Kerim Belet’İn imzası var. Aysun, gün batımında denizin içinde elinde ‘Şükran’ isimli bir balığı kavonozda tutuyor. Burada kavonozdaki balık, aslında Kıbrıs insanı. Deniz, dünya ama bu balık küçüçuk bir adada her şeyden soyutlanmış… İroni yüklü bir fotoğraf!

 “Bu filmden sonra ‘Öpecem Seni’ şarkısını besteledim ve seslendirdim. Popüler bir tarzdı. Çok beğenildi ama bu ben değildim.” diyor Aysun. Müzik tarzını ise belli bir kalıba koyamıyor. Sadece “popüler müzik değil onu biliyorum” diyor. 

Bu arada Limasol Bankası’nın Sosyal sorumluluk projesinde çalışmış. Gönüllü olarak seslendirmeler yapmış. KTÖS’ün belgesel müzikleri de Aysun ‘a ait. Son çalışması ‘Anahtar’ filmi... Dört ayda tamamlamış müziklerini  “Etkileyici, heyecanlı, güzel bir çalışmaydı bu film” diye anlatıyor.

Daha sonra, Fatma Bender isimli genç yönetmenle ’My name is me’ filminin müziklerini yapmış. Ziya Rızkı’nın belgesel müziklerini hazırlamış. Bu çalışması da onu çok etkilemiş. “Ziya Rızkı, dürüst, saygıdeğer bir toplum adamı… Onunla ilgili Neriman Cahit’in yazdıklarını okudum ve sonra müziklerini yaptım. Benim için özel bir çalışmadır.”

“YABANİYİM”

Aysun, devletten hiçbir şey beklemiyor. Çok öfkeli. “Sanata değer vermeyen politikacılar bizi yönetiyor. Tek dertleri koltuk kavgası.” diyor. Şu andaki konumundan memnun ama “keşke sadece film müziği yaparak hayatımı kazansam” diyor. Çok ön planda olmayı sevmiyor arka planda çalışmak hep göz önünde bulunmaktan hoşlanmıyor. Ayrıca “yabaniyim. Nadasa yatmak isterim. Hep üretmek ve projelerde adımı duyurmak yerine arada yaptıklarımla ismimi duyurmak bana göre…’ diyor.

Aysun ile yaptığımız röportajda şunu gördüm ki gerçekten yetenekli, üretken gençler var aramızda. Adayı terk etmemiş, aksine mücadeleye devam ederek yürüyor zorlukların üstüne gençlerimiz…

Soruyorum Aysun’a “Ülkemizde teknolojik olarak yararlanacağımız kayıt stüdyoları var mı, müzik yönetmenleri var mı?” diye.

Cevap çok net. “Hem de fazlasıyla genç arkadaşımız var. Kutay Alicik’in stüdyosu bu konuda yeterli. Büyük bir yatırımla yapılmış. Bilgili, eğitimli bir ses mühendisimiz var, çok donanımlı müzisyenlerimiz var. Herkes inadına ülkesinde ve inadına çalışıyor, üretiyor. Hatta tam karşılığını maddi olarak almasa da…    

İSTEKLER, HAYALLER

En büyük hayali  yönetmen Cemal Şan’la çalışmak.  Kısıtlı bir bütçeyle harika bir film çekmiş  Şan. Bu azmi Aysun’u etkilemiş.

Yönetmen Yavuz Turgul’u beğeniyor. Orkestra şefi Orhan Şallı ile çalışmak istiyor. Müzik konusunda  Hanz Zimmer ve Yann İliersan’dan etkilenmiş…

 Her teklife açık değil Aysun. Önce aldığı tekliflerin içeriğine bakıyor, kimlerle çalışacağını araştırıyor, yapacağı işlerin kendi prensiplerine uygun olmasına bakıyor, sonra kararını veriyor ve çalışmaya başlıyor.

Tek hayali (imkânsız diye baktığı) binlerce kişinin alkışlarını almak, duyurabildiği kadar müziğini dünyaya duyurabilmek… 2013 yılında bir konser vermeyi hedefliyor. 20 film müziği bestesini güçlü bir ekiple sunmayı hedefliyor. Bugüne kadar iki albümü, film, belgesel müzikleri ve katıldığı yarışmalar var.

“En son ‘Saat Adam’ filminin müziklerini yaptım. Eray Demir filmin yönetmeni. Film, yarışmalara hazırlanıyor.” diyor. Şu anda BRT’de ‘Akustik Cafe’de çalışıyor. Utku Yerebakan’a vokal yapıyor. Cemal Yıldırım imzalı bu çalışmada Ahmet Sönmezler isminden övgüyle bahsediyor. “Çok yetenekli bir arkadaşımız” diyor.

HAYAT FELSEFESİ

Aysun’un  hayat felsefesi şöyle; “Bazı erdemlere sahip olarak yaşayıp, göçmek buralardan... Ne zaman gideceğimiz belli değil! İnsanın kendine olan saygısını, vicdani olarak yaşamasıdır her adımda…”

“Müzik;  görselliğin, görüntünün notalı edebiyatıdır” tanımlamasıyla noktayı koyuyor sözlerine.

Işıl ışıl  gözleri ve azmi beni  hayran bırakıyor Aysun Kahraman’a… Bir gün tüm düşlerinin gerçek olmasını dilerken yürekten kutluyorum  kendisini ürettikleri ve üretecekleri için şimdiden…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler