1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UNITED MEDYA’YA 3 ÖDÜL!
UNITED MEDYA’YA 3 ÖDÜL!

UNITED MEDYA’YA 3 ÖDÜL!

Basın Emekçileri Sendikası’nın (Basın-Sen) faili meçhul bir cinayete kurban giden gazeteci-yazar Kutlu Adalı anısına verdiği “Kutlu Adalı Basın Ödülleri”nin 13 ve 14’üncüsü, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nde düzenlenen töre

A+A-

 

 

 

Gurur gecemiz

 

·        Kutlu Adalı Basın Ödülleri’nde UNITED MEDYA’ya 3 ödül birden… Meltem Sonay, Nedim Enginsoy ve Osman Kalfaoğlu dün akşam ödüllerini aldı

 

Basın Emekçileri Sendikası’nın (Basın-Sen) faili meçhul bir cinayete kurban giden gazeteci-yazar Kutlu Adalı anısına verdiği “Kutlu Adalı Basın Ödülleri”nin 13 ve 14’üncüsü, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

13 ve 14’üncü Kutlu Adalı Basın Ödülleri törenine “Basın-Sen/AEJ Medya Buluşması” amacıyla adada bulunan 12 Avrupalı gazeteci; Türkiye’den gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ile Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Ercan İpekçi de katıldı.

2010 ve 2011 yıllarını kapsayan 13 ve 14’üncü Kutlu Adalı Basın Ödülleri’nin sahipleri, Basın-Sen, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, Kıbrıs Türk Spor Yazarları Birliği ve Kutlu Adalı Vakfı’ndan birer üyenin katılımıyla oluşan jürinin 27 Aralık 2011 tarihindeki toplantısında belirlendi.

Törende ödüllerin verilmesi öncesinde, Basın-Sen Başkanı Kemal Darbaz, Gazeteciler Birliği Başkanı Cenk Mutluyakalı, Kutlu Adalı'nın eşi İlkay Adalı ve Basın-Sen Genel Sekreteri Canan Onurer birer konuşma yaptı.

DARBAZ

Basın-Sen Genel Başkanı Kemal Darbaz, Temmuz'da Kutlu Adalı öleli 16 yıl olacağını anımsatarak, öldüğü günden başlayarak sendika olarak sürekli katilin bulunması için çağrı yaptıklarını, sokaktaki insanlar bile kim olduğuyla ilgili fikir yürütürken katilin hala bulunamamasını eleştirdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yerel otoritenin yeterli araştırmayı yapmadığını yapması ve süreci sonlandırması gerektiğini ifade ettiğini hatırlatan Darbaz, siyasal otoriteye tekrar çağrı yaparak, gelişmeleri dikkate alarak Adalı'nın katillerini açığa çıkarmaya davet etti.

Darbaz, bugün Adalı'nın acısı yanında kısa süre önce yaşamını kaybeden BRT kameramanı Cüneyt İnançoğlu'nun da acısını derinden hissettiklerini belirtti.

Darbaz, dünyanın her yerinde basın emekçilerinin halk adına halk için büyük bir kavga verdiğini ifade etti.

MUTLUYAKALI

Gazeteciler Birliği Cenk Mutluyakalı ise, Kutlu Adalı ödüllerinin katledilen tüm gazetecileri anımsattığını belirterek, görüşlerinden, düşüncelerinden dolayı tutuklanıp işkence gören ya da tüm öldürülen gazetecileri saygıyla selamladı.

Kutlu Adalı'nın ışığının onu katledenlerin vicdanlarında hep bir sızı olarak kalmasını temenni eden Mutluyakalı gazetecilerin mücadelesinin, demokrasi, insan hakları ve en çok da özgürlükler için olduğunu söyledi.

Mutluyakalı, Cüneyt İnançoğlu'nu da rahmetle alarak ödül alan herkesi kutladı.

ADALI

İlkay Adalı da, Kutlu Adalı'nın ismini ölümsüzleştirmenin “barış çocuklarının” görevi olduğunu belirterek, bu görev anlayışıyla yola çıktıklarını ve hala yüreklerde barışın yaşatıldığına tanık olmanın kendilerini yüreklendirdiğini söyledi.

Adalı, bu geceye katkı koyan herkese teşekkür ederek konuşmasını Nazım Hikmet’in bir şiiriyle tamamladı.

ONURER

Basın-Sen Genel Sekreteri Canan Onurer ise, tüm medyanın patronların altında çalıştığını ve patronların ellerindekini, radyo tv ve gazeteleri ekonomik çıkarları için kullandığını savunarak, daha fazla kar, erk ve güç için çalışanın sırtına basarak yükseldiklerini ileri sürdü.

Gazeteciliğin gerçeği aramak ve okurlarla buluşturmak olduğunu ifade eden Onurer,"Bizler tarafsız olmamalıyız halkın yanında gerçeğin peşinde olmalıyız. bizler tarafsız değil objektif olmalıyız" diye konuştu.

Alınan ödüllerin sadece masaları süslememesi gerektiğini gerçeğin halkın ve ezilenlerin yanında olmak gerektiğini ifade eden Onurer, Adalı ve kaybedilen nice değerin rahat uyuması için bunun gerekli olduğunu belirtti.

ÖDÜLLER

Konuşmaların ardından,kısa süre önce evinde geçirdiği rahatsızlık nedeniyle yaşamını yitiren BRT kameramanı Cüneyt İnançoğlu'na layık görülen hoşgörü ve başarı ödülü eşine takdim edildi.

Bu yıl ilk kez Kutlu Adalı Vakfı tarafından verilen “Kutlu Adalı Vakfı Özel Ödülü”ne Ali Tekman uygun bulunurken, 13 ve 14’üncü Kutlu Adalı Basın Ödüllerinin verildiği gazetecilerin isimleri ve çalıştıkları kurumlar ise şöyle:

HABER DALINDA

1- Meltem Sonay (Yenidüzen) 2- Erol Uysal (Foto-Havadis) 3- Abbas Elmas (Foto-Muhabir (Haberdar) 4- Pelin Şahin (Star Kıbrıs) 5- İrfan Gündüzler (Halkın Sesi)

HABER TAKİBİNDEKİ ÖZVERİ

1- Saadet Burcu Akkaya (Gelecek) 2- Nedim Enginsoy (Sim TV) 3- Şermin Sarro (Kıbrıs Postası)

İKİ DİLLİ YAYIN NEDENİYLE

1- Ali Kişmir ile Neophitos Neophitou (Astra Radyo- Radyo Mayıs Ortak Program “Gelin Kıbrıslılar Konuşalım." Aynı programa geçmişte katkıları nedeniyle Aral Moral ile Osman Kalfaoğlu

KÖŞE YAZILARI İLE BASINA KATKI

1- Faize Özdemirciler (Afrika)

YILIN HABERİ

1- Karakolda İşkence (Uğur Bayram - Ada T V - Star Kıbrıs)

SPOR DALINDA

1- Hüseyin Arca (Arca Haber Ajansı)2- Sevim Ebeoğlu (İki Toplumlu Müsabakalar)

KUTLU ADALI VAKFI ÖZEL ÖDÜLÜ

1- Ali Tekman (Kıbrıs Postası)

ÖZEL ÖDÜLLER

Basın-Sen Yönetim Kurulu aldığı kararla, Kutlu Adalı Basın Ödülleri Töreni’ne katılacak Türkiyeli gazeteciler Nedim Şener ile Ahmet Şık’a Türkiye’de basın özgürlüğü ve özgür gazeteciliğin gelişmesine yaptıkları katkı nedeniyle “Gazetecilik Onur”; TGS Başkanı Ercan İpekçi’ye “Basın Özgürlüğü ve Özgür Gazetecilik” ismiyle Basın-Sen Özel Ödülü verdi. Ayrıca, Nedim Şener, Ahmet Şık ve Ercan İpekçi Basın-Sen onursal üyesi yapıldı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 815 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler