1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'UĞUR KANTAR' TEK DEĞİL
UĞUR KANTAR TEK DEĞİL

'UĞUR KANTAR' TEK DEĞİL

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, KKTC'de disiplin koğuşunda kötü muamele gördüğü iddia edilen ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden er Kantar'ın ölümünden sonra başka mağdurların da

A+A-

 

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, KKTC'de disiplin koğuşunda kötü muamele gördüğü iddia edilen ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden er Kantar'ın ölümünden sonra başka mağdurların da ortaya çıktığını söyledi.

 

Üstün, KKTC'de disiplin koğuşunda kötü muamele gördüğü iddia edilen ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden er Kantar'ın ölümüne ilişkin gazetecilerin sorusunu yanıtladı.

 

Üstün, Kantar'ın babasının komisyona müracaat ettiğini, kendilerinin de olayla ilgili Milli Savunma Bakanlığı'ndan bilgi istediğini dile getirdi.

 

Bakanlığın olayın ardından iyi bir soruşturma yaparak sorumlu olduğu öne sürülen görevlileri yakaladığına dikkati çeken Üstün, ''Bizim müracaatımızdan sonra başka mağdurlar da ortaya çıktı. Onlar da şikayette bulundular. Tam 19 kişi de, o şahıslar hakkında müracaatta bulundu ve onlar için de dava açıldı. Bu bir örnek olsun'' diye konuştu.

 

İşkence ve kötü muamele konusunun üzerinde durduklarına işaret eden Üstün, ''Şimdi bu işe el attık. İnşallah bundan sonra da askerlikteki kötü muamele ortadan kalkacaktır. Zaten Milli Savunma Bakanlığı da, Genelkurmay Başkanlığı da bu işin üzerine titizlikle gidiyor. Genelge yayınladılar, bir de, insan hakları dersi koyacaklar askerlerimize ve bu insan hakları dersiyle birlikte bu olaylar daha da aza inecek. İstiyoruz ki hiç olmasın bu işler. Er Kantar olayı, bir yerde bize bir milat olsun'' şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 795 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler