1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÜKÜ'DEN YANIT GECİKMEDİ
ÜKÜDEN YANIT GECİKMEDİ

ÜKÜ'DEN YANIT GECİKMEDİ

UKÜ, UBP HÜKÜMETİNİ YERDEN YERE VURDU Uluslararsı Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Haspolat’ın kuzeyine bulunan 200 dönümlük arazinin Vakıflar İdaresi’nin aldığı bir kararla “Hala Sultan İlahiyat Koleji” yapılması için Kıbrıs İlim,

A+A-

 

 

UKÜ, UBP HÜKÜMETİNİ YERDEN YERE VURDU

 

Uluslararsı Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Haspolat’ın kuzeyine bulunan 200 dönümlük arazinin Vakıflar İdaresi’nin aldığı bir kararla “Hala Sultan İlahiyat Koleji” yapılması için Kıbrıs İlim, Ajlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na (KİSAV) kiralanmasını onayladığı için hükümeti yerden yere vurdu.

UKÜ yetkililerinin yaptığı açıklamada, Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümeti; “toplum iradesini ve isteklerini dikkate almayan, ülke gerçeklerini ve ihtiyaçlarını göz ardı eden, ilgili kurum Vakıflar İdaresi’nde yapılanlardan bî-haber olan, katılımcı anlayış yerine şahsi görüşmelerle karar almayı tercih eden, Vakıf yönetmeliğine ve dolayısıyla hukuka tamamen aykırı davranan, Verilen sözleri hatırlamayan ve arkasında duramayan, KKTC ekonomisinin en önemli ayağı olan yükseköğretime değer vermeyen,” bir hükümet olarak nitelendirildi.

Hükümeti, almış olduğu bu vahim karardan dönmeye çağıran UKÜ, alınan karara karşı olan herkesi yarın saat 11.00’de, Başbakanlık önünde yapılacak olan protestoya katılmaya çağırdı.

 

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEN KINAMA

Bu arada Kıbrıs Türk Makine Mühendisleri Odası; Maden, Metalurji, Jeoloji, Jeofizik ve Petrol Mühendisleri Odası; Kıbrıs Türk Endüstri Mühendisleri Odası; Kanser Araştırma Vakfı ve Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği olarak, Haspolat’ta bulunan Vakıflar arazisinin kapalı kapılar ardında, çok süratli bir şekilde ve şeffaflık anlayışından yoksun olarak, hiçbir geçmişi bulunmayan, kurumsal kökleri meçhul, nereden geldiği ve kimler tarafından yönetildiği belli olmayan bir kuruma kiralanmasını şiddetle kınıadıklarını bildirdiler

Açıklamada, KKTC halkının konu ile ilgili iradesi açıkça ortadayken, hükümetin kulak tıkadığı ifade edilirken Vakıflar İdaresi’nin açıklamalarını ise “mesanetsiz” olarak tanımladı. Üniversite yetkilileri, “‘Yapanın yanına kalır anlayışının’ bu toplumda artık yer bulamayacağına, yapılan hatalardan bütün sorumluların hesap vermek zorunda olduğuna,” inandıklarını ifade ettiler.

 

 


 

 

 

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) yetkilileri, Vakıflar İdaresi’nin 5 Şubat 2012 tarihinde yerel basında yer alan açıklamasına karşılık verdi

 

“Işılay Arkan’ın açıklamaları gerçek dışı”

 

UKÜ yetkilileri, Vakıflar İdaresi Başkanı Işılay Arkan’ın yapmış olduğu açıklamayı gerçek dışı olarak nitelendirdi ve yapılan açıklamaya istinaden bir basın duyurusu yayınladı.

Vakıflar İdaresi ile UKÜ arasında Haspolat’taki vakıf arazisi konusundaki açıklamalar hakkında UKÜ yetkilileri yeni bir değerlendirme yaparak bazı konulara açıklık getirmek istediklerini belirterek şunları söylediler:

“Vakıflar İdaresi,  UKÜ’nün söz konusu arazi ile ilgili olarak 6 Aralık 2011 tarihinde açılan ihaleye başvurmamasını yanlış değerlendirmiş ve daha önceki başvuruları hiçe sayarak yanlış bir kanaata varmıştır. UKÜ, 6 Aralık 2011’de açılan ihalenin ticari amaçlı olduğundan dolayı bu ihaleye katılmanın doğru olmadığı görüşünde idi. Ayrıca UKÜ devlet arazilerinin eğitim amaçlı olarak kurum ve kuruluşlara verildiğini bildiği için 1996, 1999 ve 2006 yıllarındaki başvurularını tekrarlama ihtiyacı duymamıştır. Bahsi geçen konuyla ilgili olarak Vakıflar İdaresi Eski Başkanı Tekin Köse ve Işılay Arkan’ın kendisi ile de yapılan görüşmelerden neden şimdiye kadar hiç bahsedilmediğine anlam verilememektedir. Vakıflar İdaresi, konuyla ilgili yaptığı açıklamayla “dün dündür bugün bugündür” felsefesiyle hareket etmiş ve kurumsal bir yapıya maalesef sahip bulunmadığını bir kez daha kanıtlamıştır. Böylesi eski ve köklü bir kurumun bu şekilde yönetilmesi ve böyle bir tavır sergilemesi kabul edilebilir bir durum değildir.”

 

UKÜ yetkilileri, basın duyurusuna şöyle devam etti;

Bir kere daha 1996, 1999 ve 2006 yıllarında söz konusu arazi ile ilgili yazılı girişimlerini hatırlatan UKÜ yetkilileri daha kaç kez bu girişimi tekrarlayacaklarını sorarak, şu andan itibaren Sayın Işılay Arkan’dan “herhangi bir yeri kiralayabilmek için, kaç kez başvuru yapılması gerektiğine dair bilgi vermesini” talep ettiklerini söylediler.

Bunun yanında 3 Aralık 2011 tarihinde söz konusu arazi üzerinde Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Işılay Arkan ile UKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen ve diğer yetkililer arasında gerçekleştirilen görüşmede Sayın Işılay Arkan’ın, “kendisinin de bir eğitimci olduğunu, eğitimle ilgili her türlü konuya destek vereceğini, söz konusu arazinin Türkmall’a verilmesini benimsemediğini, Vakıflar İdaresi Müdürü’nün bu konuda kendisinden habersiz hareket ettiğini bu arazide UKÜ’nün de hakkı olduğunu ve bu konuda kendisinin çalışma yapacağını” söylediğini kendisine hatırlatmak istiyoruz.

UKÜ yönetimi olarak şimdiye kadar yapılan açıklamaları şaşkınlık ve üzüntü içerisinde karşıladığımızı ve bu konuyla ilgili olarak yasal bütün yollara başvuracağımızı bir kez daha ilgililere ve kamuoyuna duyururuz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1628 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler