1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UÇURUMLARIMIZ BÜYÜRKEN
UÇURUMLARIMIZ BÜYÜRKEN

UÇURUMLARIMIZ BÜYÜRKEN

KADEM Kuzey Kıbrıs’ta sayısız çalışmaya imza atmış bir araştırma şirketi. Zaman zaman sonuçları tartışılsa da şu anda kamuoyu yoklamalarında siyasi partilerden sivil toplum örgütlerine kadar en çok tercih edilen şirket. Dolayısı ile yirmi yıla yak

A+A-

 

 

KADEM Kuzey Kıbrıs’ta sayısız çalışmaya imza atmış bir araştırma şirketi.

Zaman zaman sonuçları tartışılsa da şu anda kamuoyu yoklamalarında siyasi partilerden sivil toplum örgütlerine kadar en çok tercih edilen şirket.

Dolayısı ile yirmi yıla yakın bir zamandır bir toplumun nabzını tutan araştırmalar içindeki farklı analizleri de beraberinde getiriyor.

KADEM Direktörü Muharrem Faiz, bugüne kadar yaptığı araştırmalardan derlediği son derece çarpıcı bir sonuç ortaya koyuyor.

Sosyo-ekonomik yapının değiştiğine ilişkin çeşitli gözlem ve tespitler bir tarafa, Faiz, şu anda Kuzey Kıbrıs’ta nüfusun %9’unun gizli bir fakirlik içinde olduğunu ve bunun tamamen Kıbrıs kökenlilerden oluştuğunu söylüyor.

Daha çok kırsal kesimde, köylerde yaşayan düzenli geliri olmayan bu kitlenin, çocuğunun okul taksidini ödeyemediğini evine et alamadığını ve fakirlik sınırının altında yaşadığını söylüyor.

“Bugün her 10 aileden biri hayatını idame ettiremiyor” diyen Faiz, bu kitlenin genellikle yaşadıklarını utancından saklı tuttuğunu, fakirlikle anılmak istemediğinden yardım talep ve kabul etmediğini de vurguluyor.

Dahası her işte çalışamadığını, tarlasını ya da gelir getiren hayvanlarını sattıktan sonra gelirini kaybettiğini ve bunun yerine başka bir şey koyamadığını anlatıyor.

Genellikle toplum içinde saklı kalan bu kesimin her geçen gün büyüdüğünü de gözlemlediklerini söylüyor, yine araştırma sonuçlarından yola çıkarak, Muharrem Faiz.

Gerekçesi ise aslında çıplak gözle de gördüğümüz şekilde ortada.

Son yıllarda ekonomik gelir dağılımından en fazla yüksek geliri olanlar faydalanıyor. Orta sınıf ise giderek eridiğinden iki ayrı uçurumun arası her geçen gün açılıyor.

Birçok ülkede bugün yaşanan bu sorun Kuzey Kıbrıs’ta özellikle son yıllarda giderek artan bir dengesizliğe neden oluyor.

Oysa uzmanlar orta sınıfın varlığını sadece ekonomik gelir dağılımı dengesi açısından değil, sosyo-kültürel denge açısından da gerekli görüyor.

Örneğin “sanatı orta sınıf yaşatır” sözü, gösteriş kaygısından uzak beğeni ve hassasiyetlerin toplumların gelişiminde önemli role sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Orta sınıfın kaybolduğu ya da artık yapamadığı her şey de hep birlikte bizim kaybımız oluyor.

Arsız bir israf ile yarını çıkaramayacak bir acizliğin uçurumunda kalıyoruz.

İlginçtir, yıllar içinde bu küçük toplumda böylesi bir uçurum büyürken, istikrarını koruyan Türkiye ekonomisi, bölgeleri arasındaki uçurumu kapatmak için özel çalışmalar yapıyor.

6 bölgeye ayrılan Türkiye, bölgeleri arasındaki bu dengeyle bir taraftan sürdürülebilir ekonominin temellerini sağlamlaştırmayı hedeflerken, bir taraftan da ekonomik, sosyal ve kültürel uçurumu daraltmayı amaçlıyor.

Bunun için de bölgelere özel çalışmalar yapılıyor.

Sanırım bazen sonuçlardan ve nedenlerden önemli olan, bunlar karşısında yapılanlardır. Sorunların nedenleri ortadan kaldırmakta gösterilen niyettir.

Bizim can yakıcı sonuçlarımızın nedenleri ortada.

Ama bunları değiştirecek vizyon ve niyet için bunu söylemek zor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 819 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler