1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÜNİVERSİTEYE VERİLEN ARAZİ ULUSLAR ARASI ALANA TAŞINACAK
ÜNİVERSİTEYE VERİLEN ARAZİ ULUSLAR ARASI ALANA TAŞINACAK

ÜNİVERSİTEYE VERİLEN ARAZİ ULUSLAR ARASI ALANA TAŞINACAK

KTÖS, bir üniversiteye Karpaz’da arazi verilmesi ile ilgili açıklama yaptı

A+A-

 

 

 

 

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Karpaz bölgesinde 5 bin dönümlük bir arazinin Türkiye’deki bir üniversiteye verilmesini eleştirerek, “her ne mazeretle olursa olsun Kıbrıslılara ait topraklara el konması, uluslararası hukuku çiğnemek anlamı taşır” görüşünü savundu. Elcil, bu konuyu uluslararası alana taşıyacaklarını bildirdi. KTÖS Genel Sekreteri Elcil yazılı açıklamasında, “Türkiye’deki AKP hükümetinin KKTC’ye yönelik sürdürdüğünü iddia ettiği ‘kolonicilik’ politikalarının bir örneğini Yeşilköy ve Yenierenköy bölgesindeki 5 bin dönümlük arazinin Türkiye’deki bir üniversiteye verilmesiyle ilgili yaşandığını” savundu.

Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitenin kampuslarının yer aldığı alanın toplamının 50 dönüm olduğunu, bu çerçevede aynı üniversiteye KKTC’de 5 bin dönümlük ve büyük ölçüde hali ile alçak orman arazisinin verilmesinin düşündürücü olduğunu ifade eden Elcil, 5 bin dönümlük arazi üzerine 100 tane aynı ölçüde üniversite kurulabileceğini kaydetti.

“Denizcilik Fakültesi” adı altında 5 bin dönümlük arazinin verilmesinin arkasında başka bir niyet aramak gerektiğini düşündüklerini ifade eden Elcil, “askeri üs mü hedeflendiğini” sordu.

Elcil, “hali ve alçak orman arazilerinin Türkiye’deki bir üniversiteye verilmesinin, memleketin nasıl peşkeş çekildiğinin göstergesi” olduğunu da iddia etti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 640 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler