1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UMUT 'BİZ'İZ…
UMUT BİZİZ…

UMUT 'BİZ'İZ…

İmkânsızla mücadele edebilmek, imkânsızı başarmak, insanlara umut verebilmek… İşte Sanırım biz Kıbrıslıtürkler şu anda tam da o noktadayız. Bizi yok eden umutsuzluk labirentlerinin en karanlık noktalarında sürükleniyoruz. Popülizm, toplumsal ve k

A+A-

 

İmkânsızla mücadele edebilmek, imkânsızı başarmak, insanlara umut verebilmek… İşte Sanırım biz Kıbrıslıtürkler şu anda tam da o noktadayız.

Bizi yok eden umutsuzluk labirentlerinin en karanlık noktalarında sürükleniyoruz.

Popülizm, toplumsal ve kişisel dejenerasyon ve de genel kirlenme tavan yapmış durumda.

Ya güven?.. Kendimize, Türkiye’ye, Avrupa Birliği’ne ve elbette dünyaya sıfır noktasında.

Ulusal Birlik Partisi’nin son kurultay çalışmalarındaki rezaletler midemizi bulandırıyor; süreci izleyebilmeyi bile benim artık yüreğim kaldırmıyor.

En temel haklarımız olan sağlık ve eğitim dibe çoktan vurdu. Şu manzaraya bakın: Okulların açılacağı günlerde eğitim bakanları havada uçuşuyor. Toplum kanserden ve daha nice hastalıktan kırılırken, sağlık darmadağın.

Ve bu liste daha çok uzar gider sevgili dostlarım… O nedenle biz Kıbrıslıtürkler artık imkânsızı başarmak zorundayız.

BU SEÇİM SİSTEMİYLE OLMAZ…

Muhalefet çok haklı olarak erken seçim istiyor. Peki, ama siz bu seçim sistemi ve devlet yönetim şekli ile bu ülkede erken seçimle bir şeylerin değişebileceğine inanıyor musunuz?

Ben düşüncemi kısa ve net söyleyeyim: “İ-nan-mı-yo-rum”…

Artık erimiş bir muz cumhuriyetinin ötesinde, hiçbir kural tanımayan bu oyuncak devlet ve hükümette, bu yasalarla, ya da yasasızlıklarla hiçbir şeyi değiştiremeyiz.

Şu dar bölge seçim sistemiyle yine en çok düğüne ve cenazeye giden, en çok özel açılışlarda ve törenlerde boy gösteren, toplu ziyafetleri en çok onurlandıran, en çok işe alma sözü veren, en çok kredi ve hibe vaadinde bulunan, en çok el sıkan kişi kazanmayacak mı? Yine bu kişi koltuğunu koruyabilmek adına bilgi ve becerisini geliştirmek yerine, ülke ve halk adına bir şeyler yapmak değil de, ahbap ve dostlarına elindeki imkânları peşkeş çekmeyecek mi? Bence çekecektir. Mevcut yoz sistem ve siyasal anlayış bunu öngörür.

Var olan delege sistemiyle partilerde tam bir lider sultası yaşanmaktadır. Kişi ne kadar bilgili ve becerili olursa olsun, parti lideri istemezse, delege o kişiye geçit vermez. Peki demokrasi, siyasi ahlâk ve toplumsal – ülkesel çıkarlar bunun neresinde?

Yozlaştırılan parlamenter sistemimize gelecek olursak… Milletvekili ve bakanların çoğu zamanını partililerini tatmin etmek ve koltuklarını sağlama almak için geçirmiyor mu? Her kurultayda ve her seçimde iş bekleyen onca konu varken bakanlıklar altüst olmuyor mu? Milletvekilleri yasaları ve gündemi düşünecek yerde onun bunun iş takibini yapmıyor mu? Belki de artık teknokrat bir bakanlar kurulunu, ya da bakanları denetleyecek bir senato sistemini ve tabii ki başkanlık sistemini düşünmenin zamanı gelmiştir.

Üçlü kararnamelerle ve her bakanla değişen müsteşar ve müdür olayları, müşavirlik kepazeliği…  Artık tüm bunları da önemli ayrıntılarımız olarak ciddi ciddi düşünmenin zamanı gelmedi mi?

UMUT YİNE KENDİMİZDE…

İşte bu şartlar altında bence muhalefetin erken seçim istemek yerine el birliği yapıp sistemin bu sakat yanlarını düzeltecek yasaları geçirmesi gerektiğine inanıyorum. Muhalefet ve hatta Ulusal Birlik Partisindeki sağduyu sahibi tüm yurtsever milletvekilleri bir araya gelmeli, ciddi bir hukuk komitesi oluşturup ülkedeki gerek seçim sistemimizi, gerekse devlet yönetimindeki diğer aksaklıkları düzeltmelidirler. Şu anda bu ülkenin en çok ihtiyacı olan konu en başta hukukçuların, aydınların ve gerçek yurtseverlerin elbirliğidir. İşte böyle bir yasal sistem değişikliğiyle gidilecek seçim anlamlı olacaktır.

Ve Kıbrıslıtürkler imkânsızı asıl o gün başaracaklardır… Yoksa 1976’dan beri süregelen ganimet sonrası popülizm kepazeliğinin sona ermesi çok zor olacaktır. Parmağımızın arkasına saklanmanın hiç gereği yoktur; bizi bitiren yine biziz.

Elbette ki bizi “biz” yapan yine “biz” olabiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 653 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler