1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÜLKE EĞİTİM SİSTEMİ DÖKÜLDÜ…'
ÜLKE EĞİTİM SİSTEMİ DÖKÜLDÜ…

'ÜLKE EĞİTİM SİSTEMİ DÖKÜLDÜ…'

Özyiğit, eğitim sektöründe birçok ciddi sorun çözüm beklerken, Eğitim Bakanı Dürüst’ün sorunlara çözüm yerine, makam arabası ve Kurultay ile ilgilendiğini iddia etti

A+A-
 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, yeni eğitim yılının başlamasına sayılı günler kala, eğitim sektöründe birçok ciddi sorun çözüm beklerken, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün sorunlara çözüm yerine, makam arabası ve Kurultay ile ilgilendiğini iddia etti.
Özyiğit bugün yaptığı yazılı açıklamayla, eğitim alanında yaşanan sorunlar ve Hükümet’in icraatlarını değerlendirdi.
ÖSYM tarafından yapılan son açıklamadan da anlaşılacağı gibi, ülkede eğitim sisteminin döküldüğünü iddia eden Özyiğit, “Lise ve dengi okullarımızdan mezun olup da ÖSS sonuçlarına göre TC’deki belli başlı üniversiteleri kazanan öğrenci neredeyse yok. Kontenjanlarla bir grup öğrencimizin kayıt hakkı kazanması beklenmektedir” dedi.
Kuzey Kıbrıs’taki üniversitelerle ilgili olarak öngörülen 15 bin kontenjanın 10 binden fazlasının boş kaldığını savunan Özyiğit, durumun “ülkedeki çarpıklığı bir kez daha gözler önüne serdiğini” ifade etti.
Türkiye’den KKTC’ye gelen öğrenci sayısının giderek azalmasının üzücü ve düşündürücü olduğunu belirten Cemal Özyiğit, bunun nedenlerinin araştırılarak, gereken önlemlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.
Özyiğit, ülkedeki ev kiralarının yüksekliği, temel tüketim malları başta olmak üzere hayatın giderek pahalılaşması yanında, ülkedeki eğitim kalitesinin dünyayla entegre olmakta karşılaşılan sorunların da öğrenci sayısının azalmasındaki ana etkenlerden biri olduğunu belirtti.

“MÜNHALLER AÇILMADI, TERFİLER YAPILMADI…”
TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, okulların açılmasına kısa bir süre kalmasına karşın, öğretmen münhallerinin açılmaması, terfilerin yapılmaması nedeniyle pek çok okulda 2012-2013 öğretim yılının yöneticisiz ve öğretmensiz başlayacağına ileri sürdü.
Okullardaki tamir-bakım çalışmalarının bazı okullarda hiç başlamadığını, başlayanların da henüz tamamlanmadığını iddia eden Özyiğit, ders yılı başında öğrencilerin ciddi güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kalacakları uyarısında bulundu.
Özyiğit, Bakan Dürüst’ü “İlahiyat Koleji açarak, Kıbrıslı Türklerin kendine özgü inanç ve düşünceleriyle laik eğitim anlayışını yozlaştırarak AKP’ye şirin görünmeye çalışmakla” suçladı.
Cemal Özyiğit, TDP’nın Dürüst ile Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin eğitim anlayışını protesto ederek, Dürüst ve Hükümet’i istifaya davet etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 464 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler