1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÜSLERİN GELECEĞİ KONUŞULUYOR
ÜSLERİN GELECEĞİ KONUŞULUYOR

ÜSLERİN GELECEĞİ KONUŞULUYOR

Güney Kıbrıs Meclisi İngiliz Üsleri konusunu görüşmeye başladı

A+A-Güney Kıbrıs  Meclisi, ileri sürülen “İngiliz yetkililerin tahrikkar açıklamaları” ve Kıbrıs’taki İngiliz askeri üsleri konusunu görüşmeye başladı.
Fileleftheros “Üsler ve İngilizler Konusunda Karar İstiyorlar... Meclisteki Görüşme Perdikis ve Varnavas’ın Konuşmasıyla Başladı... Karar Da Benimsenmesi Bekleniyor” başlıklı haberinde Ada’daki İngiliz üsleri konusunun meclis gündemine EDEK ve Ekologlar ve Çevreciler Hareketi tarafından getirildiğini, dün de konunun görüşülmesine başlandığını yazdı.
Habere göre önceki günkü meclis toplantısında konuyla ilgili konuşan EDEK Milletvekili Yorgos Varnavas ile Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Milletvekili Yorgos Perdikis, İngilizlere, Kıbrıs’taki üslerinin geleceğiyle ilgili net bir mesaj verecek kararlar alınması talebinde bulundu.

TERK ETME NİYETİ Mİ?

Gazete konunun Rum meclisi gündemine gelmesine; İngiliz yetkililerin “Kıbrıs’taki üsleri terk etmek niyetinde oldukları” (?) yolundaki açıklamalarının sebep olduğunu savundu. Habere göre Perdikis genel kuruldaki konuşmasında “İngilizlerden, Birleşik Krallık ordusunun topraklarımızı derhal terk etmesinin talep edilmesi için bütün siyasi güçlere, seslerini bizimkiyle birleştirmeye çağırıyorum” ifadesini kullandı.
Perdikis İngiliz üsler komutanının açıklamasına atıfta bulunarak; İngilizlerin Kıbrıs topraklarını askeri değil diğer maksatlarla da kullandıklarını, kuşkulu hareketleri ve önerileriyle daha fazla münhasır deniz bölgesi edinmek istediklerini söyledi; İngilizlerin, ilgili anlaşma maddelerinin dışında olmasına karşın üsleri NATO ve ABD tarafından kullanılmasıyla ilgili gerçeği gizlemeye çalıştıklarını da kaydetti.

ULUSLAR ARASI BAŞVURU VE TEDBİRLER

Varnavas ise Hristofyas hükümetini, İngilizlere açıkça; Güney Kıbrıs’a ve Rum halkına yönelik düşmanlıklarının devam etmesi halinde, politikalarının dikkatlerden kaçmayacağını bildirmeye ve değişmediği taktirde bölgesel ve uluslararası örgütlere ve uluslararası mahkemelere başvuru da dâhil olmak üzere imkân dahilindeki her tedbirin alınacağı uyarısında bulunmaya çağırdı.
Varnavas üslerin kurulmasıyla ilgili anlaşmaların, İngilizlerin Kıbrıs hükümetine para ödemesini de öngördüğünü hatırlattı.
Perdikis ve Varnavas Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın; üsler konusuna değinirken sarf ettiği “üsler çocuklarımızı ve torunlarımızı meşgul edecek bir meseledir” sözüne de atıfta bulundu.

PERŞEMBE DEVAM EDİLECEK

Gazete Ada’daki İngiliz üsleri konusunun genel kurulda görüşülmesine önümüzdeki Perşembe günü, diğer parti yetkililerinin konuşmalarıyla devam edileceğini yazdı, şunları ekledi:
“Meclisin, görüşmenin ardından; Kıbrıs’a karşı İngiliz politikasının şikayet edileceği ve üslerle ilgili mesajlar verecek bir karar benimsemesi bekleniyor.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 841 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler