1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'UTANÇ VERİCİ'
 UTANÇ VERİCİ

'UTANÇ VERİCİ'

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, kamuda yaşanan skandalla ilgili açıklama yaptı

A+A-

 

 

 

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, kamuda yaşanan skandalla ilgili açıklama yaparak, “Cumhurbaşkanının çok yakınındaki kişilerin böyle utanç verici olaylara karışmış olması yüz kızartıcı bir olaydır ve en kısa sürede aydınlatılması gerekmektedir” dedi.

 

 

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, kamuda yaşanan skandalla ilgili açıklama yaptı. Genel Sekreter, hukukçularımızın bu konuda halk adına gerçekleri en kısa sürede ortaya çıkaracağı yönünde inanç belirterek uyarılarda bulundu.

Akansoy, “Devletin en tepesinde yaşanan skandal, siyasi yaşamımızın ne denli kirlendiğinin, mevcut sistemin ne denli bittiğinin kanıtıdır” diyerek “Cumhurbaşkanının çok yakınındaki kişilerin böyle utanç verici olaylara karışmış olması yüz kızartıcı bir olaydır ve en kısa sürede aydınlatılması gerekmektedir” diye vurguladı.

“Kirli ilişkilerin sahipleri bu halka  hesap vermelidir” ifadesinde bulunan Akansor, “Hukukçularımız bu konuda halk adına gerçekleri en kısa sürede ortaya çıkarmalıdır. Kamu Komisyonu Başkanı’nın isyan niteliğindeki çıkışı da dikkate alınarak, yargılama en kısa sürede başlamalıdır” dedi.

 

“DERHAL GÖREVDEN ALINMALI”

 

“Pasaportlarına el koyulan kişiler, dün halkımızla dalga geçercesine kameralara gülücükler dağıtarak yargılanacakları günü beklemek üzere evlerine döndüler ve büyük olasılıkla yarın işlerine de geri döneceklerdir” diye belirten Akansoy şunları söyledi:

“Komisyon üyelerinin, Kamu Görevlileri Yasası disiplin kurallarına tabi olmaması nedeniyle durum şimdilik belirsizdir. Komisyon üyelerinin, böyle bir olay karşısında göreviyle ilgili ilişkisinin nasıl olacağı yönünde herhangi bir yasal düzenleme olmasa da bu konuda sonuç alıcı ve etkili yol Cumhurbaşkanının atadığı bu isimleri derhal görevden almasıdır.  Çünkü yasal boşluğun olması, gayrı yasallığı meşru ve haklı kılamaz.   Görev ve sorumluluk bu konuda Cumhurbaşkanı Eroğlu’ndadır. “

 

“OLAY SADECE BİRKAÇ BÜROKRATLA ELE ALINMAMALI”

 

Araştırmanın derinlemesine genişletilmesi gerektiğine de vurgu yapan Akansoy, “Çünkü olay sadece birkaç bürokrat bağlamında ele alınamayacak ve kapatılmayacak kadar geniştir. Medya siyaset bürokrasi üçgeninde konunun ele alınması ve araştırmanın bunun dışındaki tüm güç odaklarını da kapsaması gerekmektedir” dedi.

Kıbrıs Türk toplumunun mutlu ve huzurlu geleceği için dünden bugüne yapılan partizanlıkların, yolsuzlukların ve siyasi müdahalelerin ortaya çıkmasının şart olduğunu söyleyen Akansoy,  “Yargı organları ve güvenlik güçlerinin sorumluluğu bu anlamda en üst düzeydedir” ifadesinde bulundu.

 

“HERKES CEZASINI ÇEKMELİDİR”

 

“Anormalliklerin normalleştirilmeye çalışıldığı ülkemizi bu hale getirenlerin yargı önüne çıkarılması, herkesin eteğindekini taşları dökmesi ve cezasını çekmesi gerekmektedir” diyen Akansoy son olarak şunları dile getirdi:

“Başka türlü temizlenmek mümkün olmayacaktır. Kirletilen kurumlar ancak bu şekilde temizlenecek, güven yeniden tesis edilecektir. Meclis’in acilen seçim sistemi ve siyasi parti yapısını değiştirecek girişimleri sonuçlandırması da oldukça önemlidir. Ancak yasal değişikliklerle ilgili süreci ileri taşırken aynı zamanda erken seçimin şart olduğunu, halkın bu ekonomik ve siyasal kirliliğe tahammülünün kalmadığı ortadadır.  Kim ne derse desin gerçek ortadadır; bu hükümet, halkı ve kurumlarımızı sömürmek ve kirletmektedir.

CTP-BG, sürecin takipçisi, denetleyicisi olacaktır.  Kıbrıs Türk halkına ihanet içinde olanların yargılanması, toplumsal varlığımız, siyasi irademiz ve umutlu yarınlarımız için şarttır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 695 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler