1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Üreticiye borcumuz 8.5 milyon TL'
Üreticiye borcumuz 8.5 milyon TL

'Üreticiye borcumuz 8.5 milyon TL'

Cypfruvex Genel Müdürü Cemal Redif, şirket olarak narenciye üreticilerine borçlarının 8.5 milyon TL civarında olduğunu açıkladı ve Cypfruvex’in alacakları ile vereceklerinin dengede olduğunu söyledi. Redif, soğuk hava depolarında da bekletilen 90

A+A-

 

 

Cypfruvex Genel Müdürü Cemal Redif:

 

“Üreticiye borcumuz 8.5 milyon TL”

 

Cypfruvex Genel Müdürü Cemal Redif, şirket olarak narenciye üreticilerine borçlarının 8.5 milyon TL civarında olduğunu açıkladı ve Cypfruvex’in alacakları ile vereceklerinin dengede olduğunu söyledi.

Redif,  soğuk hava depolarında da bekletilen 900 ton ürün olduğunu ve hiçbir narenciye ürünün atılmadığını savundu.

Cemal Redif, 6 Ağustos Pazartesi günü YENİDÜZEN’de yayınlanan “narenciye için 30 milyon TL” başlıklı haberde yer alan iddialara yanıt verdi. Genel Müdür Redif, haberde adı geçen narenciye çevrelerinin, yaptıkları iddiaların “farazi” olduğunu iddia etti.

 

 “YASA GEREĞİ HÜKÜMET KATKI YAPAMAZ”

 

Cemal Redif, 1050 üreticiden 32 bin ton civarında Valencia ürün aldığını dolayısıyla üreticiye 8 buçuk 9 milyon TL civarında borcu bulunduğunu belirterek, “Cypfruvex yönetimi 30 milyon TL bulmak için Hükümetin onayını bekliyor” iddialarının farazi olduğunu söyledi. Hükümetin, Bütçe Yasası gereği Cypfruvex şirketine katkı yapmasının mümkün olmadığını aktaran Cemal Redif, Cypfruvex’in son üç yıllık döneminde üreticilerin ürünlerini kendi öz sermayesi ve üreticilerin kullandığı vade ve tolerans işlemlerini yürütmekte olduğunu ifade etti.

Redif, “Cypfruvex keşke üreticiye 30 milyon TL borcu olsaydı. Alım fiyatına göre buda demektir ki ürünün Kuzey Kıbrıs’ta 110 bin ton Valnecia rekoltesi var demektir. Gerçekte toplam olarak 84 bin ton Valencia ürün bu yıl hasat edildi.”

 

“37 BİN 500 TON ÜRÜNÜ İŞLEMEK ZORUNDA KALDIK”

 

Özel sektörün piyasaların el verdiği ölçüde, kalitesine göre ihracat edebileceği ürünleri değerlendirebildiğini aktaran Cemal Redif, “Cypfruvex’in ise ihracatçının ve üreticinin standart dışında, ayrıca kendi paketleme tesislerinde yaş meyve olarak değerlendirdiği 37 bin 500 ton toplam Valencia ürünü tesislerinde işlemek durumunda kalmıştır” dedi.

 Cemal Redif, “Nisan ayı içerisinde İran’a ihraç edilmiş bulunan ve konsinye olarak burada beklemekte olan 1200 ton narenciye ürününden Cypruvex’e henüz tek kuruşluk gelir girişi yapılmadı” iddialarının ise Cypfruvex ile bir bağlantısı olmadığını söyledi. Redif, yaşanan sorunun Cypfruvex’in ürünü sattığı firma ile bu firmanın, İran’da alıcı firma ile arasında yaşanan gelişmeler olduğuna dikkat çekti.

 

“UKRAYNA GÜMRÜĞÜNDE MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ ENGEL OLDU”

“Haziran ayında Ukrayna’ya ihraç edilen 250 ton narenciyenin çürüdüğü ve imhası gerekiyor dolayısı ile Ukrayna ihracından da Cypfruvex’e tek kuruş alamadı. İhracatın maliyeti de Cypruvex tarafından ödenecek” iddialarının da asılsız olduğunu belirten Cemal Redif, malların Ukrayna tarafından kabul edilip, alındığını söyledi. Cypfruvex’in malları sattığı buradaki firma ile Ukrayna’daki alıcı firmanın gümrükte mevzuat değişikliğinden dolayı sorun yaşadıklarını belirten Redif, gönderilen 10 konteynır (net 243 ton) malın 12 gün orada tutulduktan sonra dün itibariyle malların alındığını aktardı. Malların Ukrayna’daki gümrükten geçtiğine dair buradaki firmanın gönderdiği onay mailini gösteren Cypfruvex Müdürü, “Hatta ürünlerimizin kaliteli olduğuna dair Survey (gözetim) firmasından raporları aldık” dedi.

 

“BEKLETİLEN 900 TON ÜRÜN VAR”

Cypfruvex Genel Müdürü Cemal Redif, ihracat için paketlenen ve soğuk hava depolarında bekletilen 1800 ton ürün olmadığını mantıken de olamayacağını belirterek, yaklaşık 900 ton narenciye ürünü bulunduğunu, bu ürünlerin 1 kilogramının dahi atılmadığını dile getirdi. Redif, “Çünkü Cypfruvex kaliteli ürünü satın alarak, en iyi şekilde paketlemeyi, soğuk hava depolarında, piyasalarda değer yapacağı güne kadar tutulmaktadır” şeklinde konuştu.

 

“MUHASEBE BELGELERİNDE HER ŞEY KAYITLI”

Cemal Redif, “Cypfruvex’in yalnızca UBP’li bakanlara çok yakın hatırlı kişilere 3 milyon TL’lik ödeme yaptığı” iddiasının da yanlış olduğunu belirtti. Cemal Redif şöyle konuştu: “Belgeli olarak muhasebe ekstrelerinde görüldüğü üzere, ürün bedeli olarak hiç kimseye böyle bir para ödenmemiştir. Üretici kişiye sulama birlikleri ve elektriği kesilmesin diye ödeme temliği veriyoruz. Bir de kronik hastalarına avans veriyoruz. Raporlu kronik hastası olan birkaç üreticiye sağlık kurulundan aldıkları karşılığında acil ihtiyaç için birkaç lira para verdik. Cypfruvex’in 8 buçuk 9 milyon TL üreticiye borcu var. 15- 20 bin TL bunlar için verildi. Kronik ve kanser hastası olanlara avans vermemeye hangi yürek dayanır? Bir yerde sosyal hizmet yapıyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 754 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler