1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Ülkemizde Sporun Gelişememe Nedenleri
Ülkemizde Sporun Gelişememe Nedenleri

Ülkemizde Sporun Gelişememe Nedenleri

Birçok sporsever yazımın başlığını okur okumaz bence hemen şu yorumu yapacaktır: "Ülkemizin tanınmamışlığından kaynaklanan ambargolar nedeniyle ülkemizde spor gelişemiyor." Elbette sebeplerden biri budur. Fakat bence esas sebep spora hizmet eden feder

A+A-

 

Birçok sporsever yazımın başlığını okur okumaz bence hemen şu yorumu yapacaktır: "Ülkemizin tanınmamışlığından kaynaklanan ambargolar nedeniyle ülkemizde spor gelişemiyor."

Elbette sebeplerden biri budur. Fakat bence esas sebep spora hizmet eden federasyonların alt yapısının oluşturulamamasıdır. Ülkemizde faaliyet gösteren en büyük yapıya sahip futbol federasyonunu ele alalım. Ülkemizde futbol ve alt yapısı ne durumdadır. Futbolda sorunlarıyla gündemde olan Lefke'nin, güneydeki liglerde  oynamak için federasyona müracaat etmesiyle gündeme gelen 'seviyenin belirtilmesi', aklıma gelen ilk konu. Lefke'nin aldığı cevap 'Seviyeniz bizdeki dördüncü lige denk.' Kısacası ülkemizdeki birinci ligin güneydeki  dördüncü lige denk olması futbolumuzun bizdeki düzeyini gözler önüne seriyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri kulüplerimizin devamlı gelir getiren bir yapılanmadan uzak olmasıdır. Kulüplerimiz maalesef yönetim kurullarında yer alan zengin kişilerin ceplerinden çıkaracakları paraya muhtaç durumdadırlar. Bu yöneticilerden bazıları gerçekten kulüplerimize büyük katkılar yapmaktadır. Bazıları ise binbir kapris ve tehdit ile kulüp yönetimlerini siyasilerin istekleri doğrultusunda kendi kontrolünde tutmaya çalışmaktadır. Durum böyle olunca kulüpler arasında büyük uçurumlar oluşmaktadır. Devletin bu futbol kulüplerine yaptığı yardımlar da siyasilerin istekleri doğrultusunda büyük ölçüde el altından gerçekleşmektedir. Sporla ilgili kişileri bir araya getiren spor şuralarında birçok güzel fikirler oluşturulduğunu, fakat maalesef hiçbirinin hayata geçmediğini görmekteyiz.

Futbol Federasyonundan diğer federasyonlara geçip baktığımızda durum farklı değildir. Diğer federasyonların durumu daha da kötüdür, çünkü onların yönetimlerinde paralı iş adamları yer almamaktadır. Dolayısıyla onların maddi durumları daha da kötü durumdadır.

Ülkemizde son yıllarda üniversite sayısı bir çığ gibi büyüdü. Bu üniversitelerin kendi alanlarındaki eğitimden sonra en büyük işlerinden biri ülkemiz sporuna katkı olmalıdır. Bazıları bu alanda büyük yatırımlar yapmaktadır. Fakat esas sorun ülkedeki sportif faaliyetleri kendi kontrollerine almaya çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Oysa devlet yapısı, kuralları koymalı, eğitim kurumları da uygulamalıdır. Yani sorun otorite boşluğudur. Bir araştırılsın bakalım bugün ülkemizdeki üniversitelerde kaç tane bürokrat, kaç tane vekil,  kaç tane müşavir çalışmakta ve bu kurumlardan maaş çekmektedir.

Araştırdığınızda göreceksiniz ki oluşan bu çıkar düzeninde hiçbir şeyi düzeltmek kolay değil. Mühim olan kolay olmayanı başarmaktır.

Bu haber toplam 1350 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler