1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ULUSAL KONSEY’DE UZLAŞI YİNE YOK
ULUSAL KONSEY’DE UZLAŞI YİNE YOK

ULUSAL KONSEY’DE UZLAŞI YİNE YOK

Güney Kıbrıs’ın Kıbrıs sorununda bundan sonra atacağı adımları belirlemek üzere 15 ve 17 Şubat’ta düzenlenen iki tam günlük maraton toplantıların önceki günkü son ayağında da uzlaşma çıkmadı

A+A-

 

 

Güney Kıbrıs’ın Kıbrıs sorununda bundan sonra atacağı adımları belirlemek üzere 15 ve 17 Şubat’ta düzenlenen iki tam günlük maraton toplantıların önceki günkü son ayağında da uzlaşma çıkmadı, bunun için 6 ve 7 Mart’ta yeni maraton toplantılar belirlendi.
Rum Ulusal Konseyi’nin önceki günkü toplantısında, Rum tarafınca basına sızdırılan, 29 Ocak 2010 tarihli Talat - Hristofyas mutabakatında Türk vatandaşlarına 4 temel özgürlük verilmesi konusunda çatışma yaşandığı, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hrtisofyas ve DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis arsında, Güney Kıbrıs’ın 2004’ta DİSİ tarafından Avrupa Parlamentosu’na şikâyet edilmesi konusunda çekişme yaşandığı haber verildi.
Politis haberi; “Ulusal Konsey’de Fustanellalar/Evzon Etekleri... Kıbrıs Sorununda Bundan Sonra Atılacak Adımlara İlişkin Görüş Birlikleri Üçüncü Yarıda Belirlenecek” başlık ve spotlarıyla aktardı.
Gazete, Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adımları kararlaştırma perspektifleri az olsa da Rum siyasi partilerin, 6 ve 7 Mart’ta bir daha deneyeceğini; Rum Ulusal Konsey toplantılarının bu “üçüncü yarısında” yarına; direkt tehlikelerin ve özellikle uluslararası konferans perspektifinin nasıl göğüsleneceği konusunda asgarî müşterekte buluşulmaya çalışılacağını yazdı.
Habere göre önceki günkü toplantıda AKEL, DİSİ ve DİKO başkanları konuştu. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Hristofyas’ın 15 Ocak’ta yaptığı konuşmayla aynı frekansta uzun bir konuşma yaptı.
Kiprianu, müzakerelerin boş sayfadan başlayamayacağını belirterek, siyasi partilerden Kıbrıs sorununa gerçekçi yaklaşmalarını isteyen Hristofyas’ın bu argümanını desteklemek için 1960’tan başlayarak; önceki Rum yönetimi başkanlarının verdiği taahhütlere işaret etti.


Bu haber toplam 717 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler