1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÜLKE SİYASETİNİ YORUMLADI
ÜLKE SİYASETİNİ YORUMLADI

ÜLKE SİYASETİNİ YORUMLADI

Eski milletvekili, YKP Yürütme Kurulu üyesi Alpay Durduran, YENİDÜZEN’e ülke siyasetine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu “KİŞİSEL MENFAAT, BİZİM SONUMUZ OLDU” · “Türkiye’nin egemenliği; yerli siyasetçilere dal

A+A-

Eski milletvekili, YKP Yürütme Kurulu üyesi Alpay Durduran,

YENİDÜZEN’e ülke siyasetine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu

“KİŞİSEL MENFAAT, BİZİM SONUMUZ OLDU”

 

·        “Türkiye’nin egemenliği; yerli siyasetçilere dalkavukluk yaparak köşe kapma fırsatını doğurdu. Bizim denetimimizde olmayan TC yardımları, menfaat dağıtmak için bir zemin oluşturdu. Siyasilerimizde bundan faydalanarak kendilerini yeniden seçtirme fırsatını elde ettiler”

 

·        “Sendikal Platform, fedakârca eylemler içine girmiş durumda. Ancak bir seçim yapalım, başkaları gelip durumu düzeltsin diyemiyor. Kim seçilirse seçilsin, Türkiye’nin emir kulu olur anlayışıyla, hareketsiz kalmış durumdayız”

 

·        “Halkın artık bu gidişe bir dur demesi şart. Talimatlar ile yönetilmeye hayır deyip ülkemizi devralmalıyız. Kararlılık ile bu işi ele alan kişilerin artması ve siyasi partilerden başlayarak hesap verebilir, şeffaf, halktan çekinen bir yönetim oluşturulmalıdır”

 

·        “Kıbrıslı Türkler; siyasi bakımdan çok güçlü yapıda insanlardır. İstenilir ve inanılırsa, Türkiye’nin müdahaleleri durdurulabilir. Sivil toplum; Türkiyeli bürokratların ve askerin otoritesine karşı çıkabilir, sorumluluğun tamamını ele alarak reform ve reorganizasyon konularında ilerleyebilirler”

 

Eski Milletvekili, YKP Yürütme Kurulu üyesi Alpay Durduran, “UBP hükümeti bir paravandır” dedi. Durduran,  “Türkiye’nin egemenliği; yerli siyasetçilere dalkavukluk yaparak köşe kapma fırsatını doğurdu. Bizim denetimimizde olmayan TC yardımları, menfaat dağıtmak için bir zemin oluşturdu. Siyasilerimiz de bundan faydalanarak kendilerini yeniden seçtirme fırsatını elde ettiler” açıklamasında bulundu.

“Halkın artık bu gidişe bir dur demesi şart” diyen Durduran, “Talimatlar ile yönetilmeye hayır deyip ülkemizi devralmalıyız” vurgusunda bulundu.

Alpay Durduran YENİDÜZEN’in sorularını yanıtladı, ülke siyasetine dair çarpıcı yorumlarda bulundu.

 

·        YENİDÜZEN: Bugün ülkenin siyasi durumunu nasıl değerlendirmektesiniz?

·        Alpay DURDURAN: Şu anda gelmiş olduğumuz durum, ne yazık ki doğal bir gelişmenin son halidir. 1975 yılında, siyasi partilerin hayata geçirilmesi ile ilgili durum ortaya çıkınca yapılacak demokratik seçimlerle ülke yönetiminin gelişeceğini umut ettik. Başarısızlık ve yolsuzluklar, demokrasi ortamında yargılanacak ve düzeltilecek diye düşündük. Ancak 1981 yılı, bunların asla gerçekleşmeyeceğinin kanıtı oldu. Asıl amaç Türkiye’nin dış dünyaya göstermelik bir demokrasi ortamı kurması ve iç yönetimde ise emir kulu bir yönetim oluşturmasıymış. Örneğin; Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) 1981 yılında, iki muhalefet parti desteği ile seçimlerde sandalye hakkı kazandıysa da Anayasa ihlal edilerek hükümetin kurulması engellendi. Bütün seçimler, Türkiye’nin müdahalesiyle; bol para, tehdit, bomba ve kurşunla geçti. Dolayısıyla Türkiye’nin aksine bir düşünce yapısı olamaz fikrini herkes benimsedi ve siyaset menfaat aracına döndü. Türkiye’nin tutumlarının sonucu, durum kötüye gittikçe; halkın özgür ve demokratik bir yönetim içine girmesinin aksine, daha yakın bir markaj ile Kıbrıs ta yetki namına bir şey kalmadı. Bu gün; asker, BRT, Güvenlik Kuvvetleri, polis ve itfaiye teşkilatı, Sivil Savunma, Merkez Bankası gibi temel kurumlar; Türkiye’nin denetiminde. Parayı denetleyemiyoruz. Sınırlarımızı denetleyemiyoruz. Hal böyle olunca Kuzey Kıbrıs, Ankara-Lefkoşa protokolleriyle yönetilen bir bölge haline geldi. Siyaset burada bir tezgâh durumuna girdi. Demokratik bir seçim olsa; Meclis güçlenecek, denetim başlayacak, yapılan icraatlar denetlenecek. Ancak ne yazık ki bu duruma müsaade edilmiyor. Milletvekillerimizin hiçbir yetkisi yok. Denetim kurumları, Sayıştay, Ombudsman ve Teftiş İnceleme Gurubu gibi kurumların raporları sonuçsuz kalıyor. Mali polis bile bu yıl kuruldu…

 

·        YENİDÜZEN: Tehditlerden bahsettiniz. Sizin şahıs olarak anlatabileceğiniz örnekler var mı?

·        Alpay DURDURAN:1970’li yıllarda, benim siyasi konuşma yaptığım günlerde; dışarıda gürültü bombaları patlardı. Seçim kampanyalarımızı sürdürdüğümüz dönemlerde, Türkiye’nin yetkili isimlerince tehditler alır; yine onlar tarafından vatan haini ilan edilirdik. 1983 yılında solun da güçlenmesiyle, dönemin Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın koltuğu riske girdi. Bununla beraber yeni bir devlet ilan edildi. Tehditler bu dönemlerde de devam etti. Evime iki kere bomba atıldı. Parti merkezinin duvarlarında 23 kurşun deliği vardı. Kapımızı yakarak bize kundaklama girişiminde bulundular. Bunların tamamı bahsedilen yıllar içerisinde yaşanmıştır.

 

·        YENİDÜZEN: Bu tip tehditlerde bulunulmasındaki nedenler, sizce nelerdir?

·        Alpay DURDURAN: Dönem içerisinde en önemli konumuz, bu günde halen aynı konu olan Kıbrıs sorunuydu. Resmi olarak savunulan federal çözümdü. Ancak bunu savunan kesimler, vatan haini ilan edilmekteydiler. Federal çözümün karşısında olduğunu açık açık dile getiremeyen Türkiye, bunun olmaması için de elinden geleni yaptı o dönemlerde. En önemli ihtiyaç olan nüfus konusunda, adaya yoğun nüfus aktarımında bulundu. Dolayısı ile çözümün önüne büyük bir nüfus engeli geldi. Uzlaşılamaz durumların yaratılmasında öncü olan bu kesimler, fikirleri ve planlarını tehdit edebilecek herkese ve kuruma; bu tür tehditlerde bulundu.

 

·        YENİDÜZEN: İçinde bulunduğumuz bu durumun sizce nedenleri nelerdir?

·        Alpay DURDURAN: Türkiye’nin egemenliği; yerli siyasetçilere dalkavukluk yaparak, köşe kapma fırsatını doğurdu. Bizim denetimimizde olmayan TC yardımları, menfaat dağıtmak için bir zemin oluşturdu. Siyasilerimizde bundan faydalanarak, kendilerini yeniden seçtirme fırsatını elde ettiler. 1964 yılından beri bu çark çalıştığından, bu gün yozlaşmış bir siyaset ve yönetim içerisindeyiz. Artık toplum olarak bu durumu reddedip, kişisel menfaat sağlamanın yarar değil, bir yıkım olduğunu görmemiz gerek. Örneğin bugün; icraatın durumu rezalet bir durumda. Bugünkü hükümete dahi oy vermiş insanlar zarar görmekteler. Ancak hiç kimse çıkıp da hükümet üyelerine ne yapıyorsunuz demiyor. Yalnızca dışarıdan şikâyetle yetiniyoruz. Başkası gelse ne değişecek zihniyetiyle, yerimizde sayıyoruz. Sendikal Platform, fedakârca eylemler içine girmiş durumda. Ancak bir seçim yapalım, başkaları gelip durumu düzeltsin diyemiyor. Kim seçilirse seçilsin, Türkiye’nin emir kulu olur anlayışıyla, hareketsiz kalmış durumdayız. Oluşan yozlaşmış yapı, verilen sözlere de güveni yok etti. Siyasi partilerin denetim altına alınarak, cesur bir ilerleyiş göstermemiz şart.

 

·        YENİDÜZEN: Sizce çıkış yolu nedir bu durumdan?

·        Alpay DURDURAN: Halkın artık bu gidişe bir dur demesi şart. Talimatlar ile yönetilmeye hayır deyip ülkemizi devralmalıyız. Kararlılık ile bu işi ele alan kişilerin artması ve siyasi partilerden başlayarak hesap verebilir, şeffaf, halktan çekinen bir yönetim oluşturulmalıdır. Kıbrıs sorunu ile bu iş çözülür şeklinde bir zihniyet mevcut. Ancak Kıbrıs sorununun çözülme ihtimali yalnızca bir fırsattır. Halkın içinden yeterli bilince sahip insanlar, toplumun kaderini ele geçirmezse bu fırsat da bir işe yaramaz.

 

·        YENİDÜZEN: Böyle bir hareket mümkün mü?

·        Alpay DURDURAN: Çok zor olduğu aşikâr. Ancak Kıbrıslı Türkler; siyasi bakımdan çok güçlü yapıda insanlardır. İstenilir ve inanılırsa, Türkiye’nin müdahaleleri durdurulabilir. Sivil toplum; Türkiyeli bürokratların ve askerin otoritesine karşı çıkabilir, sorumluluğun tamamını ele alarak; reform ve reorganizasyon konularında ilerleyebilirler. Şimdilik yalnızca ülke genelinde bir tepki mevcut. Bu değişebilir bir süreç.

 

·        YENİDÜZEN: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

·        Alpay DURDURAN: Bugünkü hükümet olan UBP hükümeti bir paravandır. Hiçbir ciddi mesele için önlem alamayacak durumdadır. Türkiye’den gelen paketlerle de, herhangi bir çare üretilemez. Tek bir alt sektör bile devlet desteksiz ayakta duramayacak haldedir. Kendi ayakları üzerinde durabilecek tek bir ekonomik sektör dahi örnek verilemez. Biz Kıbrıslı Türkler için “tembel” kelimesini kullanırlar. Şu anda üreticinin büyük bir kısmı Türkiye’den. Onlar da mı tembelleşti? Sonuç olarak hükümet, üstte ne tedbir alırsa alsın, altta ekonomik bir faaliyet; devlet destekli yürümedikçe başarı elde edemeyiz. Bu işler camii dikmekle olmaz! Mal ve hizmet üretimi maliyet üstü kazanç ister ki; yürütülebilsin. Buradan hodri meydan demek istiyorum! Bana tek bir iş dalı gösterilsin ki devlet desteği olmadan sürdürülebilsin…


ALPAY DURDURAN KİMDİR?

Siyasi yaşamına, 1975 yılında; kurucu meclis temsilcisi olarak başladı. Daha sonra siyasi partilerin kurulmasıyla, 1976 yılında Toplumcu Kurtuluş Partisi genel başkanlık görevini üstlendi. 1983 yılında yapılan seçimlerde genel başkanlığa aday olmayarak görevinden ayrıldı. 1990 yılına kadar milletvekilliği görevinde bulundu. TKP’nin hükümet ortağı olduğu dönemde bile, muhalif olmayı tercih etti. 1989 Ekim ayında, Yeni Kıbrıs Partisi (YKP)’nin kurucu üyesi ve genel başkanlık görevini üstlendi. Halen YKP’nin aktif üyelerindendir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1653 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler