1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÜÇLÜ GÖRÜŞME YARIN
ÜÇLÜ GÖRÜŞME YARIN

ÜÇLÜ GÖRÜŞME YARIN

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu KKTC saatiyle bu akşam 18.00’de BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile görüşecek

A+A-

ÜÇLÜ GÖRÜŞME YARIN

 

·        CUMHURBAŞKANI EROĞLU BU AKŞAM DOWNER İLE GÖRÜŞECEK

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile yarın Cenevre’de üçlü görüşme gerçekleştirecek.

 

Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Merkezi’nde gerçekleştirilecek zirve saat 11.30’da (KKTC saatiyle) başlayacak. Görüşme öğle yemeğinde de devam edecek.

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, görüşme sonrası basına açıklama yapması bekleniyor.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na görüşmede Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ ile müzakere heyeti eşlik edecek.

 

DOWNER İLE BU AKŞAM

 

Bu arada Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu KKTC saatiyle bu akşam 18.00’de BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile görüşecek.

 

Eroğlu’nun bugün KKTC saatiyle 12.30 sıralarında AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile telefonda görüşmesi bekleniyordu.

 

Liderler, 18 Kasım 2010’da New York’ta, 26 Ocak 2011’de de Cenevre’de üçlü görüşme gerçekleştirmişti.

 

CUMHURBAŞKANI CENEVRE’DEN CUMA AYRILARAK KKTC’YE DÖNECEK

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, üçlü görüşmenin ardından Cuma günü öğle saatlerinde Cenevre’den ayrılarak İstanbul üzerinden KKTC’ye dönecek. Cumhurbaşkanı’nın saat 19.55’de KKTC’de olması bekleniyor.

 

HRİSTOFYAS UKRAYNA’DAN CENEVRE’YE GEÇTİ

 

Öte yandan Cenevre görüşmesi öncesinde Ukrayna’ya resmi ziyaret gerçekleştiren Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas da dün Cenevre’ye geçti.

 

Hristofyas, Ukrayna’da havaalanında yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümüne engelin Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı olduğunu iddia etti. Hristofyas, Kıbrıs sorununa en kısa sürede kalıcı ve fonksiyonel bir çözüm bulmayı amaçladıklarını da savundu.

 

Rum basınına göre Hristofyas, Cenevre’ye “üç hayır yanıtı”yla gidecek. Simerini gazetesi, konuyla ilgili haberinde, bu “hayır” yanıtının “hakemlik, sıkı takvimler ve zamanı gelmeden uluslararası bir konferans” unsurlarına ilişkin olduğunu iddia etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 603 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler