1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ULUSLARARASI EĞİTİM FORUMU' DÜZENLENİYOR
ULUSLARARASI EĞİTİM FORUMU DÜZENLENİYOR

'ULUSLARARASI EĞİTİM FORUMU' DÜZENLENİYOR

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası “Uluslararası Eğitim Forumu” düzenliyor.

A+A-

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) “Uluslararası Eğitim Forumu” düzenliyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin katkılarıyla 2-3 Haziran tarihleri arasında bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Eğitim Formu, Gazimağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nde yer alacak. Formun açılışı 2 Haziran Cumartesi saat 09.00’da yapılacak.

“Eğitim sistemini yaralayan ve doğrudan etkileyen büyük tehlikelere dikkat çekmek” amacıyla düzenlenecek olan 3. KTÖS Uluslararası Eğitim Forumu’na, Rusya (ESEUR), Türkiye (Eğitim-Sen), Bulgaristan (Podkrepa), Kuzey İrlanda (UTU), Rum İlkokul Öğretmenler Sendikası (POED), Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Prof.Dr.Işıl Ünal, Israil (ITU), KTÖS, KTOEÖS ve Belçika’dan Avrupa Öğretmen Sendikaları Konfederasyonu (ETUCE) Genel Sekreteri Martin Romer katılacak.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ile Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür bugün KTÖS’te basın toplantısı düzenleyerek, formun duyurusunu yaptı.

ŞENER ELCİL

Basın toplantısında ilk söz alan Elcil, bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirecekleri formda, eğitimin nasıl olması gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunacaklarını kaydetti.

Elcil, , ülkedeki ve dünyadaki eğitim alanındaki sorunlar ile örneklerin ele alınarak değerlendirileceği formda, yurt dışından da birçok konuğu ağırlayacaklarını dile getirdi.

Formun Gazimağusa Belediyesi’nin desteğiyle yapılacağını ve bu nedenle belediyeye teşekkür etmek istediklerini vurgulayan Elcil, sendikanın dik ve kararlı bir duruşla ortaya koyduğu çalışmalara devam edeceğini kaydetti.

MUSTAFA ÖZHÜR

Form ile ilgili hazırlanan basın bildirisini ise KTÖS Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür okudu.

Özhür, dünyada parasız, bilimsel ve demokratik eğitim anlayışından uzaklaşıldığını, eğitimin, yarıştıran, rekabetçi, ezbere dayalı ve üzerinden siyaset yapılan bir araç olarak görüldüğünü belirterek, uygulanan programlar başta olmak üzere kullanılan kitaplar ve her türlü araç gereçlere bakıldığında eğitim sisteminin “neo-liberal politikaların” esiri olduğunu söyledi.

Özelde ülkedeki eğitim sistemine göz atıldığında, Türkiye eğitim sistemiyle paralelliğinin görülebileceğini, ülke şartlarından uzak, ülke sorunlarına cevap vermeyen, Kıbrıslı Türklerin kültür ve kimliğini yok edecek bir içerikle karşı karşıya olunduğunu savunan Özhür, şöyle devam etti:

“Demografik yapı, eğitime etki etmekte ve bu etki ülkeden ülkeye değişim gösterebilmektedir. Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanan nüfus sorunu, eğitimde, sağlıkta, sosyal yaşamda büyük sıkıntılar yaratmaktadır.

Partilerin siyasi ve ideolojik farklılıkları, eğitimin politikasında etkin rol oynarken, geceden sabaha yapılan günü birlik değişiklikler, eğitim sisteminde kaos üzerine kaos yaratmaktadır.”

Özhür, KTÖS’ün eğitimde yeni bir kapı açtığını ifade ederek, bu yıl “Öğretmenler, Demokratik Okul ve Toplum için” ana teması ile Uluslararası Eğitim Forumu düzenlediğini ifade etti.

Ülke eğitim sisteminin yanında Avrupa’nın birçok ülkesindeki eğitim yapısının irdeleneceğini ifade eden Özhür, formun ilk gününde yurt dışından gelecek olan konukların sunumlarını gerçekleştireceğini kaydetti.

İkinci gün ise dört komisyonda öğretmenlerin, akademisyenlerle atölye çalışması yaparak ilgili başlıklarda eğitimi tartışacağını dile getiren Özhür, KTÖS yetkili kurullarının uzun çalışmaları ile ortaya çıkan foruma, Gazimağusa Belediyesi’nin önemli katkıları olduğunu belirtti.

Özhür, ülkede her zaman uluslararası alana açılmanın önemini vurgulayan, hukuksuzluğa, haksızlığa ve özelleştirmeye karşı direnen KTÖS’ün eğitime ve toplumsal mücadeleye katkı koymaya devam edeceğini vurgulayarak, kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.


 

 

 

 

Bu haber toplam 493 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler