1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÜRETİCİ SİYASETE İSYAN ETTİ
ÜRETİCİ SİYASETE İSYAN ETTİ

ÜRETİCİ SİYASETE İSYAN ETTİ

“Yeter artık, makam araçlarını satarız” Ülkede en çok patates üretimin yapıldığı Doğancı ve civarı köyler, hükümetin çifte standart uyguladığını belirterek duruma isyan etti. Siyasetteki gelişmeler ve yeni makam araçları konusunda da kızg

A+A-

 

“Yeter artık, makam araçlarını satarız”

 

Ülkede en çok patates üretimin yapıldığı Doğancı ve civarı köyler, hükümetin çifte standart uyguladığını belirterek duruma isyan etti.  Siyasetteki gelişmeler ve yeni makam araçları konusunda da kızgın olan üreticiler “yeter artık” noktasına geldi.

Kış aylarının yoğun yağışlar ile geçmesi, patatesin hasat zamanlarında kayma ve doğal olarak da zarar meydana getirirken, Bakanlar Kurulu tarafından alınan tazmin kararı, bölge halkını çileden çıkardı. Hali hazırda devletten yaklaşık 5 milyon TL alacağı olan patates üreticisinin, mevcut yağışlar nedeniyle neredeyse % 50 daha zarar ettiği belirtildi. Hükümet’in mevcut sıkıntıların yaşanması esnasında, yeni makam araçlarını gündeme getirmesine ağır eleştirilerde bulunan ve üretici adına konuşan Mehmet Bicen, içinde bulundukları durumu YENİDZÜEN’e anlattı.

 

“EN FAZLA ZARAR GÖREN BÖLGELERE, DESTEK OLUNMUYOR”

Genel Tarım Sigortası Fonu’nun, yağıştan kaynaklanan doğal afetleri yasalar gereği tazmin etmesinin zorunlu olmadığına değinen Bicen, Bakanlar Kurulu’nun, yağışlardan mağdur olan üreticilere bir tazmin gerçekleştirilmesi üzerine karar aldığını fakat bu kararın, tüm üreticileri kapsamadığının altını çizdi. Karpaz’dan Akçay’a kadarki patates üreticilerine gerekli tazminin yapılması yönünde çıkan kararın, neden en çok zarar gören Lefke bölgesine yapılmadığını anlayamadıklarını da dile getirdi.

 

Haberin ayrıntıları bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1061 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler