1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Ülkemizin güzel insanı bilmeden kimler için can verdi???...'
Ülkemizin güzel insanı bilmeden kimler için can verdi???...

'Ülkemizin güzel insanı bilmeden kimler için can verdi???...'

“Kayıp” Eleni-Suzan’la kızkardeşi Despinu Hanım’ın öyküsü tartışılıyor... Bu sayfalarda son bir haftadır yayımlanmakta olan Hüseyin Mehmet Con’un sevgili eşi, “kayıp” Eleni-Suzan ile onun Mağusa’da

A+A-

 

 

“Kayıp” Eleni-Suzan’la kızkardeşi Despinu Hanım’ın öyküsü tartışılıyor...

 

 

 

Bu sayfalarda son bir haftadır yayımlanmakta olan Hüseyin Mehmet Con’un sevgili eşi, “kayıp” Eleni-Suzan ile onun Mağusa’da Kemal Bey’le evli kızkardeşi Despinu Hanım’ın öyküsü YENİDÜZEN’in internet sayfasında okurlarımız tarafından tartışılıyor.

Babası “kayıp” edilmiş olan Fuat Nesip Nalcıoğlu bu konuda şunları yazdı:

“Güzel ulkemizde, yüzlerce, binlerce bilinmeyen acılar. Bu acılar nasıl dinecek. Yüreklerimiz paramparça. Acılarla dolu. Benim babacığım Nesip Hasan da kayıp, babacığıma mı ağlayayım,  genç yaşta hunharca öldürüldü ve insanlığa sığmayan bir şekilde kaybedildi, genç yaşta beş çocukla dul kalan ve 46 senedir kocasından haber alamayan anneciğime mi ağlayayım, 8 yaşında öksüz kalan kendime mi, dedelerini hiç göremeyen çocuklarıma mı ağlayayım, Eleni hanıma ve dul kalıp ülkesinden kaçmak mecburiyetinde kalan kahveci Mehmet Con dayıya mı, ama yüreğimiz o kadar geniş ki hepsine birden ağlayabiliyoruz. Bu ağlamamız nereye kadar? Ne zamana kadar?”

Fuat Nesip Nalcıoğlu’na, Avustralya’dan bir başka “kayıp” çocuğu, Skordo’nun oğlu Ahmet Skordo yanıt veriyor ve Ahmet Skordo şöyle yazıyor:

“Sevgili Fuat Bey,

Aynı kaderi yaşamış birisi olarak sizi çok iyi anlıyorum. Ne yazık ki yaşananları kendimizle birlikte gömeceğimiz kesin...

Anlayış beklentisi saflık olur.. Çünkü herkes Sevgül Uludağ olamaz. Tesellim, yalnız olmayışıdır...

Ülkemiz güzel insanı bilmeden kimler için can verdi??? Geride kalanların yaşadıkları??? Yaşananlar??? Geç da olsa bu sorularıma bulduğum yanıt, yarama tuz bastı...”

Ahmet Skordo’ya Eylem Dolmacı adlı okurumuz yanıt veriyor ve şöyle diyor:

“Savaşta herkes kaybeder, kazanan yoktur. Despinu teyze sevgisiyle ve geniş yüreğiyle etrafına acılarına rağmen sevgi saçarken, kızkardeşi Eleni’nin büyük acılarını bastırarak etrafına sevgi saçmaya devam etmişti... Bunları yaparken acaba yüreğinde nasıl fırtınalar kopardı. İşte Kıbrıslılar, tüm bu gizli acıları içinde yaşamaktadır. Bu acılar ne zaman son bulacak?

Hepimiz aynı ağacın dalları değil miyiz, hepimiz aynı yolun yolcuları değil miyiz? Ne diye ey insanoğlu bu kötülükler?..”

Fuat Nesip Nalcıoğlu da Ahmet Skordo’ya seslenerek şöyle diyor:

 “Sevgili dostum Ahmet Bey, acınızı paylaşıyorum. Artık bu acıların yaşanmaması için, yeni acılar yaşamamamız için güzel ülkemize bir an önce BARIŞ ve HUZUR gelmesi lazım. Toplumsal HUZUR için kayıplarımızın bir an önce bulunup, dini ve insani kurallara göre defnetmek için bizlere verilmeleri gerekmektedir. Kayıplarımızın izinde Sevgül Uludağ’a sonsuz teşekkürler...”

 

 

 


 

 

Girod’nun Hristofyas’la görüşmesi bekleniyordu...

 

Lefkoşa, 19 Mart 12 (T.A.K): Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin 3.üyesi Christophe Girod’un, kayıp kemiklerinin kimlik tespit programı konusunda Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi ile Kıbrıs Genetik Enstitüsü arasındaki anlaşmazlığın aşılması için arabuluculuk üstlenen Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile dün görüşmesinin beklendiği belirtildi.

Politis gazetesi, aldığı bilgilere dayanarak, Hristofyas’ın şahsi müdahalesine karşın, kimlik tespit programının yurt dışına aktarılması ihtimaliyle her şeyin askıda bulunduğunu yazdı.

Gazete ayrıca Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, UNDP aracılığıyla programa ilişkin açtığı ihalenin 23 Mart’ta sona ereceğini de anımsattı.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 19.3.2012)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 8985 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler