1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÜLKEYE İLAHİ DEĞİL, ÇAĞDAŞ EĞİTİM GEREKLİ'
ÜLKEYE İLAHİ DEĞİL, ÇAĞDAŞ EĞİTİM GEREKLİ

'ÜLKEYE İLAHİ DEĞİL, ÇAĞDAŞ EĞİTİM GEREKLİ'

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, UBP Hükümeti'nin eğitim icraatlarını eleştirdi: Koltuk uğruna gerici anlayışa hizmet ediliyor

A+A-Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti ile Eğitim Bakanlığı’nı, “Gençlere uluslar arası kriterlerde, çağdaş eğitim alabilecekleri bir sistem yaratmak yerine, ‘koltuk’ uğruna, gerici anlayışlara hizmet etmekle” suçladı.

Özyiğit “Ülkeye ilahi değil, çağdaş eğitim gerekli” başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerdeki eğitim sisteminin temel taşlarının belirlendiği Bologna Deklarasyonu’nun, tıpkı, AB’nin sosyo-politik kriterlerini içeren Kopenhag ve ekonomik kriterleri içeren Maastricht Sözleşmesi gibi, AB’nin en temel kriterlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, AB üyesi herhangi bir ülkede “ana dil eğitimi ve yerel kültür dersleri” dışındaki temel derslerin, diğer ülkeler ile paralel içerikte olması zorunluluğu olduğunu belirtti.

AB üyesi kişilerin, kendi ana dili dışında, en az iki dil daha bilmek zorunda olduğunu da anımsatan Özyiğit, ülkedeki eğitim sisteminin de, uluslararası kriterler ve bilimsellik çerçevesinde, ülke gereksinimi olan kişileri yetiştirecek şekilde planlanması gerektiğini, ancak, bunun tam tersinin yapılmakta olduğunu belirtti. Kuzey Kıbrıs’ta eğitim sisteminin uluslararası, çağdaş eğitim planlanması çerçevesinde değil, Türkiye’de planlanan değişikliklere göre yeniden düzenlenmeye çalışıldığını ileri süren Cemal Özyiğit, “Anayasadaki ve Milli Eğitim Yasası’ndaki temel parametreler ve laiklik prensibi göz ardı edilerek, gerici yapılanmaya olanak sağlayacak düzenlemeler öngörülüyor” dedi.

Bir önceki Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun, “Türkiye dışındaki ülkelerde eğitim gören gençleri, ileride sorun yaratacakları gerekçesiyle Türkiye’ye jurnallediğini”, şimdiki Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ün ise, “göğsünde Atatürk Rozetiyle İlahiyat Koleji açmaya çalıştığını” kaydeden Özyiğit, her ikisinin ortak yönünün, TC yetkililerine şirin görünerek “koltuğu sağlama alma” olduğu görüşünü savundu.

Eğitim Bakanlığı ile Hükümeti, öğretmen sendikalarının tüm karşı çıkışına ve öğretmenlerin rahatsızlık belirtmesine rağmen, Nakil Tüzüğünü ısrarla yaşama geçirmeye çalışmakla da suçlayan Özyiğit, bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Özyiğit, “Uygulamaya çalıştıkları eğitim anlayışının kabul görmediğini ve öğretmenlerin örgütleri aracılığıyla bu gerici anlayışa direneceğinin farkındadırlar. Bu direnişi kırmak ve ‘yandaşlarla’ öngördükleri sistemi uygulamakta kararlıdırlar. Yani aldıkları talimat gereği ilahi eğitim mutlaka uygulanacaktır” görüşlerine yer verdi.

Farklı bir kültürel dokuya sahip olan ve dinini hiçbir zaman polemik konusu yapmayan Kıbrıs Türk Halkı’nın dikkat etmesi gereken bir diğer önemli olayın da, bu yıl açılacak olan İlahiyat Koleji’nin, daha sonra uygulamaya konacak olan 4+4+4 şeklinde ifade edilen “gerici” anlayışa zemin hazırlamak olduğuna savunan Özyiğit, yaşanan gelişmeleri “Dünya gider Mersin’e, biz gideriz tersine” sözleriyle değerlendirdi.Bu haber toplam 452 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler