1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÜCRETLİ SAĞLIK' PROTESTO EDİLDİ
ÜCRETLİ SAĞLIK PROTESTO EDİLDİ

'ÜCRETLİ SAĞLIK' PROTESTO EDİLDİ

“Ücretsiz Sağlık Hakkı İnisiyatifi”, bugün Lefkoşa’da eylem gerçekleştirdi.

A+A-

 

 

Birçok sivil toplum örgütü ile siyasi partilerin bir araya gelip oluşturduğu “Ücretsiz Sağlık Hakkı İnisiyatifi”, bugün Lefkoşa’da eylem gerçekleştirdi.

Saat 17:30’da Başbakanlık kavşağında; “ücretsiz sağlık hakkı” talebiyle gerçekleştirilen eylemde, eylemciler “ herkese ücretsiz eşit ulaşılabilir sağlık hakkı”; “baskısız sömürüsüz, özgür bir dünya mümkündür”; “bu memleket satılık değil, özelleştirmeye hayır”, “sağlık haktır satılmaz”, “sağlık vergisi alırlar hastanede soyarlar” şeklinde pankartlar taşıdılar, bildiri dağıttılar, tiyatro oynadılar.

Eyleme, Basın-Sen, BES, Çağ-Sen, Daü-Birsen, Daü-Sen, Dev-İş, Güç-Sen, KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, Mec-Sen, Tıp-İş, Baraka, Barikat, Bağımsız Psikologlar İnisiyatifi, Gelecek Gazetesi, Devrimci Komünist Birliği ve Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) başkan ve üyeleri katıldı.

KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel’in bir konuşma yaptığı eylemde İnisiyatif adına hazırlanan ortak bildiriyi KTÖS Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür okudu.

GÖKÇEBEL

KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel yaptığı konuşmada “ülkenin soygun ve yağma düzenine dönüştüğünü” ifade ederek, özelleştirme adı altında yapılan uygulamaların kamusal alanları yağmalarken hizmet karşılığı olan her şeyi de paralı hale getirdiğini söyledi.

Kamusal hizmeti “kar amacı gütmeyen hizmet kamusal hizmettir” şeklinde niteleyen Gökçebel, niteliği, parasız oluşu, herkese eşit verilmesi bir devletin temel görevi olduğunu kaydetti.

“Görüyoruz ki ülkemiz dünyadan kopuk olmasına rağmen bu konuda dünya standartlarının üzerinde neoliberal politikaların da ötesinde tamamen insanları soyan bir düzene dönüşmüştür bugün hastaneler ihtiyaçlı olan insanlara hizmet veremez duruma dönüşmüş, verilen hizmetin kalitesi, niteliği düşürülmüş, hizmeti veren doktorlar geçici, iş garantisi olmayan sorunları çözülmeyen ve bundan dolayı da hizmet veremeyecek duruma getirilmiştir” diyen Tahir Gökçebel, kamusal hizmet denilen özellikle sağlık ve eğitim hizmetlerinin parasız, nitelikli ve herkese eşit verilmesi döneminin kapandığına vurgu yaptı.

Konuşmasında hükümeti eleştiren KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel, sağlık alanında bir grup insan ayrıcalıklı yaşarken diğerlerinin sıkıntıya itildiğini ve bu durumun eğitimde aynı olduğunu ifade ederek, 17 sivil toplum örgütü ve bir siyasi partinin katılımıyla yaptıkları eylemi neoliberal politikaları kabul etmeyeceklerini göstermek için gerçekleştirdiklerini kaydetti.

ÖZHÜR

KTÖS Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür de okuduğu ortak açıklamada, Kıbrıslı Türklere ait kurum, kuruluş, doğal alan ve kaynakların neoliberal politikalar çerçevesinde sermayeye peşkeş çekildiğini söyledi.

Hükümetin eğitim sağlık ve sosyal güvence gibi temel insan haklarını piyasaya açmaya çalıştığını ileri süren Özhür, bu kapsamda kamusal alanlarda ücretsiz verilen hizmetlerden ücret talep edilmeye başlandığını belirtti.

“Temel insan hakkı olan sağlık hakkının herkese ücretsiz, eşit, ulaşılabilir olması hem insan hakları beyannamesinde hem de anayasada belirlenmiştir. Kan emici neoliberal politikalar çerçevesinde sağlığın devlet eliyle piyasalaştırılmasını ve sosyal güvence için vergisini ödeyen emekçilerin omuzlarına yıkılmasını kabul etmedik, etmeyeceğiz” diyen Mustafa Özhür, sağlık hizmetinin herkese sınırsız ulaştırılmasını sağlayan politikaları terk edemeyeceklerini belirterek, herkese eşit, ücretsiz, ve ulaşılabilir sağlık hizmeti sunmanın devletin görevi olduğunu vurguladı.

Özhür; ücretsiz sağlık hakkını talep eden örgütler olarak “sağlıkla ilgili bütçe harcamalarının büyük bir bölümünü bazı özel sağlık kuruluşları ve özel hastanelere aktaran, emekçiden işçiden yoksuldan tedavi için ücret talep eden anlayışa karşı” direnişlerini sürdüreceklerini de söyledi

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 478 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler