1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ULUDAĞ VE MAVROU ONURLANDIRILDI
ULUDAĞ VE MAVROU ONURLANDIRILDI

ULUDAĞ VE MAVROU ONURLANDIRILDI

BES ile PEO-SIDIKEK, iki toplumun yakınlaşmasına ve adada barışa ulaşılmasına yaptıkları katkılardan dolayı Uludağ ile Mavrou’ya ödül verdi.

A+A-

 

 

 

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Güney Kıbrıs’taki belediye çalışanlarının örgütlü bulunduğu PEO-SIDIKEK, iki toplumun yakınlaşmasına ve adada barışa ulaşılmasına yaptıkları katkılardan dolayı Yenidüzen yazarı Sevgül Uludağ ile Güney Lefkoşa eski Belediye Başkanı Elini Mavrou’ya ödül verdi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında yapılan etkinlik, dün gece Uzun Yol’daki Barış Salonu’nda gerçekleşti. İki Toplumu Koro’nun şarkılarıyla başlayan gecede, PEO-SIDIKEKE Genel Sekreteri Antonis Neofitu ile BES Başkanı Savaş Bozat birer konuşma yaptı.

PEO-SIDIKEKE Genel Sekreteri Neofitu, yaptığı konuşmada PEO-SIDIKEK ile BES’in 22 yıldır işbirliği içinde adanın yeniden birleşmesi ve toplumların yakınlaşması adına faaliyetler yürüttüğünü söyledi. Tüm etkinlikleri barışa ulaşılması adına yaptıklarının altını çizen Neofitu, Sevgül Uludağ, Eleni Mavrou, etkinliğe renk katan İki Toplumlu Koro’ya ve katılımcılara teşekkür etti. BES Başkanı Bozat ise yaptığı konuşmada, 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününün tarihsel süreci ve hala daha kadınlara yönelik devam eden şiddet ve ayırımcılıktan bahsetti.

Konuşmaların ardından Uludağ ve Mavrou’ya, Kıbrıslı bir seramik sanatçısına özel olarak yaptırılan heykeller ödül olarak takdim edildi. Ödüllerin verilmesinin ardından konuşam mavrou, Sevgül Uludağ’ın yanında bu ödülü almaktan büyük onur duyduğunu, bunun nedeninin ise Uludağ’ın yıllarca verdiği ısrarlı mücadele olduğunu söyledi.

Uludağ ise Eleni Mavrou ile tanışma yıllarının 1980’lere rast geldiğini, o zaman ikisinin de genç birer kız olduğunu ancak bugün hala daha adanın birleşmesi için mücadele vermeye devam ettiklerini anlattı. Etkinliğin yapıldığı barış Salonu’nun Elieni Mavrou tarafından kazandırıldığını ve Lokmacı Barikatı’nın yanında olan bu salonda iki toplumlu etkinliklerin rahatça gerçekleştirilebildiğini söyledi. Uludağ, barışın, Barış Salonu gibi somut adımlar ve altyapılar sayesinde geleceğini, kendisinin hiçbir zaman barış umudunu yitirmediğini, Kıbrıslılar ne istediklerini bildikten sonra hiç kimsenin barışın ve adanın yeniden birleşmesinin önüne geçemeyeceğini belirtti.             

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 711 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler