1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'UÇMAYACAĞIMIZ' RESMİLEŞTİ
UÇMAYACAĞIMIZ RESMİLEŞTİ

'UÇMAYACAĞIMIZ' RESMİLEŞTİ

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Kuzey Kıbrıs Havayolları Şirketi’nin şu an “donmuş bir proje” olduğunu belirterek, projenin yeniden toplumla paylaşılarak, yüzde 60 hisse senetlerini halka açabileceklerini ve projeyi yeniden

A+A-

 

 

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Kuzey Kıbrıs Havayolları Şirketi’nin şu an “donmuş bir proje” olduğunu belirterek, projenin yeniden toplumla paylaşılarak, yüzde 60 hisse senetlerini halka açabileceklerini ve projeyi yeniden canlandırabileceklerini belirtti.

Saner, yeni yapılacak olan Ercan Havalimanı ihalesinin işlediğini ve şuana kadar 5 firmanın başvuru yaptığını ifade ederek, ihalenin yerel sermayeye de açık olduğunu kaydetti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Bayrak Haber’de yayınlanan “Basın Toplantısı” programına katılarak, bakanlığına bağlı konularda açıklamalarda bulundu, özelleştirme ve yol güvenliğinin sağlanmasına kadar birçok konuya değindi.

YENİ ERCAN HAVALİMANI İHALESİ...

Saner, yeni Ercan Havalimanında şu an ihale aşamasında olduklarını belirterek, “Özelleştirme Yasasının 18. Maddesine göre Ercan Devlet Havalimanını işletme hakkı devri yöntemiyle 25 yıllığına ihaleyi kazanacak firmaya vereceğiz” dedi.

Ercan Havalimanı ihalesindeki sürecin iyi işlediğini ve 5 firmanın teklif verdiğini söyleyen bakan Saner, Ercan Havalimanının yeniden yapılandırılması konusunda ciddi rekabet sürecinin yaşanacağına inanç belirtti.

Saner, ihalede katılımcılardan 25 bin metre kare uluslararası havalimanı çalıştırma koşulu ile 400 bin metre kare pist, apron ve taksi yolu işletme şartının arandığını söyledi.

Ercan Havalimanı ihalesine başvuran şirketlerin birçoğunun büyük ve deneyimli şirketler olduğunu belirten bakan Saner, basında, başvuran şirket isimlerinin bazılarının doğru yazıldığını kaydetti. Saner, Ercan ihalesine yerel sermayenin de katılma şansının olduğunu dile getirdi.

İhaleyi alacak olan şirketin 100 milyon Euro’yu maliye yatırdıktan sonra yatırım için 4 yıllık süre verileceğini anlatan Saner, yatırım süresinin ardından 21 yılda cirodan pay isteneceğini anlattı.

Bir soru üzerine, Ercan Havalimanının Türkiye’deki ilk 5-6 havalimanı arasında yer alacağını vurgulayan Saner, “İzmir ile yarışabileceğiz” dedi.

KUZEY KIBRIS HAVAYOLLARI...

Bakan Saner, Kuzey Kıbrıs Havayolları şirketinin akıbetinin ne olduğu şeklindeki sorulara da yanıt verdi.

Kuzey Kıbrıs Havayolları şirketinde devlet ve özel sektörle ortaklaşa kurulacak bir model öngördüklerini anlatan Saner, şirketin kurulması için idari her türlü işlemi tamamladıklarını ancak tek sıkıntının yatırım miktarının düşük ve zarar şansının yüksek oluşu olduğunu söyledi.

Saner şunları kaydetti:

“Şirketin kurulması için idari her türlü işlemi tamamlamış bulunuyoruz. O gün konuşulan sermaye 20 milyon dolar idi. Şirketin 3-4 yıl zarar edeceği ortadaydı. Ancak 40-50 milyon dolar yatırımın geri dönüşü daha erken olur ve zarar şansı düşerdi. Proje şu an dondu. Mevcut ortaklarla veya yeni ortaklarımızla rekabet kuruluna başvurup süreci hızlandırıp, işlemi tekrar başlatırız. Sıkıntımız istenilen yatırım miktarının bulunmaması ve zararın karşılanamaması idi.”

Saner, toplumsal uzlaşı çerçevesinde basınla işbirliğinde Kuzey Kıbrıs Havayolu şirketinin yüzde 60 hisse senetlerini halka açabileceklerini belirterek, “Hep birlikte basınla katılımcılık ruhu çerçevesinde hisse senetlerini halka açma yolunu da deneyebiliriz. Ben buna da varım” dedi.

YOLLARIN STANDARTLARI...

Yolların standartlarının yükseltilmesi çalışmalarına ilişkin sorulara da yanıt veren Ersan Saner, 2004’den 2010 yılına kadar trafiğe katılan araç sayısının 100 binin üzerinde olduğunu söyledi, araç sayısı ve yollardaki gelişimin paralel gitmemesinden dolayı da sıkıntıların ortaya çıktığını belirtti.

Trafik Eylem Planı çerçevesinde trafiğin sağdan sola kaydırılması haberlerin gerçek olmadığını vurgulayan Saner, toplumu yetiştiren öğretmen kesiminin bu yönde yanlış bir açıklamada bulunmasının kendisini çok üzdüğünü de dile getirdi.

TELEFON...

Telefon Dairesindeki çalışmalarla ilgili sorulan sorular üzerine bakan Saner, AB ile imzalanan liberalleşme çalışmaları çerçevesinde dairenin yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.

“LİMANLARIN GELİŞMESİ ŞART”

Ersan Saner, programın sonunda yeniden yapılandırma ve özelleştirme çalışmaları kapsamında limanlarda da çalışma başlattıklarını söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1385 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler