1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'UCU NEREYE DAYANIRSA DAYANSIN ARAŞTIRILACAK'
UCU NEREYE DAYANIRSA DAYANSIN ARAŞTIRILACAK

'UCU NEREYE DAYANIRSA DAYANSIN ARAŞTIRILACAK'

Başbakan’ın sahte imzasıyla yayınlanan belge konusunda Küçük konuştu

A+A-

Başbakan İrsen Küçük, bir ülkenin Başbakanı’nın imzasının taklit edilmesinin “yapılacak en büyük suçlardan biri” olduğuna dikkat çekerek, “Bunun ucu nereye dayanırsa dayansın araştırılacaktır” dedi. Küçük, “Yargımıza ve polisimize güveniyoruz. Ülkenin Başbakanına yapılan bu haksız saldırılar muhakkak yargının önüne götürülecek ve en erken zamanda yargımız da gereğini yerine getirecektir” diye konuştu. Başbakan Küçük, Amme Hizmetleri Yasası’nın çok eskiye dayandığına ve artık ‘anti-demokratik’ bir görünüm arz ettiğine de işaret ederek, Kamu Hizmeti Komisyonu’nda Cumhurbaşkanlığı, Meclis ve hükümetin söz sahibi olması için çalıştıklarını, ayrıca Yüksek Mahkeme’nin de temsil edileceği bir oluşum düşündüklerini ifade etti. Küçük, amacın; halka ve çalışanlara güven verecek demokratik bir yapının oluşturulması olduğunu vurguladı.
Başbakan İrsen Küçük, bir kabulü sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Küçük, sahte imzasıyla yayınlanan sahte belgenin Afrika gazetesinde çıktığını ifade ederek, bu şekilde bir talimat yazmanın “kendi yöntemi veya stili olmadığını” söyledi.
“Benden böyle bir talimat sayın bakanlara gitmemiştir” diyen Küçük, bu tip yazılı çalışmalara gerek duymadığını söyledi.
Bu konuyu Savcılığa aktardığını, polisin de çok etkili ve süratli bir çalışma ile büyük bir sorumluluk içerisinde görevini yaptığını ifade eden Küçük, şöyle devam etti:

“YAPILACAK EN BÜYÜK SUÇ”

“Büyük bir iddiaydı bu... Bir ülkenin Başbakanı’nı suçlama ve imzasını taklit etmeydi. Bu yapılacak en büyük suçlardan biridir.
Bunun ucu nereye dayanırsa dayansın araştırılacaktır, zaten soruşturma devam ediyor. İki zanlı tutuklandı. Mahkeme uygun gördü. Yargı ve polisimize güveniyoruz. Bu haksız saldırıları bir ülkenin Başbakanına yapılan bu saldırıları muhakkak yargının önüne götürecek çalışmalarını sürdüreceklerdir ve en erken zamanda yargımızın gereğini yerine getireceği inancı içerisindeyim.”
Yaşanan süreçte Kamu Hizmeti Komisyonu’nun öğretmen sınavlarını yaptığını da anımsatan Küçük, bu olayı da incelediğini, sınavı yapan müdürün sahte imza olayına karıştığını ve tutuklu olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

ÖĞRETMEN SINAVLARINDA ŞAİBE...

“Sayın Cumhurbaşkanımızı temsilen Kamu Hizmeti Komisyonu’nda görev yapan eski Müsteşarının tutuklanması tabii ki komisyonun yaptığı sınavlara da şaibe düşürmüştür.
Bugün sabah (dün) Başsavcılık ile görüştüm ve suç duyurusu yaptım. Bu konuda da polis araştırması talebinde bulundum ve atamaların da bekletilmesini talep ettim, dolayısıyla burada vatandaşımızın ve halkın haklarının yenmemesi, gasp edilmemesi, bir usulsüzlük ve bir şaibe varsa ve bunlar da tespit edilirse bunlarla ilgili tedbir ve yasal işlemlerin yapılması konusundaki talebimi ilettim.
Başsavcılık da harekete geçerek, gereğini yapmaya başladı.”

YENİ YASA

Başbakan İrsen Küçük, Kamu Hizmeti Komisyonu Yasası üzerinde de uzun süredir çalıştıklarını, mevcut yasaya bakıldığında sadece Cumhurbaşkanına yetki veren bir yasa olduğunun ve demokratik bir yasa olmadığının görüldüğünü ifade ederek, bu konuda süratli bir çalışma içerisinde olduklarını kaydetti.

TEPKİLER NELER?

Bileşik Kıbrıs Partisi (BKP), yaşanan “Sahte Belge” olayının “Ulusal Birlik Partisi’nin gözü dönmüş çıkar odaklarına dayanan bir parti olduğunun ve Kıbrıs’ın kuzeyindeki çarpık yapının çöktüğünün kanıtı” olduğunu savundu. KTÖS Genel Sekreteri Şener imzasıyla yapılan dağıtımda “Haklı olmamayı isterdik” denildi. Sendika’nın 15 Ocak 2011 tarihinde düzenlediği basın toplantısında okunan basın açıklamasında, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti “Yıllarca ganimet, makam, mevki, geriye dönüşü olmayan kredi ve vatandaşlık dağıtarak hükümetçilik oyunu oynayarak…Çıkara dayalı saadet zincirini devam ettirmeye çalışmakla” suçlanmıştı. 15 Ocak 2011 tarihli KTÖS basın açıklamasında, Kamu Hizmeti Komisyonu Sınav Müdürlüğü’ne atanan Emir Emirkanı’nın derhal görevden alınması istenmişti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 808 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler