1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÜRETMEZSEK VE SADECE YAKINIRSAK, YOK OLURUZ'
ÜRETMEZSEK VE SADECE YAKINIRSAK, YOK OLURUZ

'ÜRETMEZSEK VE SADECE YAKINIRSAK, YOK OLURUZ'

Ersoy’un, “Sevdasıyla Kavgasıyla Bir Ülkenin Yaşamında Rol Almak-Yenilmek Ama Teslim Olmamak” kitabının tanıtım gecesi dün akşam yapıldı.

A+A-


Yaşar Ersoy’un yeni kitabının tanıtım gecesinde konuştu:

“ÜRETMEZSEK VE SADECE YAKINIRSAK, YOK OLURUZ”

Yaşar Ersoy’un Khora Yayınları’ndan çıkan “Sevdasıyla Kavgasıyla Bir Ülkenin Yaşamında Rol Almak-Yenilmek Ama Teslim Olmamak” kitabının tanıtım gecesi dün akşam Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi.  690 sayfalık kitap, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun 30 yıllık sanatsal yaşamı ile ilgili önemli tarihi bilgiler verirken, bir yandan da Kıbrıslı Türklerin yaşadığı ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel sıkıntılara çeşitli yazılı ve görsel belgelerle yer veriyor.

Yaşar Ersoy: “Eğer bir toplum üretmezse ve sadece yakınırsa yok olmaya mahkumdur. Ben kitabımda bunun altını ısrarla çiziyorum.”


Firuzan NALBANTOĞLUTiyatro Sanatçısı, Araştırmacı Yaşar Ersoy yeni kitabını tanıttı, “Yenilmek ama teslim olmamak çok önemli” dedi. Ersoy’un Khora Yayınları’ndan çıkan “Sevdasıyla Kavgasıyla Bir Ülkenin Yaşamında Rol Almak-Yenilmek Ama Teslim Olmamak” kitabının tanıtım gecesi dün akşam Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda yapıldı. Gecede, eğitimci-yazar Neriman Cahit ve gazeteci-yazar Ahmet Tolgay da birer konuşma yaptı. Neriman Cahit, gecede yaptığı duygu yüklü çağrıda “Burada hepinizin yakasına tek tek yapışıyorum. Lütfen elinizden geleni yapın. Lütfen!” dedi.

“EĞER BİR TOPLUM ÜRETMEZSE”

Kitabın yazarı, tiyatro sanatçısı Yaşar Ersoy toplum olarak çok zor ve sıkıntılı günlerden geçmekte olduğumuzun altını çizerken, bu zor ve sıkıntılı günlerde kitabın alt başlığı gibi “Yenilmek ama teslim olmamak çok önemlidir” dedi.  Kıbrıslı Türk toplumunun tarihini bu bağlamda, tiyatro ekseni çerçevesinde, 694 sayfalık kitapta belgelemeye çalıştığını söyleyen Ersoy, Neriman Cahit ve Ahmet Tolgay’ın da vurguladığı gibi, “Eğer bir toplum üretmezse ve sadece yakınırsa yok olmaya mahkumdur. Ben kitabımda bunun altını ısrarla çiziyorum. Bu topraklarda var olmak istiyorsak birlikte üretmek zorundayız, ilenmekle olmuyor dostlar! Bu kitap bunun kanıtıdır” dedi. 
Kitabın sadece LTB Tiyatrosu’nun varoluş mücadelesini değil, siyasi, kültürel ve demokrasi kültürü anlamında tüm toplumun varoluş mücadelesini belgelediğini söyleyen Ersoy,  kitabın içinde yüzlerce resmi belge de olduğunu belirtti. 
Çok üst düzeyde resmi bir şahsiyetin kendisine “bu kadar resmi belgeyi nereden buldun?”  sorusuna  latife yaparak “bizim de kendimize göre bir istihbaratımız var” cevabını verdiğini söyleyen Ersoy,  kitabında,  jurnallemeleri, ihbar yazılarını, yasaklamaları, savcılığın hükümete sanatçıları cezalandırmak için yaptığı yazılı önerileri, ayrıca KKTC-TC arasında imzalanan kültür protokolü tutanağında derneklerin zararlı faaliyetlerinin önlenmesi maddesi gibi yüzlerce belgenin bulunduğunu ifade etti. 
Ersoy, “Ben tarihe karşı sorumluluğumuzu yerine getirmenin bahtiyarlığını yaşıyorum. Ben bu kitabı bir bellek, bir belge ve de bu toplumun tarihine bir yüz akı olarak sunmak isterim” dedi.  Kitapta, kendi yazdıklarının yanı sıra Kuzey Kıbrıs’tan, Güney Kıbrıs’tan, TC’den, Yunanistan’dan, İtalya’dan ve İngiltere’den 140 farklı gazeteci yazarın,  Kıbrıslı Türk toplumunun kültürü, sanatı, siyaseti ve de demokrasisi ile ilgili 500’e aşkın makalesi olduğunu söyleyen Ersoy, 694 sayfalık bir kitapta pek çok aktörün olduğunu belirtti. Mustafa Akıncı’yı yürekten kutlayan Ersoy “bu kavga ve sevda onunla başlamıştır” diyerek sözlerini noktaladı.


Yaşar Ersoy’un yeni kitabının tanıtım gecesinde Neriman Cahit’ten çağrı:

“Burada hepinizin yakasına tek tek yapışıyorum. Lütfen elinizden geleni yapın. Lütfen!”

Araştırmacı, gazeteci, eğitimci ve Şair Neriman Cahit gecede yaptığı konuşmada bir toplum ürettiği sürece, hiçbir şekilde hiç kimsenin onu tarihten silemeyeceğini ifade etti. Osmanlı’nın da İngiliz Yönetimi’nin de adadan ayrılırken, mevcut bütün arşivi yanlarında götürdüklerini söyleyen Cahit, son dönemde ortaya çıkan yeni belgelerin,  yazıların ve kitapların umut verdiğini belirtti. “Lütfen elinizden geleni yapın ve üretin” diyen Cahit, Yaşar Ersoy’un kitabında sadece tiyatro tarihine değil neredeyse bütün toplumun tarihine yer verildiğini belirtti. Ersoy’u gönülden kutlayan Cahit, “kendi belgeselimizi yaratmak zorundayız arkadaşlar, bir toplumun tarihini kimse silemez” dedi.  
Tarihe kendi ayak izlerimizi çizdiğimiz takdirde kimsenin bizi buradan götüremeyeceğini söyleyen Cahit, Ersoy’un bunu sadece kendi adına değil hepimizin adına yaptığını söyledi.  Cahit sözlerini “burada hepinizin yakasına tek tek yapışıyorum. Lütfen elinizden geleni yapın. Lütfen!” diyerek noktaladı.
Gazeteci Ahmet Tolgay:

“Ersoy’un kitabı gibi eserler sanatçı üzerinde baskı kurmaya heveslenenlere de bir nevi gözdağı verebilir”

Yazar ve gazeteci Ahmet Tolgay, Ersoy’un bu kitabıyla hayatının kitabını yazdığını ve bu kitabı kendi bağlamında aşabilecek bir kitabın artık yayınlanabileceğini düşünmediğini belirtti. Ersoy’u gönülden kutlayan Tolgay, bu kitapta yalnız sanat tarihimizi değil, çeşitli sosyal etkinliklerimizi hatta siyasetimizi bulacağımızı, sanatçıların hangi zorluklar içinde, hangi özveriler içinde sanat icra etmeye çalıştıklarının belgeleriyle de yüzleşeceğimizi söyledi. Kendisinin kitapta yer alan bazı belgelerle yüzleştiğinde utanç duyduğunu söyleyen Tolgay, “inşallah o tür olaylarla da bundan sonra karşılaşmayız” dedi.  Tolgay ayrıca, Ersoy’un kitabı gibi eserlerin sanatçı üzerinde baskı kurmaya heveslenenlere de bir nevi gözdağı verebileceği inancında olduğunu belirtti.
Belediye Orkestrasının müzikleriyle renk kattığı gecede, Şefler Pastanesi’nin katkılarıyla kokteyl verildi. Sanatçıların, yazarların, siyasetçilerin ve halkın yoğun ilgi gösterdiği geceye, Lefkoşa Türk Belediye’si Başkanı Cemal Bulutoğluları da katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 610 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler