1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'UN FABRİKALARI KAPATILMAYA MI ÇALIŞILIYOR?'
UN FABRİKALARI KAPATILMAYA MI ÇALIŞILIYOR?

'UN FABRİKALARI KAPATILMAYA MI ÇALIŞILIYOR?'

Hükümet ve Fırıncılar Birliği arasındaki “un ithalinin serbest kalması” yönündeki tartışmalar, un fabrikalarının durumu tehlikeye soktu

A+A-

 

 

 

 

Un ithalinin serbest kalması ile birlikte, un fabrikalarını tehlikeli günlerin beklediğini belirten yetkililer, hükümet un fabrikalarını kapatmaya çalıştığını söyledi.

Un ithalatının serbest kalması ile un fabrikalarının kapatılacağı iddiasında bulunan Başpınar Un Fabrikası yöneticisi Rıfat Yeşilmeşe, 18 aydan beridir süren ithalat tartışmalarından ilk darbeyi un fabrikalarının aldığını söyledi. Fırıncılar Birliği’nin asıl yapmaya çalıştığı şeyin un fabrikalarının kapatılmasını sağlamak olduğunu iddia eden Yeşilmeşe şöyle devam etti: “Hükümet Çarşamba günü Bakanlar Kurulu toplantısında, ya un ithalatını serbest bırakıp Fırıncıların maliyetlerini 2,5 TL düşürüp bunun uğruna un fabrikalarını kapatacak ya da 85 kuruş olan ekmeğin fiyatını 1.20 TL yapıp Fırıncılara 35 kuruş kâr sağlayacak”  dedi.

Un ithalatı, 2011 yılında 37 yıl aradan sonra serbest bırakılmış ve o günlerde Türkiye’den adaya gelen 11 kamyonluk un davullu zurnalı karşılanmıştı. Ancak aradan geçen sürede un ithalatına tekrar sınırlandırılma getirilmişti.

Konuyla ilgili olarak daha önceden açıklama yapan Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, un ithalatı nedeniyle sektöründe kartelleşme olduğunu, fiyat ve kalite açısından çok dengesiz bir durum meydana geldiğini söylemişti. Çıralı ayrıca, un ithali işinden sadece 2 kişinin nemalandığını ve bunun ortadan kaldırılması gerektiğini de sözlerine eklemişti.

Öte yandan Fırıncılar Birliği, Türkiye’den un ithalatının serbest bırakılması veya ekmek fiyatının yükseltilmesi talebini yinelemek amacıyla 12 Temmuz 2012’de Başbakanlık önünde şok bir eylem düzenlemiş ve taleplerini Başbakanlık’a yazılı olarak sunmuşlardı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 698 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler