1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘UKÜ’NÜN UZUN ZAMANDIR TALEBİ OLMAMIŞTIR’
‘UKÜ’NÜN UZUN ZAMANDIR TALEBİ OLMAMIŞTIR’

‘UKÜ’NÜN UZUN ZAMANDIR TALEBİ OLMAMIŞTIR’

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, tarafından basına verilen demeçlere karşılık Vakıflar İdaresi’nden açıklama yapıldı.

A+A-

 

 

 

 

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) tarafından basına verilen demeçlere karşılık Vakıflar İdaresi’nden açıklama yapıldı. Vakıflar İdaresi tarafından yapılan açıklamada, UKÜ kampüsünün yakınında yer alan vakıf arazisine ilişkin olarak UKÜ yetkililerinin açıkladığı ve basına dağıtmış olduğu şekilde 1996 yılında yazılı bir talebin bulunduğunu, bunu takiben 1999 ve 2006 yıllarındaki girişimlerinden sonra UKÜ tarafından Vakıflar İdaresi’ne yazılı veya sözlü herhangi bir talebin yapılmadığı belirtildi.

 

“İHALEYE TEKLİF VERMEDİLER”

Sözkonusu araziye ilişkin Vakıflar İdaresi tarafından 1998 yılı ile 2011 yılı Kasım ayında yatırım amaçlı ihaleye çıkılmasına karşın UKÜ’nün her iki ihaleye de teklif vermediğinin vurgulandığı açıklamada, UKÜ’nün 1996 ile 1999 yıllarında arazinin kiralanmasına ilişkin yazılı talepte bulunduğunu, ancak planladığı yatırım ve yatırım miktarına ilişkin somut öneride bulunmadığı belirtildi. Son olarak 2006 yılında dönemin Başbakanına UKÜ tarafından gönderilen yazıda ilgili arazinin park ve yeşil alanlar da içerecek şekilde kültürel ve sosyal amaçlı değerlendirmek üzere kiralanması yönünde talepte bulunulduğu, ancak dönemin Vakıflar İdaresi yönetimi tarafından talebin uygun görülmediği belirtildi.

Bunun yanı sıra, sözü edilen arazi üzerinde 3 dönümlük bir alana daha önce yapılması planlanan cami ile ilgili UKÜ tarafından proje hazırlanacağının öngörüldüğü ve Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Başkanı Işılay Arkan ile caminin nereye yapılabileceğine ilişkin, araziye UKÜ yetkilileri ile birlikte gidildiğinin belirtildiği açıklamada, Işılay Arkan’ın söz konusu görüşme sırasında cami dışında kalan alanın üniversitenin kullanımına verilmesi yönünde UKÜ yetkililerinin kendisine herhangi bir talepte bulunmadığını belirttiği de yer aldı.

Vakıflar İdaresi’nin yaptığı açıklamada ayrıca, Levent İnşaat Şirketi ile Levent Şirketler Grubu’na Haspolat bölgesinde bulunan vakıf arazisine ilişkin çeşitli dönemlerde tarımsal amaçlı kiralamalar yapıldığı da belirtildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 664 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler