1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Umut Folyoları' Gazimağusa Şehit Zeki Salih İlkokulu bahçesinde - DAÜ Mimarlık Fakültesi etkinliği ile - yaşam buldu!
Umut Folyoları Gazimağusa Şehit Zeki Salih İlkokulu bahçesinde - DAÜ Mimarlık Fakültesi etkinliği ile - yaşam buldu!

'Umut Folyoları' Gazimağusa Şehit Zeki Salih İlkokulu bahçesinde - DAÜ Mimarlık Fakültesi etkinliği ile - yaşam buldu!

Beril Özmen Mayer: DAÜ Mimarlık Fakültesi öğrencileri, bölgedeki ana arterler / yollar, önemli hareket noktaları, sınırlar, çıkmaz sokaklar, konutlardaki tarihsel ve yöresel karakter özellikleri, kamusal toplanma alanları gibi ölçütlerle inceleyerek, böl

A+A-

 

 

 

 

Beril Özmen Mayer

beril.mayer@emu.edu.tr 

 

 

 

DAÜ Bahar Şenlikleri sırasında Mimarlık Fakültesi 2. Uluslararası Tasarım Haftası’nda  16-18 mayıs tarihlerinde ortaya koyulan bu çalışmanın mimarı olan Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Y. Doçent Dr. Beril Özmen Mayer ve çalışma arkadaşları YDÜ’den Y. Doçent Dr. Huriye Gürdallı ve İstanbullu aktivist ve tasarımcı-mimar Aslı Kıyak İngin, Fransız mimar Prof. Bernard Tschumi’nin Paris’teki Villette Kent Park’ında uyguladığı renkli strüktürlerden esinlenmişlerdir.

 

Umut Folyoları, Atölye yürütücüleri tarafından şöyle tanımlanmaktadır:

 

Konut alanları arasında kalan kamusal kesişme noktalarında, çevrede yaşayanların sosyalleşme ihtiyaçlarını karşılamak üzere, basit ama gündelik hayata değinen ve yaşamı etkileyen faaliyetler için hafif strüktürlerle tasarlanacak küçük boyutlu çatkı, kurgu ve yapıları hayata geçirmek. 

 

Dr. Beril Özmen Mayer’in yürüttüğü ve konuya hazırlık yapılan başka bir çalışma ise ARCH570: Konutta ‘Enformel Çalışmalar’ adlı bir master dersinde gerçekleşti. DAÜ Mimarlık Bölümü yükseklisans programında, Bahar yarıyılında açılan bu ders kapsamında 10 kişilik bir Mimarlık master öğrencisi grubu Aşağı Maraş bölgesi’ni inceledi. Başlangıç noktası olarak, Aşağı Maraş bölgesinde yaşayan halkın iç ve dış göçe bağlı yer değiştirmelerinden ötürü karmaşıklaşmış bir sosyal yapıya sahip olması ve bölgenin politik ve ekonomik belirsizliklerden ötürü bölge sakinlerinin yaşadıkları ‘yer’e bağlantılarının pekiştirilmesi belirlendi.

 

DAÜ Mimarlık Fakültesi öğrencileri, bölgedeki ana arterler / yollar, önemli hareket noktaları, sınırlar, çıkmaz sokaklar,  konutlardaki tarihsel ve yöresel karakter özellikleri, kamusal toplanma alanları gibi ölçütlerle inceleyerek, bölgedeki gündelik yaşam ağını anlamaya ve hissetmeye çalıştılar. Böylelikle, tasarlanacak Umut Folyoları”na dair ortaya atılan düşüncelerin ve önerilerin, seçilen uygun yerlerde yapılmasına karar verildi.

 

Üniversitede araştırma yapan öğrencilerin yanında, bu Folyo-mekanların kullanıcıları olarak Aşağı Maraş’ta vatandaş katılımının özendirilmesi ise dikkati çekecek bir konu olarak ortaya konuldu.

 

Seçilen bölgelerden biri olan Gazibaf Caddesi civarında bulunan Şehit Zeki Salih İlkokulu Müdür yardımcısı Leman Doğay ile yapılan ilk görüşmede veli, öğretmen ve ilkokul öğrencilerinin çalışmaya katılması kararlaştırıldı. Bu da , Konutta Enformel Çalışmalar’ adlı master dersinde başlatılan ve Umut Folyoları olarak devam eden workshop çalışmasını, varılması umut edilenden daha ileri bir noktaya götürdü.

 

DAÜ Mimarlık Fakültesi ‘2. Uluslararası Tasarım Haftası’nda, çalışmaya gönüllü olarak katılan yaklaşık 20 mimarlık öğrencisi ile atölyenin ilk gününde ortaya çıkarılan öneriler ile ilkokul öğrencilerinin öğretmenlerinden istenilen yardımla çizdirilen resimlerinde ifade ettikleri ‘okullarının bahçesinde olmasını istediği şeyler’ Şehit Zeki Salih İlkokulu’nda tartışıldı.

 

Bu toplantıda veli, öğretmen ve mimarlık öğrencilerinin kombine edilen fikirleri, gerçek ölçekte enformel bir kurgu olarak uygulandı. Ekonomik kısıtlamalar nedeniyle DAÜ malzeme mezarlığından alınan inşaat artıkları ve çevreden toplanan kullanılmış araba lastikleriyle yapılan ve mimarlık öğrencilerinin ve küçücük ilkokul öğrencilerinin boyalı elleri ve gülen yüzleri ile beslenen bu kısa süreli emek birlikteliği ile ortaya çıkan renkli mekan, bölgedeki umut verici gelişmelerin oluşmasına yönelik kamusal bir ilginin oluşabilmesine de destek olmuştur.

 

 

Ayrıca, hem Türkiye’de hem de Avrupa’da katıldığı kentlerdeki dönüşüm sürecinde yurttaşın korunmasına yönelik aktiviteleri ve tasarımcı aktivist tavrı ile tanınan tasarımcı mimar Aslı Kıyak kazandığı tecrübeleri diğer yürütücülerle paylaşmıştır ve kamuoyu yaratmak için Umut Folyoları’nın devamına katkısını sürdürecektir. Bu anlamda, projenin gelecekteki devamının ise yerel yönetim ve sponsorlar aracılığıyla daha gerçekçi bir aşamaya gelebilmesi konusu ise ayrı bir ‘umut’ konusu olarak heyecanını devam ettirmektedir.

 

Umut Folyoları Çalışmasını destekleyen ve atölyemize katılan öğrenci, veli, öğretmenlerden Şehit Zeki Salih İlkokulu’ndan sayın Müdür Erdinç Almar, Müdür yardımcısı Leman Doğay, öğretmenler Emine Ağlamaz, Sevgi Erhalaç, veliler Güven ve Enis Özdemir, Filiz Bilgin, ve adlarını anımsayamadığımız bütün küçüklere ve DAÜ Mimarlık Fakültesi asistanlarından Salumeh Khayyat Kahouei ile öğrencilerimiz Çiler Çengel - Ali Gholamazad- Osman Gökçe- Gizem Biner- İrem Damla Toksöz- Recep Reşitoğulları- Murat Ensar Baştemür- Adam Abubakar Jajere- İbrahim Bello Matawalle- Yüsra Dağgeçen- Golrokh Khakzar- Ali Sürücü- Gökay Ersoy- Farhad Tayyebi- Hossein Ahmadi- Selçuk Tanrıverdi - Hafiz Muhammad Garzali- Nail Okter’e çok teşekkür ederiz.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1012 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler