1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÜÇLÜ GÖRÜŞME LONG ISLAND’DA
ÜÇLÜ GÖRÜŞME LONG ISLAND’DA

ÜÇLÜ GÖRÜŞME LONG ISLAND’DA

BM’nin Kıbrıs Grubu, ilerleme görüntüsünü güçlendirmek için üçlü görüşme iki veya üç günlük olması yönünde çaba harcıyor

A+A-


 BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Kıbrıslı Türk Lider Derviş Eroğlu ve Kıbrıslı Rum Lider Dimitris Hristofyas’ın New York üçlü görüşmesinin 30 Ekim Pazar günü New York yakınlarındaki Long Island’da yer alacağı bildirildi.
Fileleftheros, “New York Öncesinde Gaza Basıyorlar... BM, Görüş Birlikleri Olursa İki veya Üç Günlük Diyor... Özde Hiçbir Şey Değişmiyor” başlıklı haberinde, BM’den bir kaynağın bu gazeteye yaptığı açıklamada “görüş birlikleri saptanırsa görüşmeler ertesi gün de devam edecek” dediğini yazdı.
Gazete, “güvenilir bilgilere” dayanarak, BM’nin Kıbrıs grubunun, “ilerleme görüntüsünü güçlendirmek için” görüşmenin iki veya üç günlük olması yönünde çaba harcayacağını belirtti.

“KRİTERLER DIŞINDA KONUŞULAN BİR ŞEY YOK”

Eroğlu ve Dimitris Hristofyas’ın yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında dün yeniden bir araya geldiğini hatırlatan gazete, görüşme sırasında iç güvenlik yönlerinin ele alındığını, polis-kolluk hizmetleri üzerinde durulduğunu belirterek, özetle şunları yazdı:
“Öğrendiğimize göre iki tarafın, federal polis ile oluşturucu devletçiklerin polislerinin yetkileri konusundaki anlaşmazlıkları devam ediyor. Dünkü görüşme ile bütün ana başlıkların görüşülmesi tamamlandı ve önümüzdeki hafta itibarıyla yeni bir yoğunlaştırılmış görüşme turu başlayacak. İki müzakereci, bütün başlıkları yeniden, özellikle de havada kalan konularla anlaşmazlıklar açısından gözden geçirmeye çalışacak.
Toprak ve güvenlik konularının, kriterler dışında müzakere edilmediğine dikkat çekiliyor. Toprak konusunun prosedürün sonunda görüşülmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Yeni tur görüşmeler çerçevesinde liderlerin 4,7, 11, 14, 19 ve 21 Ekim’de görüşmesi planlandı.”

“BAŞARI PERSPEKTİFLERİ ÇOK  AZ GÖRÜNÜYOR”

Alithia, “Üçlü Görüşmeden Önce 5+1 Müzakere... BM Genel Sekreter İle Görüşmede Al-Ver’in Başlamasını İstiyor Ancak Başarı Perspektifleri Çok Az Görünüyor” başlıklı haberinde, iç güvenlik-polis konusunun ele alındığı dünkü liderler görüşmesiyle yoğunlaştırılmış müzakereler turunun kapandığını, önümüzdeki hafta itibarıyla üçlü görüşmeye kadar yeni bir tur başlayacağını yazdı.
Yeni üçlü görüşmeye kadar 6 liderler görüşmesi planlandığına işaret eden gazete, geçen iki buçuk ay içerisinde liderlerin büyük başlıklardan hiçbirinde birbirlerinden ayrıldıkları konuları aşmayı başaramadıklarını kaydetti, özetle şu detaylara yer verdi:
“Yönetim başlığında Derviş Eroğlu, Mehmet Ali Talat’la varılan görüş birliklerini kabul etmekten sistemli şekilde kaçıyor. Bu perspektifi reddetmiyor ama sunduğu tezler sapmalar yaratıyor. Federasyonun ve oluşturucu devletçiklerin egemenlikleri ve dış ilişkileri gibi büyük konular ile çapraz oy ve en üst yöneticilerin seçim şekli büyük dikenler olmaya devam ediyor, yoğunlaştırılmış müzakerelerde bunlar aşılamadı.
Toprak ve mülkiyetteki anlaşmazlıklar çok daha büyüktür. İki başlığın birleştirilmesine çalışıldı ancak bütün müzakere boyunca öze girilmeden kriterlerin konuşulmasıyla sınırlı kalındı. Gerçekte Eroğlu Omorfo’nun (Güzelyurt) iadesini, en azından Annan Planı ile geri dönecek bölgeleri olsun, görüşmek niyetinde değildir. Bu da Hristofyas’ın olabildiğince çok göçmenin yerlerine geri dönmesi talebini torpilleyen bir şeydir ve Kıbrıs Türk idaresi altında kalacak malların bugünkü kullanıcılarının hakları konusunda esnek olmasını engelliyor.
Ekonomi başlığında görüntü çok daha iyidir ancak bunda da merkezi devletin egemenliğiyle ilgili konular havada duruyor. Büyük görüş birliklerine varılan AB konularındaki durum da aynıdır. Bu başlıkta da Türk tarafının istediği gibi, çözüm anlaşmasının AB’nin birincil hukuk olup olmayacağı konusunda büyük anlaşmazlık vardır.


 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 683 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler