1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ULUSLARARASI İZOLASYONLAR SEMPOZYUMU BAŞLADI
ULUSLARARASI İZOLASYONLAR SEMPOZYUMU BAŞLADI

ULUSLARARASI İZOLASYONLAR SEMPOZYUMU BAŞLADI

Lefke Avrupa Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin düzenlediği “Uluslararası İzolasyonlar Sempozyumu” başladı

A+A-

 

 

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ)ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun himayelerinde düzenlediği “Uluslararası İzolasyonlar Sempozyumu” Lefkoşa Golden Tulip Otel’de başladı.

 

Üç gün sürecek sempozyumda izolasyonlar konusu çeşitli boyutlarıyla tartışılacak. Sempozyumda KKTC, Türkiye, Azerbaycan, Rusya, Japonya ve Hollanda’dan akademisyenler ve sivil toplum örgütü temsilcileri bildiriler sunacak.

 

Politika, ekonomi, spor, ulaşım gibi çeşitli alanlarda uygulanan uluslararası izolasyonların neden ve sonuçlarının kuramsal tartışmalarının yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üzerinde uygulanan ve hukuki ve vicdani hiç bir temeli bulunmayan ambargoların bilimsel açıdan tartışmaya açılacağı etkinlikte Abhazya'dan Tayvan'a uluslararası izolasyonlar, KKTC ile mukayeseli olarak değerlendirilecek.

 

Sempozyumun açılışında sırasıyla düzenleme kurulu başkanı Doç. Dr. Mehmet Hasgüler, ÇOMÜ Rektör Vekili Yücell Acer, LAÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Bülent Göksel, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşma yapacak.

 

Türkiye Milli Eğitim Eski Bakanı Hasan Celal Güzel’in açılış konferansının ardından toplantıya yemek arası verilecek ve saat 14.15’ten itibaren panellere geçilecek.

 

Bugünkü programda üç panel yer alıyor. Panellerde sırasıyla “Sanayi Odası gözüyle izolasyonlar,” “Ticaret Odası gözüyle izolasyonlar” ve “İzolasyonların AB boyutu” konuları irdelenecek.

 

Sempozyumun açılışına açılış konuşması yapanlar yanında Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer, bazı akademisyenler, sivil toplum örgütü temsilcileri de katılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1020 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler