1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ULUSLARARASI ALANDA TANTANA ÇIKARMAK LAZIM'
ULUSLARARASI ALANDA TANTANA ÇIKARMAK LAZIM

'ULUSLARARASI ALANDA TANTANA ÇIKARMAK LAZIM'

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat BRT’de katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

A+A-

 

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat BRT’de katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi. Talat, İsrail ile Rum tarafının ilişkilerini değerlendirirken bunun “düşmanımın düşmanı dostumdur” siyaseti olduğunu söyledi. 2. Cumhurbaşkanı, uluslararası konferansın önünde duran engellerin kaldırılması gerektiği üzerinde durarak, Kıbrıs Türk tarafının uluslararası alanda gürültü ve tantana çıkartmasını önerdi.

 

İSRAİL İLE İLİŞKİLER

Bir soru üzerine İsrail ile Rum tarafının ilişkilerini değerlendiren 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bu ilişkinin “düşmanımın düşmanı dostumdur” şeklinde ifade edilebileceğini söyledi.

Özellikle Hristofyas ve İsrail arasındaki ilişkilerin geçmişte çok kötü olduğunu  belirten Talat, Rum tarafının, İsrail-Türkiye gerginliği üzerine İsrail ile ilişkileri geliştirmeye başladığına dikkat çekti. Talat, bu ilişkilerin kısa süreli çıkar ilişkileri olduğunu  belirterek, ileride İsrail’in Türkiye ile ilişkilerinin iyileşmesi halinde durumun tekrardan ters dönebileceğini ifade etti.

Dört özgürlükler konusunda Talat’la yaptığı anlaşma üzerine Hristofyas’ın güneyde eleştirildiği konusunu değerlendiren Talat, dört özgürlük konusunun adadaki Türkiye-Yunanistan dengesinin sağlanabilmesi bakımından önemli olduğunu anlattı. Talat, konunun Türkiye’nin AB’ye girinceye kadar adada Türk vatandaşlarının Yunanların olduğu kadar hak sahibi olması meselesi olduğunu söyledi ve sonuçta bir mutabakata varıldığını belirtti. Rum tarafında bu konunun niye eleştirildiğini anlamadığını belirten Talat, bu konunun Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasında da yer aldığını hatırlattı. Talat, şu andaki Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasının ekinde Türk ve Yunan vatandaşlarının Kıbrıs nüfus bileşimini değiştirmeyecek şekilde yurttaşlık alabileceklerinin kaydedildiğini belirtti.

 

GREENTREE

Greentree zirvesinin sorulması üzerine Talat, maalesef bir ilerleme olmadığını ve tahminlerinin doğru çıktığını kaydetti. Talat, bu durumda sürece çok uzun bir erteleme gelebileceğini, en azından Rum tarafındaki 2013’teki seçim sonrasına kalacağını söyledi.

Başka bir soru üzerine Talat, Hristofyas’ın tekrardan aday olabileceğini ancak kazanmasının çok zor olacağını, göstergelerin bu yönde olduğunu ifade etti.

 

ULUSLARARASI KONFERANS

BM Genel Sekreterinin uluslararası konferans çağırıp çağırmayacağı sorusu üzerine Talat, bunun çok zor olacağını, Güvenlik Konseyinin üç daimi üyesinin de bunu istemediğini hatırlattı.

Mülkiyette bir anlaşma olmadığını, vatandaşlık, yönetim ve güç paylaşımı gibi konuların da durduğunu belirten Talat, dolayısıyla uluslararası konferansın toplanmasının zor olduğunu söyledi.

 

                                                                                                                                              ORKESTRA

Başka soruları da değerlendiren Talat, Rum tarafında her alanda siyaset olduğunu ve güney Kıbrıs'ta ilkelerin ikinci planda kaldığını, dün ak dediklerine bugün kolaylıkla kara diyebileceklerini söyledi ve eski Yunanda Tanrıların bile siyaset yaptığına dikkat çekti. Talat, bu gerçeklerden hareketle, bazı Rumların seçim dönemlerinde kendisine “söylenenlere bakma, seçim var” haberi yolladıklarını belirterek, Rum tarafında siyasetin bu kadar açık ve yoğun yaşandığını ve çoğu zaman ortak bir hedefe ulaşmak için değişik görüştekilerin bir orkestra gibi davrandıklarını anlattı.

 

NE YAPILMALI?

2. Cumhurbaşkanı Talat son olarak uluslararası konferansı engelleyen unsurları ortadan kaldırmak gerektiğini kaydetti. Kıbrıs Türk tarafının pozisyonunu açık ve net olarak ortaya koyması gerektiğini söyleyen Talat, 4 ocak 2010 tarihinde verilen paketin masada olduğunun tekrar ilan edilmesinin ve o pakete yönelmenin son derece doğru ve olumlu olacağını vurguladı. Talat, “bir an önce çözüme ulaşabilmek için uluslararası alanda büyük bir gürültü, büyük bir tantana çıkarmak lazımdır” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler