1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Üniversite Ve Cami
Üniversite Ve Cami

Üniversite Ve Cami

Sıra geldi üniversitelere cami yapmaya. Önce Yakın Doğu, ardından da Doğu Akdeniz üniversitelerine cami yapılacağı açıklandı. Belki, yarın bir başka üniversite!? “Üniversite ve din” olgusunu toplumsal, bilimsel ve yasal zeminde analiz edip

A+A-

 

 

Sıra geldi üniversitelere cami yapmaya.

Önce Yakın Doğu, ardından da Doğu Akdeniz  üniversitelerine cami yapılacağı açıklandı. Belki, yarın bir başka üniversite!?

“Üniversite ve din” olgusunu toplumsal, bilimsel ve yasal zeminde analiz edip tartışmak gerekir.

Üniversiteye cami yapılması profesörlerin hangi gerekçeleriyle gündeme taşınmıştı.

Okulumuzda 13 bin öğrenci var 12 bini Müslüman.”

“Öğrencilerin %85 müslüman.”...

“Yağmur altında namaz kılıyorlar.”

“Bodrum katında ibadet ediyorlar.”...

Bu gerekçelerle üniversite ortasına cami yapılması isteniyor.

Eğer bu anlayış üniversite için doğruysa, devletin diğer kurumları için de doğru olması gerekir. Hastahanelerdeki hastaların ve doktorların yüzde yüze yakını müslüman, öyleyse hastahanelerin avlusuna da cami dikelim. Milletvekilleri müslüman, öyle ise meclise de cami dikelim. Okullardaki öğrencilerin büyük çoğunluğu müslüman, okullara da cami dikelim. Hotellerdeki, kumarhanelerdeki turistlerin %85’i müslüman öyleyse havuz başlarına, deniz kenarlarına da cami dikelim.

Böyle gerekçelerle devlet kurumların göbeğine cami dikilemez. Eğer ihtiyaç varsa yerel veya merkezi yönetimler uygun bölgelere cami yaparlar, isteyenler de üniversiteden, hastahaneden, meclisten,  hotelden... çıkıp gider ibadet eder.

Toplumsal yaşamda dini kurumlarla, devletin diğer kurumları iç içe değil ayrı ayrı olur. Zaten anayasal düzen de bunu emreder; laik yaşam, laik devlet budur.

“Yağmurda namaz kılıyorlar” gibi zorlayıcı gerekçeler ortaya atılması farklı niyet ve düşüncelerin varlığına da işaret etmektedir. Nerde bu yağmurlar? Kıbrıs ekvatorda mı da gece gündüz yağmur yağıyor!?

“Yağmur var, güneş var... cami yapalım” uydurma gerekçeler.

DAÜ camiyi İslam Kuruluşlarının yapacağını açıkladı. Nedir üniversitelerle İslam örgütlerinin bağlantıları, ilişkileri? Neden üniversitelere cami yapmak istiyorlar? Neden bu kadar para harcıyorlar?

Beleş peynir, ancak fare tuzağında bulunur.

Üniversitelere cami yapma konusunda dikkatli olunması gerekir. Atılacak olan bir adımın ileride topluma nelere mal olacağını iyi düşünmek gerekir. Bugün önünüze “beleş” diye konan, yarın “bedel”e dönüşebilir. Çocuklarımız, bu bedeli özgürlükleriyle ödemeye mahküm edilebilirler.

Üniversite ortasında cami yapmanın anlamı nedir? Sonrasında neler olacak? Yanıtlanması gereken sorular var.

Ezan okunduğu saatlerinde ders yapılacak mı?

Dersler ezan ve namaz saatlerine göre mi düzenlenecek?

Cumaları dersler olacak mı?

Ders aralarında öğrenciler camiye gidebilecekler mi?

Kızların başını örtmesi zorunlu mu olacak?

Üniversite ortasındaki cami, gençliğin yaşam ve düşünce biçimlerinde gittikçe daha etkili olacaktır. Öğrenciler arasındaki ilişkilerde, kız-erkek arkadaşlığında, kadına bakışta, öğretmen öğrenci ilişkilerinde, ... dini öğeler belirleyici konuma gelecektir. Üniversitedeki sosyal yaşamda, dini düşüncenin denetimi daha fazla hissedilecektir. Üniversite öğrencileri arasında kutuplaşma yaratılarak, gerginliğin zorlayıcılığı ve baskısı artırılacaktır. Üniversitelerde bilimin gelişmesi için gerekli olan “özgür ve demokratik” düşünce ortamları, cemaat ruhunun gölgesinde kalacaktır.

Oysa üniversiteler ülkenin bilimsel, kültürel, sosyal, ekonomik ve demokratik yönlerden ilerlemesi ve gelişmesine katkı sağlamak amacı ve göreviyle kurulurlar. Cami yapılması için kurulmazlar.

Üniversitelere cami yapmak anayasaya, Milli Eğitim Yasası’na ve DAÜ kuruluş yasasına aykırıdır. Üniversiteye cami yapmak ne Vakıf Yönetim Kurulu’nun (VYK), ne de rektörün görev ve yetkileri arasındadır. Anayasa KKTC “laik bir cumhuriyettir” demektedir. Laik cumhuriyet ne demektir? Dini kurumlarla devletin diğer kurumlarının ayrı ayrı olmasıdır. Yağmur yağmasını gerekçe göstererek din ve devlet kurumlarını iç içe getiremezsiniz. Üniversitenin ortasına cami dikemezsiniz.

Sivil toplum örgütlerinin “DAÜ’ye cami yapılması konusunu yargıya taşıyıp, hukuk yoluyla da mücadele etmeleri gerekmektedir.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1121 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler