1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Uludağ’a Avrupa Yurttaşlık Ödülü…
Uludağ’a Avrupa Yurttaşlık Ödülü…

Uludağ’a Avrupa Yurttaşlık Ödülü…

Araştırmacı gazeteci yazar Sevgül Uludağ’a Avrupa Yurttaşlık Ödülü…

A+A-

“Kayıplar”la ilgili çalışmaları nedeniyle araştırmacı gazeteci-yazar Sevgül Uludağ’a, Avrupa Parlamentosu tarafından “Avrupa Yurttaşlık Ödülü” veriliyor.

2002 yılından bu yana “kayıplar” ve “toplu mezarlar”la ilgili araştırmalar yürüten, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum okurlarının yardımlarıyla  “kayıplar”ın olası gömü yerlerinin bulunmasına gönüllü olarak yardımcı olan ve Kıbrıs’ın “anlatılmamış öyküleri”ni YENİDÜZEN ve POLITIS gazeteleri ile “Hamamböcüleri” web sitesinde Türkçe, Rumca ve İngilizce olarak yayımlayan araştırmacı gazeteci Sevgül Uludağ, 2008 yılında da Uluslararası Gazetecilikte Cesaret Ödülü’ne layık görülmüştü. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü de Uludağ’a “Basın Özgürlüğü Ödülü” vermişti. Uludağ, Kıbrıs’ta barış ve karşılıklı anlayışa katkıları ve “kayıplar” ile “toplu mezarlar” konusundaki çabaları nedeniyle Kıbrıs’ın her iki tarafından da çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından pek çok kez ödüllendirilmiş bulunuyor.  Uludağ, iki toplumdan “kayıp” yakınlarını ilk kez bir araya getirerek “Birlikte Başarabiliriz” adlı ortak örgütün kurulmasına yardımcı olurken, yaşamı boyunca pek çok iki toplumlu grubun oluşturulmasında da önemli roller oynadı.

Sevgül Uludağ, Avrupa Parlamentosu’nun bu prestijli ödülüne AKEL’in Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri Takis Hacıyeorgiu ile Neoklis Silikiotis tarafından önerildi. Sevgül Uludağ’la birlikte Kıbrıslı Rum şair Mihalis Hristofidis de Kıbrıs’ta barışa katkıları nedeniyle Avrupa Yurttaşlık Ödülü’ne layık görüldü.

Her yıl Avrupa Birliği’ne üye 28 üye ülkeden birer veya ikişer kişiye veya birer gruba “AB üyesi yurttaşlar, gruplar, örgütler arasında daha iyi anlayış ve yakınlaşma ile sınırları aşan işbirliğine yaptıkları olağanüstü katkılar” nedeniyle “Avrupa Yurttaşlık Ödülü” veriliyor.

Avrupa Parlamentosu 2012 yılında da yine AKEL’in Avrupa Parlamentosu Milletvekili Takis Hacıyeorgiu’nun önerisiyle iki toplumlu “kayıp” yakınları örgütü “Birlikte Başarabiliriz”in kurucularından, her ikisi de katliamlarda ailelerini kaybetmiş olan Muratağa’dan Hüseyin Rüstem Akansoy ile Palekitire’den Petros Suppuris’e “Avrupa Yurttaşlık Ödülü” vermişti. 

Sevgül Uludağ ve Mihalis Hristofidis’in katılacağı “Avrupa Yurttaşlık Ödül Töreni” 25-26 Şubat 2015 tarihlerinde Brüksel’de yapılacak.

ULUDAĞ’DAN TEŞEKKÜR

Sevgül Uludağ ödülle ilgili olarak YENİDÜZEN’e şunları söyledi:

“Öncelikle AKEL’in Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri Sayın Takis Hacıyeorgiu ile Sayın Neoklis Silikiotis’e bu ödül için adımı önermiş olmalarından ötürü çok teşekkür ederim. Böylesi bir ödülü Avrupa Parlamentosu’ndan almak beni çok mutlu etti, onore oldum… Özellikle YENİDÜZEN ve POLİTİS gazetelerinin editörlerine çok teşekkür etmek isterim çünkü editörlerimiz Sayın Cenk Mutluyakalı ile Sayın Dionisis Dionisiu, bana ve okurlarıma bu insancıl ve hassas konuda rahat çalışabileceğimiz alan yaratmışlardır. Ama beni en çok mutlu eden hem Kıbrıslıtürk, hem Kıbrıslırum okurlarımın cesaretle ve bildiklerini paylaşmakla yapmış ve yapmakta oldukları katkıların uluslararası alanda tanınıp takdirle karşılanmasıdır. Bu ödül, çatışma yaşamış bir ülkede yaraların sarılması, bir araya gelinmesi, adamızın birleştirilmesi ve en hassas ve en zor insancıl konulardan birisinde empati yaratılması konusunda cesaretlendirildiği zaman sivil toplumun nasıl bir yaşamsal  rol oynayabileceğini de göstermektedir. Avrupa Yurttaşlık Ödülü çalışmalarımızı güçlendirecektir ve bir bütün olarak Kıbrıs’taki bu insani ve gönüllü çalışmalarımıza Avrupa Parlamentosu’nun da desteğini hissetmek bizi çok mutlu ediyor…”

Bu haber toplam 2000 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler