1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Ünverdi ‘Ne grevi?’ dedi, polis yığdıkça yığdı…
Ünverdi  ‘Ne grevi?’ dedi, polis yığdıkça yığdı…

Ünverdi ‘Ne grevi?’ dedi, polis yığdıkça yığdı…

[EYLEMDEN NOTLAR] Sendikal Platform’un Meclis önünde düzenlediği mitingde “ilginç” ayrıntılar da dikkat çekti. Eylem başlamadan önce Meclis bahçesi gayet sakindi… Meclis çalışanlarının örgütlü olduğu MEC-SEN’in da grev

A+A-

 

 

[EYLEMDEN NOTLAR]

 

Sendikal Platform’un Meclis önünde düzenlediği mitingde “ilginç” ayrıntılar da dikkat çekti.

Eylem başlamadan önce Meclis bahçesi gayet sakindi…

Meclis çalışanlarının örgütlü olduğu MEC-SEN’in da grevde olacağı önceden açıklanmıştı. Yani sabah 10:00’da toplanması gereken Meclis Genel Kurulu grev nedeniyle toplanamayacaktı. Vekillerin çoğunun genel kurulun sabah toplanamayacağını bilmesi sabah saatlerinde Meclis’te sakinliğe neden oldu. Ancak bu sakin ortam Çalışma Bakanı UBP Milletvekili Şerife Ünverdi’nin jet hızıyla Meclis bahçesine giren aracıyla bozuldu. Araç durdu, içinden telaşlı bir şekilde bakan Ünverdi çıktı. Gazetecilerin ve polislerin şaşkın bakışları arasında Meclis’e girmeye çalışan Ünverdi’ye bir gazeteci, “Niye acele ediyorsunuz sayın bakan? Grev var Meclis toplanmayacak”  diye uyardı. Bakan Ünverdi’nin genel kurul için Meclis’e geldiği belliydi. Ünverdi bu uyarıya şu cevabı verdi: “Ne grevi?”…

Belli ki kimse Ünverdi’ye grev olduğunu söylememişti ya da kendisi basını yeterince takip etmemişti…

“Çalışmadan” sorumlu bakanın grevden haberinin olmaması şaka gibiydi…

 

POLİS MÜDÜRÜ ORADAYDI…

Melis önündeki eylem sürerken polis de çok geniş güvenlik önlemleri aldı. Meclis bahçesi adeta polis tarafından kuşatıldı, binanın önü dikenli telleri de olan demir barikatla kapatıldı. Polisin operasyonunu bizzat Polis Genel Müdürü Erdal Emanet yürüttü. Polis komutanlarına birebir emirleri vererek güvenlik komutasını sağlayan Emanet Meclis bahçesinden durumu izledi.

Polise tutuklama araçları, itfaiye, robot görünümlü yeni giysileri ile dikkat çeken çevik kuvvet de destek verdi.

 

UFAK BİR DE PATLAMA…

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel’in konuşması sırasında bir ara bir patlama sesi duyuldu. Kısa süreli paniğe neden olan patlamaya ufak bir patlayıcının sebebiyet verdiği anlaşıldı. Ancak bu patlayıcıyı konuşmaların yapıldığı eylem alanına kimin attığı anlaşılamadı.

 

KTHY PANKARTI…

Aylardır işsiz durumda olan Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanları da dün eyleme katıldı. KTHY mağdurlarının, “Vatan millet dediniz, göklerdeki bayrağımızı indirdiniz” yazılı pankartı ilgi gördü.

 

CTP: DOKUNMA…

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) de eylem destek verdi. CTP’nin eylemde kullandığı pankartta “Geleceğime, emeklerime, gençlerime, irademe DOKUNMA” yazılıydı.

 

MİTİNGİ ELEŞTİRENLER DE OLDU

Sendikal Platform tarafından düzenlenen eylemde ufak aksaklıklar da yaşandı. Kitle olarak Meclis önüne gelinirken bazı grupların miting alanına gelmeden ayrıldığı görüldü. Kimi örgütlerde bu durum sıkıntıya neden oldu. Mitingde uzun süre ne yapılacağı açıklanmadı, iki konuşmanın arasında uzun süren “müzik dinletisi” eleştirilere neden oldu.

 

POLİSLER AFRİKA’YI BASTI…  

Sivil polislerden oluşan bir grup polis, bir ara eylemin yapıldığı alana yakın olan AFRİKA Gazetesi’ne girdi. Ellerindeki arama emri ile bir pankart arayan polisler gazetedeki bir pankarta el koydu. Pankartta eski bir gazete kupürü bulunuyordu. 

 

HASİPOĞLU EYLEMİ İZLEDİ…

Eylem sürerken Meclis binasında bazı UBP’li vekiller görüldü. Özellikle UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu pencereden uzun uzun eylemi izledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1715 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler