1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. USTA OLACAK ÇIRAKLAR
USTA OLACAK ÇIRAKLAR

USTA OLACAK ÇIRAKLAR

Gençlerin önünü açmak için Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, iki yıl önce bir Çıraklık Eğitim Merkezi çalışması başlattı

A+A-

 

Tayfun Çağra

Ülkemizde ara eleman sıkıntısını bilmeyen yok. Özellikle aileler sanki de çocuklarının, liseyi bitirmesi ve ondan sonra da işsiz üniversite mezunları ordusuna katılmaları için çaba sarfediyorlar. Tabii ki eğitim sistemimiz de bunu zorluyor. Sistem böyle olunca da yurtdışından gelen ve sürekli gündem olan kayıt dışı işçilik, alıp başını gidiyor.

İşte bunun önüne geçmek, düz liseyi çeşitli nedenlerle bitiremeyen veya meslek hayatına başlamak, erken bir meslek sahibi olmak isteyen çocukların, gençlerin önünü açmak için Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, iki yıl önce bir Çıraklık Eğitim Merkezi çalışması başlattı. Üç yıllık bu okulu bitiren gençler kalfalık sınavıyla kalfalık belgelerini alıp okulu bitiriyorlar ve bundan iki yıl sonra da ustalık sınavına girip ‘usta’ olabiliyorlar.

Okulu ziyaret ettik ve yetkililerle, öğrencilerle konuştuk. Lefkoşa’da Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Esnaf Sitesi’nde yer alan okulun, daha da genişlemeye ihtiyacı var. Derslikler yetersiz kalmaya başladı bile ama devletin bu çalışmaya bir ilgisi yok. Öğretmen atanmış ama o kadar.


 

Çıraklık Eğitim Merkezi Koordinatörü Aytekin Bolatcan:

“Çıraklık, kalfalık ve ardından ustalık”

Şu anda 352 öğrencimiz var. 8 öğretmen 6 ders için okulda eğitim veriyor. Dersliklere ihtiyacımız var. Bölgemizde derslik yapılması için uygun yerimiz var ancak bunu yapmak için bütçe lazım. Şimdiki okulu da sürdürülebilir kılmak için Esnaf Odası’nın ve okul aile birliğinin katkıları var.

Okulumuz 3 yıllık ve bu üç yıl sonunda kalfalık sınavına giren öğrenciler başarılı olurlarsa kalfalık belgesi alıyorlar. Okulumuz açılalı henüz 2 yıl oldu.  Onun için henüz belge verilmedi. Kalfa olanlar ise bundan iki yıl sonra da ustalık sınavına girip ‘usta’ olabiliyorlar.

Öğrencilerimizin tümü şu anda bir yerlerde çalışıyorlar ve haftanın bir günü de okula gelip ders alıyorlar. İşyerleriyle yapılan sözleşmelerkarşılığında öğrencilerimiz okulumuzda teorik bilgiler alırken, işyerlerinde de pratik yapabiliyorlar.


 

Okul Müdürü Ali Avcı:

“Derslik ve ulaşım sorunumuz sorunumuz var”

Eğitim Bakanlığı tarafından okula gönderilen 8 sözleşmeli öğretmenden biriyim. Görev süremiz bitince ayrılacağız. İhtiyaç olan bölümler için Türkiye’den getirildik. Okulumuzda 8 öğretmenin 2’si metal teknolojileri dersi, 1 öğretmen motorlu araçlar dersi, 2 öğretmen kuaförlük ve güzellik uzmanlığı dersi, birer öğretmen de matbaa, türkçe ve matematik derslerini veriyorlar. Şu anda 60 kadar öğrenci kuaförlük, 45 öğrenci erkek berberliği, 40 öğrenci oto elektrik, 60 öğrenci oto mekanik, 35 öğrenci iklimlendirme, 40 öğrenci elektrik-elektronik, 15 öğrenci turizm/aşçılık gibi bölümlerde okurken bilgisayar, grafik gibi bölümler de tercih edilen bölümlerimiz arasında yer alıyor.

Öğrencilerimiz 15 ila 18 yaş arasında yer alıyorlar. Öğrenciler ilkokul, ortaokul ve liseden terk yaşamak zorunda olan çocuklar… Meslek edinmek isteyen de var.

Okulumuzun bütçesi ‘sıfır’… Oda ve Okul Aile Birliği katkılarını yapıyorlar. Aytekin beyin de söylediği  gibi derslik sıkıntımız var. Şimdi daha öğrenci almak istesek alamayız çünkü sınıfımız yok.  Öte yandan öğretmen eksiğimiz de var. 2 elektrik-elektronik bölümü öğretmeni, 1 matematik ve bir de türkçe öğretmenimiz eksik. Bunun nedenleri arasında öğretmenin gelmek istememesi de var. Okula gelmek istemiyor. Belki şehir içi rotasyon uygulanırsa öğretmen de gelebilir.

Okulumuzun bir eksiği de ulaşım. Servisimiz olması lazım. Okulumuza Karpaz’dan, Gemikonağı’ndan gelen öğrenciler var. Otostopla gelebiliyor, otostopla gidebiliyorlar. Otobüslerin saatleri uymuyor, beklemiyorlar. Çocuklarımız başlarının çaresine bakmak zorunda kalıyorlar.

Çocuklarımızın hepsi işyerlerinde istihdam edildiler. 18 şubemiz var ama derslik sayımız sadece 3… 9 dersliğe daha gereksinim var. Arazimiz var ama bu defa sorun para… Burası için bütçe ayrılması lazım.


 

ÖĞRENCİLER NELER DEDİLER;

Gelecek için artık umutları var

Lise’de başarılı olamamış çoğu… Belki okuldan sıkılmışlar, belki ezber dersleri başaramamışlar. Belki de ailelerinin durumu okumaya müsait değildi. Ama şimdi mutlular ve okulu bitirince işyeri kurmayı planlıyorlar. İlerisi için planları ve umutları var. Okul yöneticileri gibi onların da sorunları tabii ki ulaşım. Bir servis aracının konmasını istiyorlar. Çünkü onları otobüs veya duraklara taşıyacak bir olanakları yok. Meslek sahibi olacak olmalarından oldukça mutlular.


Salih Alpun

Oto elektrik bölümünde okuyorum, okulumdan, öğretmenlerimden ve yönetimden memnunum. Ortaokul terkim, onun ardından buraya geldim. Gemikonağı’nda oturuyorum ve orada bir işyerinde çalışıyorum. Otostopla gider gelirim çünkü otobüs yok.  


Hakan Şanlı

Oto-elektrik bölümünde okuyorum. Ortaokul 3’ten terkim. Ben de Gemikonağı’nda oturuyorum ve okul bittiğinde Salih’le ortak işyeri açacağız. Bu okul olmasa erken erken askere gidecektik ama şimdi bir okulumuz var ve meslek sahibi olacağız.


Ogün Mannaş

Lise 1’den terkim. Burada oto-mekanik okuyorum. Lisede okuyamadık işte, sevmedim. Şimdi meslek sahibi olduk ve bitirince dükkan açacağım. Şimdi Lefkoşa’da bir şirkette çalışıyorum. Meslek sahibi oldum, okula da gelip ders görüyorum, mutluyum.


Cumali Alıcı

Girne’den geliyorum. Oto-mekanik okuyorum. İlkokul 5’ten ayrıldım. Bu okula gelene kadar makinist yanındaydım. Şimdi de okul beni istihdam etti. Artık kaydım-kuydum da var. Meslek sahibi olduğumu gösteren diploma da alacağım. Yalnız ulaşım sorunumuz var. Bir de otobüsümüz olsa iyi olurdu.


Ercem Şanver

Oto-mekanik okuyorum. Laptalı’yım ve lise 1’de okuldan ayrıldım. Çevremden dolayı sınıfta kaldım. Ondan sonra da öğretmenler bana farklı davranmaya başladılar. Sınıfta kalan itiliyor. Şimdi bu okuldayım, mutluyum.  Keşke derslerimiz haftada iki gün olsa… Bitirince Lapta’da dükkan açmak istiyorum. Okul için otobüs istiyoruz. Ulaşım zor oluyor.


Buğra Büyükoğlu

Klima (iklimlendirme) bölümündeyim. Ben de lise 1’de sınıfta kaldım, şimdi bu okuldayım. Oldukça mutluyum, okulun haftada bir gün olması yeterlidir. Hamitköy’de çalışıyorum, ben de bitirince dükkan açmak istiyorum.

 

 

 

 

Bu haber toplam 550 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler