1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Üreticiye 'fon' darbesi
Üreticiye fon darbesi

Üreticiye 'fon' darbesi

“Ekonominin önünü açmak için” diyerek önce fon koyan hükümet, şimdi de aynı gerekçeyle fon indirimine gitti ya da kimi fonları sıfırladı. Şimdi piyasada “Fondaki indirim fiyatlara yansıyacak mı” sorusu tartışılırken kimi ticar

A+A-

 

 

“Ekonominin önünü açmak için” diyerek önce fon koyan hükümet, şimdi de aynı gerekçeyle fon indirimine gitti ya da kimi fonları sıfırladı.

 

Şimdi piyasada “Fondaki indirim fiyatlara yansıyacak mı” sorusu tartışılırken kimi ticaret erbabın indirime gitmeyeceği endişesi konuşuluyor.  Öte yandan yerli üreticiler de “Fondaki indirim yerli üretime darbedir” fikrinde buluşuyor.  

 

YENİDÜZEN gazetesi bugün ön sayfadan yansıttığı haberde, üreticilere fon indirimlerini sordu;

 

NAİMOĞLULULARI: TEPKİLİYİZ, YANLIŞ BİR KARAR

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri Birliği Mustafa Naimoğluları: “Fonların kaldırılmasına tepkiliyiz, bu yanlış bir karardır. Tüketici de mağdur olacaktır. Bu fonların konması için yıllarca mücadele ettik. Yerli üretimi korumak gereklidir”

Fonların kaldırılması sonrasında birkaç ithalatçı firmanın cebinin dolacağını söyleyen Naimoğluları, “Fonların kaldırılması 3-4 tane ithalatçı firmanın cebini dolduracak.

 

AKBIÇAK: YERLİ TÜKETİM AZALACAK

Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak: “Fonlardaki indirimden olumsuz olarak etkilendik. İç piyasadaki yerli tüketim azalacak, ithal ağırlıklı bir tüketime gidilecek. Devletin bana göre özellikle dış ticaret açığında büyük kaybı olacak”

 

 

BİCEN: BÜYÜK DARBE YEDİK

Doğancı Patates Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Bicen gıda ürünlerinin ithaline uygulanan fonda parmak patates fonunun sıfırlanmasının çok kötü olduğunu belirtti. Soğuk hava depolarında bekletmiş oldukları ürünleri parmak patatese uygulanan fonların sıfırlanması ile sanayicinin almaktan vazgeçtiğini belirten Bicen, bunun kendileri için büyük bir darbe olduğunu söyledi.

 

Bicen: “Mersin kapısını aşmakta zorlanırken, kendi ülkemizde bu ürünleri servis edebilmemiz yolunu bulmaya çalışırken böyle bir durumla karşılaşmamız bizi son derece sıkıntıya soktu”

 

AVUNDUK: YANLIŞ BİR KARAR

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Asbaşkanı Candan Avunduk ithal gıda ürünlerine uygulanan fonlardaki indirimi yanlış bir karar olarak değerlendirirken bu kararı benimsemediklerini söyledi.

 

Avunduk: “İthal edilen ürünlerin fonu düşünce yerli üreticiler iç pazardaki rekabette yer alamayacak. Yerlinin pazardaki payı azalacaktır”

 

 

 

Haberin tüm ayrıntıları bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler