1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÜLKEDEKİ TEK İSTİKRAR, İSTİKRARSIZLIKTIR'
ÜLKEDEKİ TEK İSTİKRAR, İSTİKRARSIZLIKTIR

'ÜLKEDEKİ TEK İSTİKRAR, İSTİKRARSIZLIKTIR'

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve beraberindeki heyet, dün sabah Lefkoşa’da Bandabuliya’yı ziyaret etti

A+A-
 Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, halkın fakirleştiği, esnafın yok olma tehlikesi yaşadığı, binlerce işyerinin kapandığı, alım gücünün hızla gerilediği bir dönemden geçildiğini ileri sürerek, “Ülkedeki tek istikrar, istikrarsızlıktır” dedi.
“Kötü yönetimler, halkı fakirliğe iten karar ve uygulamalar neticesinde, halkın alım gücünün hızla düştüğünü, insanların artık borçlanarak yaşamını idame ettirmek zorunda kaldığını, bunun doğal olarak çarşıya da yansıdığını” savunan Çakıcı, “çökmüş ve çarpık sistemin, daha da kokuşmasına yönelik atılan adımlardaki istikrarın ise sürdüğünü iddia etti.
TDP Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve beraberindeki heyet, dün sabah Lefkoşa’da Bandabuliya’yı ziyaret ederek, esnafın ve halkın sorunlarını dinledi, incelemelerde bulundu.
Ziyaret, Çakıcı, Genel Sekreter Cemal Özyiğit, bazı MYK Üyeleri ile Lefkoşa İlçe yöneticileri tarafından gerçekleştirildi.

“KRİZİN ETKİLERİ BELEDİYE PAZARINDA DA ÇOK AÇIK”

TDP Genel Başkanı Çakıcı, ülke genelinde yaşanan ekonomi krizin etkilerinin Lefkoşa Belediye Pazarı’nda da çok açık bir şekilde görüldüğünü ifade ederek, Bandabuliya esnafının çok zor durumda olduğunu kaydetti. Çakıcı, Bandabuliya’ya özel ilgi gösterilmesi çağrısında bulundu.
Çakıcı, son bir yılda ülke genelinde kapanan işyerinin bini geçtiğini, son 6 ayda bin 700 kişinin çek yasağına girdiğini, yıl sonuna kadar hukuk davalarının, ceza ve aile davalarıyla birlikte 100 bine ulaşabileceğini söyleyerek, böylesi bir ortamda Başbakan İrsen Küçük ile Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın “ekonomimiz uçuyor” söylemlerinin halkın sinirlerini bozduğunu savundu.
İşleri zaten kötü olan, günlerce siftah bile yapamayan esnafa hükümetin re-sen vergiler ile büyük bir darbe daha vurduğunu belirten Çakıcı, bu konuda büyük bir adaletsizliğin yaşandığını ve TDP iktidarında re-sen vergilerin kaldırılacağını söyledi.

“HALK FAKİRLEŞİYOR”

Geçtiğimiz hafta adaya gelen TC Avrupa Birliği (AB) Bakanı Egemen Bağış’ın Kuzey Kıbrıs’ta %10 büyüme olduğunu söylediğini belirten Çakıcı, “Sayın Bağış’ı karşılayanların cebinde büyüme olabilir, ancak gerçek olan halkın fakirleştiğidir” dedi.  TC’li yetkililerin ayrıca istikrar adı altında Başbakan Küçük’ü destekleyen açıklamalarda bulunduklarını, Başbakan Küçük’ün de istikrar kelimesini ağzından düşürmediğini belirten Çakıcı; “Bu ülkede istikrar yoktur. Kimse ‘istikrar’ diyerek, bize kaosu ve istikrarsızlığı dayatmasın” şeklinde konuştu.  Yıllardır çarpık sistemden nemalanan kişilerin son dönemlerde yeniden meydanlara çıktıklarını, kaçakçıların ve çetelerin cirit attığını, halkın kanını emen asalakların yıldızlarının daha çok parladığı bir dönemden geçildiğini belirten Çakıcı, “Bu ülkede istikrar varsa, o da, kaçakçıların, çetelerin artmasındadır. Yasa dışı ve usulsüz uygulama yapanların sayısının artmasında da istikrar vardır. Ülkenin son sürat dibe vurmasında ise istikrar çok daha büyüktür” iddiasında bulundu.  Hükümeti karar ve uygulamaları ile halkın fakirleşmesine neden olmakla suçlayan Çakıcı, hükümetteki Ulusal Birlik Partisi’nin ise zenginleştiğini, UBP’li yetkililerin bunu övünerek söylediklerini kaydetti.
Çakıcı, “Halk fakirleşiyor, UBP ise zenginliyor, UBP’li yetkililer ise bundan övünç duyuyorlar” diye konuştu.  TDP olarak küçük ve orta boy işletmelerin korunması ve desteklenmesi yönünde net görüşleri olduğunu dile getiren Çakıcı; “Biz, küçük ve orta boy işletmelerin yaşayabileceği sistemin kurulması tarafındayız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 496 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler