1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UTANÇ VERİCİ
UTANÇ VERİCİ

UTANÇ VERİCİ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit,“Yaşananlar, hükümetin eğitim karnesi adına utanç vericidir. Hükümet eğitimi mahvetti” dedi.

A+A-

 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, ilk ve orta dereceli okullarda yeni eğitim yılının başlamasının üzerinden üç hafta geçmesine rağmen, okullardaki müdür, müdür muavini ve öğretmen eksikliklerinin sürdüğünü, birçok okulun tadilat nedeniyle halen açılamadığını belirterek, “Yaşananlar, hükümetin eğitim karnesi adına utanç vericidir. Hükümet eğitimi mahvetti” dedi.
TDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, İskele-Karpaz bölgesindeki ilkokulları yerinde incelediklerini ve ülke genelinde yaşanan sorunların, hatta daha fazlasının bu bölgede de yaşandığını belirten Özyiğit, İskele-Karpaz Bölgesindeki ilkokulların durumunun da içler acısı olduğunu savundu.
TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Lefkoşa İlçe Başkanı Memduh Çeto ve İskele İlçe Başkanı Erkut Yılmabaşar’dan oluşan TDP heyeti, İskele Karpaz bölgesindeki Çayırova ve Ziyamet İlkokullarını ziyaret etti, henüz açılmayan Yenierenköy ilkokulu hakkında bilgiler aldı.
Çayırova İlkokulu’nda, 4 yaş öğrencilerinin, sınıf olmasına rağmen öğretmen olmaması nedeniyle Mehmetçik’e gitmek zorunda kaldıklarını, 1. Sınıfların öğretmenlerinin olmadığını ve çocukların okula yalnızca oyun oynamak için geldiklerini ileri süren Özyiğit, okulun bütçesi olmadığını ve gönüllü bağışçıların ihtiyaçlarının karşılandığını kaydetti.
Okul müdür ve öğretmenlerinin gayretleri, özverili çalışmaları ve okul işçilerinin gayretleriyle okulların temiz bakımlı ve Çayırova'lılara yakışır bir hale getirildiğini belirten Özyiğit, müdür ve öğretmenleri tebrik ederken, okulları öğretmensiz ve ilgisiz bırakan hükümeti ise eleştirdi.
Ziyamet İlkokulu’nda da müdür olmadığını, 4 Öğretmen eksiği bulunduğunu savunan Özyiğit, 50 kişilik sınıflarda özverili öğretmenlerle eğitim verildiğini kaydetti. Özyiğit, 300’e yakın öğrencisi bulunan Ziyamet İlkokulu’nun da eksikliklerin aile ve gönüllü gerçek kişilerin bağışlarla giderildiğini kaydetti.
Dipkarpaz İlkokulu’nda Müdür ve Müdür Mavini olmadığını, okul yönetiminin Sorumlu Öğretmen vasıtasıyla yapılmaya çalışıldığını belirten Özyiğit, bunu bakanlığın büyük bir ayıbı olarak niteledi. Öğretmen eksikliği nedeniyle eğitim verilmesinde büyük sıkıntılar yaşandığını belirten Özyiğit, sınıfların 50 kişilik olmasının durumu açıkça ortaya koyduğunu savundu.
Özyiğit, velilerin haklı protestosu nedeniyle eğitime kapatılan Erenköy İlkokulu’nda da, tavanın çökmek üzere olduğunu, bu okulda da Müdür Muavini, Öğretmen, sekreter ve hademe eksikliği olduğunu savundu.
İskele-Karpaz bölgesine yapılan ziyaretin ardından bir değerlendirme yapan Cemal Özyiğit, eğitim yılının başlamasının üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen, okullarda halen birçok ciddi sorun yaşandığını, ciddi anlamda müdür ve öğretmen eksikliği bulunduğunu savundu ve “UBP kurultaya gösterdiği ilginin onda birini eğitime gösterseydi bu sorunlar yaşanmayacaktı” dedi.

 

AKP’YE ŞİRİN GÖRÜNME UĞRAŞI
Özyiğit, eğitimin bilgisiz ve beceriksiz eller tarafından yönetildiğini, herhangi bir plan ve projelerinin olmadığını, yalnızca AKP’ye şirin görünme uğraşı verildiğini iddia etti.
“Sahte Belge” skandalının ardından öğretmenlik sınavlarının şaibeli hale geldiğini belirten Özyiğit, bakanlığın sorunu kısa sürede çözerek öğretmenlerin göreve başlatılması yerine, kurultay hesaplarıyla hareket edilerek delege yakınlarını “geçici öğretmen” olarak tayin etmeye çalıştığını ileri sürdü.
Özyiğit, Bakanlar Kurulu tarafından, Eğitim Bakanlığı’na, sıralama sınavı yapma yetkisi verilmesinin de bunun açık göstergesi olduğunu savundu.
TDP iktidarında tüm bu sorunların ortadan kalkacağını, her şeyin bir plan ve proje kapsamında yapılacağını savunan Cemal Özyiğit, Kıbrıs Türk Halkına yaraşır çağdaş bir eğitim sisteminin de öğretmen örgütleriyle birlikte yaşama geçirileceğini iddia etti.

 

 

Bu haber toplam 721 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler