1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ
ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

BUGÜNDEN CUMAYA KADAR YAS İLAN EDİLDİ… RUM LİDER HRİSTOFYAS, TAZİYELERİNİ BİLDİRDİ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatı nedeniyle olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu’ndan, bugün saat 11.00

A+A-

 

 

BUGÜNDEN CUMAYA KADAR YAS İLAN EDİLDİ… RUM LİDER HRİSTOFYAS, TAZİYELERİNİ BİLDİRDİ

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatı nedeniyle olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu’ndan, bugün saat 11.00’den itibaren cuma günü gün batımına kadar yas kararı çıktı. Bayraklar yarıya indirildi.

Toplantı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, pazartesi gününden itibaren cenaze töreninin başlayacağını, önce Yakın Doğu Hastanesi’nde, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda tören icra edileceğini belirtti.

Denktaş, salı günü Selimiye Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek.

Denktaş’ın gömüleceği yer ise, ailesi tarafından belirlenecek ve daha sonra açıklanacak.

Genel yas nedeniyle salı günü “acil servisler dışında” okullar ve devlet daireleri tatil olacak.

 

“ÜZÜNTÜMÜZ BÜYÜK”

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başkanlığında DP Genel Başkanı ve Rauf Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş’ın da katılımıyla toplanan olağanüstü Bakanlar Kurulu yaklaşık 45 dakika sürdü.

Toplantı sonrasında basın odasına gelerek açıklama yapan Cumhurbaşkanı  Derviş Eroğlu, “1. Cumhurbaşkanımız uzunca bir süreden beri rahatsızdı. Bir ara şifa bulmuş, hepimizi umutlandırmıştı. Son günlerde ani bir rahatsızlık ve dün akşam da saat 22.00’de ebediyete intikal etmesiyle hepimiz, Kıbrıs Türkü ve dünya Türklüğü mateme girdi. Üzüntümüz büyüktür..Hepimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük ve Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş eşliğinde açıklamalarını yaparken, kürsünün yanına konulan 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın fotoğrafı ve üzerinde bulunan “Asla Unutmayacağız…Unutturmayacağız” yazısı da dikkat çekti.

 

CENAZE TÖRENİ PROGRAMI

 

Eroğlu, 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın cenaze töreni protokolünü de şöyle açıkladı:

Pazartesi günü saat 10.00’da YDÜ Hastanesi’nde tören yapılacak. 10.30’da Denktaş’ın naaşı hastaneden Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na nakledilecek. Saat 11.00’de naaş Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda karşılanacak ve Cumhurbaşkanlığı Bahçesi’nde tören düzenlenecek. Törenin ardından 11.30’dan salı günü saat 09.00’a kadar Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda saygı geçişi ve ihtiram nöbeti yapılacak.

Salı günü saat 10.00’da 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın naaşı top arabasına alınarak, 10.15’de Cumhurbaşkanlığı’ndan Selimiye Camii’ne götürülecek. 11.30’da Selimiye Camii’nde Denktaş’ın naaşı musalla taşına konulacak. 12.07’de öğle namazı ve 12.30’da da cenaze namazı kılınmasının ardından 12.45’de naaş top arabasına konularak Selimiye Camii’nden Girne Kapısı’na götürülecek. 14.00’de ise Girne Kapısı’ndan Kabristanlığa intikal ettirilecek ve 14.30’da burada tören yapılacak. 15.00’de ise defnedilecek.

 

SALI GÜNÜ ACİL HİZMETLER DIŞINDA TATİL

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, cenaze töreninin yapılacağı salı günü, “acil hizmet veren servisler” dışında okullar ve devlet dairelerinin tatil olacağını da ifade etti.

Eroğlu, Bakanlar Kurulu’nun yas nedeniyle cuma günü gün batımına kadar bayrakların yarıya indirilmesine karar verdiğini ekledi.

 

CENAZEYE KATILACAK KONUKLAR

 

Cenazeye katılacağı belli olan konuklar hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün cenazeye katılacağını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ise gelme olasılığının büyük olduğunu söyledi.

Eroğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da törene katılacağını belirterek, bunun dışında TC başta olmak üzere değişik yerlerden konuklar olacağını kaydetti.

İSLAMOĞLU CENAZE TÖRENİNE KATILACAK

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatına ilişkin başsağlığı mesajı yayınladı.

Genel Sekreter İhsanoğlu, 57 İslam ülkesini temsilen, KKTC'de Salı günü yapılacak cenaze törenine Suudi Arabistan'dan katılacağını bildirdi.

 

BAN’IN MESAJI

 

Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un bu sabah Cumhurbaşkanlığı’na mesaj yollayarak başsağlığı dilediğini de belirtti.

Eroğlu, TC Genel Kurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı, Dışişleri Bakanı, TBMM Başkanı gibi makam sahiplerinin dün akşamdan beri telefoniyen başsağlığı dileklerinde bulunduğunu da vurguladı.

 

DEFNEDİLECEK YERE AİLE KARAR VERECEK

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, ailenin daha 1. Cumhurbaşkanı’nın nereye defnedileceğine karar vermediğini, aile toplantısı sonrasında bu konuda bilgi alarak açıklayacaklarını söyledi.

 

HRİSTOFYAS’TAN DA BAŞSAĞLIĞI

 

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın da sabah kendisini arayarak başsağlığı dilediğini de kaydeden Eroğlu, Hristofyas’ın Serdar Denktaş’a ulaşamaması nedeniyle kendisini aradığını da belirtti.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na taziyelerini iletti ve Rumları “Kıbrıslı Türklerin duygularına saygı duymaya” çağırdı.

Eroğlu, soru üzerine Hristofyas’ın cenaze törenine katılıp katılmayacağı konusuna değinmediklerini söyledi.

 

DENKTAŞ: AİLE KARAR VERECEK

 

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da, “defin için nerenin düşünüldüğü, oğlu Raif’in yanına gömülme vasiyeti bulunup bulunmadığının” sorulması üzerine, “Bir vasiyet değil ama aile yemeklerinde ‘beni oğlumun yanına gömün’ sözleri geçerdi” dedi.

Ailenin bunu bir vasiyet olarak gördüğünü kaydeden Denktaş, “Ama bir başka gerçek de Rauf Denktaş’ın tarihe, devlete ve millete malolmuş bir lider olduğudur. Bugün aileyle oturup konuşacağız ve karara varıp Başbakan’a bildireceğiz” ifadelerini kullandı.

Denktaş, Cumhurbaşkanına, hükümete, TC cumhurbaşkanına, hükümete ve herkese teşekkür eti.

 

KAMU, KAMU KURUM VE KURULUŞLARI OKULLAR DAHİL SALI GÜNÜ KAPALI OLACAK

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın dün akşam yaşamını yitirmesinden sonra Bakanlar Kurulu tarafından bugün saat 11.00’den Cuma günü gün batımına kadar devam edecek yas başladı.

TAK muhabirinin Başbakanlıktan aldığı bilgiye göre, yas süresince bayraklar yarıya indirilecek; Rauf Denktaş’ın devlet töreniyle toprağa verileceği 17 Ocak Salı günü, cenaze törenine katılımı sağlamak amacıyla elzem hizmetler dışında tüm kamu, kamu kurum ve kuruluşlarıyla okullar tatil olacak.

Yasın biteceği Cuma günü gün batımına karar kamuda, kamu kurum ve kuruluşlarındaki her türlü kutlama, açılış, tören ileri bir tarihe ertelenecek.

MECLİS TOPLANMAYACAK

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun 16 Ocak Pazartesi günü yapılacak toplantısı 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatı nedeniyle iptal edildi.

Meclis Başkanı Hasan Bozer’in yaptığı açıklamaya göre, Meclis Başkanlık Divanı toplanarak toplantının iptal edilmesine karar verdi.

TÜRKİYE’DE DE ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

Türkiye’de bugünden başlayarak 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın naaşının toprağa verileceği salı gününe kadar ulusal yas ilan edildi. Bu süre içinde Türkiye genelinde ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indirilecek.

AA’nın flaş haber olarak verdiği haberde, şöyle denildi.

“Başbakanlık, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatı dolayısıyla, 14 Ocak 2012 tarihinden itibaren Denktaş'ın naaşının toprağa verileceği günün bitimine kadar bütün yurtta ve dış temsilciliklerde bayrakların yarıya çekilmesi ve ulusal yas ilan edilmesinin uygun görüldüğünü bildirdi.”

 

LONDRA'DAKİ DERNEK VE KURULUŞLAR BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI YAYIMLADI

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'in vefatı, İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan çok sayıda Türk ve KKTC vatandaşını yasa boğarken, birçok dernek ve kuruluş başsağlığı mesajı yayımladı.

Londra'dan çok sayıda Kıbrıslı Türkün cenazeye katılmak için KKTC'ye gitmeye hazırlandığı öğrenildi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2368 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler