1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'UÇANER’İN AÇIKLAMALARI KİŞİSEL'
UÇANER’İN AÇIKLAMALARI KİŞİSEL

'UÇANER’İN AÇIKLAMALARI KİŞİSEL'

Maliye Bakanlığı’nın, kamuda yetkili sendikalarla yapacağı toplantı 17 Ağustos Cuma gününe alındı. Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın çağrısı üzerine yarın için planlanan toplantı, Cuma günü saat 10.00’da yapılacak. Bakanlıktan alınan bilgiy

A+A-

 

 

Tabipler Odası Başkanı Başkanı Erol Uçaner’in, Musa Ersusoy’un ölümü ile ilgili hazırlanan raporun ardından yaptığı açıklamalara Tabipler Odası Asbaşkanı Teksen Köroğlu’ndan yanıt:

 

“UÇANER’İN AÇIKLAMALARI KİŞİSEL” 

 

Tabipler Birliği Asbaşkanı Teksen Köroğlu, Ersusoy’un ölümüyle ilgili hazırlanan rapor doğrultusunda sorumlu doktorun bir aylığına görevden uzaklaştırıldığını söylerken, Tabipler Odası Başkanı Erol Uçaner’in konu hakkında yaptığı açıklamaların kişisel olduğunu söyledi

 

Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu, Ersusoy’un ölümüyle ilgili olarak anestezi sırasında nefes borusuna bağlanması gereken “entübe hortumu”nun yanlışlıkla yemek borusuna bağlandığını ancak bunun Tabipler Birliği tarafından hazırlanan raporda, kimsenin ifade vermemesinden dolayı yer almadığını belirtti

 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ise Uçaner hakkında Kamu Görevlileri Yasası ve Kamu Sağlık Çalışanları yasasına göre hareket edeceklerini, yasalarda basına açıklama yapma konusunun net olduğunu söyledi. “Yasal mevzuat ne derse öyle yapılacak” şeklinde konuşan Kaşif, Uçaner’in bir sivil toplum örgütü başkanı olabileceğini söyleyerek bunun hiçbir şeyi değiştirmediğini ima etti

 

Geçtiğimiz mayıs ayında, 37 yaşındaki Musa Ersusoy Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde geçirdiği fıtık ameliyatı sırasında yaşamını kaybetmesi ve ardından olayla ilgili Tabipler Birliği tarafından yayınlanan rapor ve Tabipler Odası Başkanı Erol Uçaner’in yaptığı, Sağlık Bakanlığı’nı suçlayıcı açıklamalar dün KANAL SİM’de yayınlanan Öğlen Postası programında tartışıldı.

Tabipler Birliği Asbaşkanı Teksen Köroğlu, konu ile ilgili ortada uzmanların görüşlerinin yer aldığı Tabipler Birliği raporu olduğunu ve bu rapora göre anestezi uzmanı Ayşe Ataklı Akkoyunlu’nun bir aylığına görevden uzaklaştırıldığını söyledi. Alınan kararın arkasında olduğunu söyleyen Köroğlu, Tabipler Birliği Odası Başkanı Erol Uçaner’in yaptığı açıklamanın kişisel olduğunu belirtti.

“Erol Uçaner tarafından ortaya atılan ‘monitörün çalışmadığı’ iddiasını doğru bulmuyoruz” diyen Köroğlu, Uçaner’in kamuoyunda telaş yaratmaya hakkı olmadığını söyledi.

Köroğlu, “Eğer hastane ameliyat yapılamaz hale geldiyse cerrahlar ameliyat yapmayı reddedip bu bilgiyi halkla paylaşmalıdırlar” dedi. Tabipler Birliği’nin konuyla ilgili dün akşam bir toplantı yapması bekleniyordu.

 

“BİR SUÇ İŞLEMİŞSEM İŞTEN ATSINLAR”

Tabipler Odası Başkanı Erol Uçaner ise hastanenin durumunu dile getirdiğini, Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin ameliyathanesinin ameliyat yapılmaya müsait olmadığını belirtti. Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in bir günden bir güne ameliyathaneye gitmediğini söyleyen Uçaner, Kaşif’e “siz Lefkoşa hastanesinde ameliyat olur muydunuz?” diye sordu. Uçaner, konuyu defalarca Bakan Kaşif’in dikkatine getirdiğini belirtirken “bu konuda eğer bir suç işlemişsem işten atsınlar” dedi.

 

TABİPLER BİRLİĞİ RAPORUNDA YER ALMAYAN AYRINTI

Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu, Ersusoy’un ölümüyle ilgili olarak anestezi sırasında nefes borusuna bağlanması gereken “entübe hortumu”nun yanlışlıkla yemek borusuna bağlandığını ancak bunun Tabipler Birliği tarafından hazırlanan raporda, kimsenin ifade vermemesinden dolayı yer almadığını belirtti.

 

“ACİL SERVİSTE DE ÖLÜMLER YAŞANABİLİR”

Şeherlioğlu, Lefkoşa Devlet Hastanesi ile ilgili olumsuz konuşarak, özellikle acil servisin durumunun kötü olduğunu ifade etti. Acil serviste uzman doktor olmadığını söyleyen Şeherlioğlu, genelde stajyer doktor olduğu için acil serviste de ölümlerin yaşanabileceğini söyledi. Ameliyathanelerde çok fazla sorun olduğunu dile getiren Şeherlioğu, bakanlığın bu konuyla ilgilenmediğini, Yakın Doğu Hastanesi’ne ödenen paralarla Devlet Hastanesi’ne yeni MR, tomografi ve kobalt cihazlarının alınabileceğini aktardı.

Sağlığın UBP’ye malzeme olduğunu söyleyen Şeherlioğlu, ameliyathanenin Uçaner’in anlattığı gibi olduğunu ancak her şeye rağmen Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin en güvenilir hastane olduğunun altını çizdi. Şeherlioğlu, Ahmet Kaşif’in Uçaner’i yaptığı açıklamalardan dolayı cezalandırmak istediğini ancak bir sivil toplum örgütü yöneticisi olduğu için pek bir şey yapılamayacağını anlattı.

 

ERSUSOY’UN YENGESİ DOĞRULADI

“Entübe hortumu”nun yanlış bağlanması konusunun doğru olduğunu söyleyen Musa Ersusoy’un yengesi Meryem Ersusoy, ceza alan anestezistin bir başsağlığı bile dilemeden çekip gittiğini ancak mahkemede, Musa Ersusoy’un çocukları için tazminat talebinde bulunacaklarını söyledi.

Tabipler Birliği kararıyla bir aylığına meslekten uzaklaştırılan Ayşe Ataklı Akkoyunlu programa davet edilmesine rağmen şimdilik sessizliğini koruyacağını, zamanı geldiğinde gerekli açıklamaları yapacağını ifade etti.         

 

KAŞİF: “YASA NE DİYORSA UYGULANACAK”

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ise Uçaner hakkında Kamu Görevlileri Yasası ve Kamu Sağlık Çalışanları yasasına göre hareket edeceklerini, yasalarda basına açıklama yapma konusunun net olduğunu söyledi. “Yasal mevzuat ne derse öyle yapılacak” şeklinde konuşan Kaşif, Uçaner’in bir sivil toplum örgütü başkanı olabileceğini söyleyerek bunun hiçbir şeyi değiştirmediğini ima etti.

 

“DAHA ÖNCE BÖYLE TARTIŞMALAR YAŞANMAMIŞTI”

Bu tür olayların bu şekilde tartışılmasının gereği olmadığını dile getiren Kaşif, son dört yıl boyunca herkesle uyum içinde çalıştığını, bir önceki kurultayda da başkan adayı olduğunu ancak böyle tartışmaların yaşanmadığını söyledi.

Uçaner’in “sayın bakanla bu konuları defalarca görüştük” demesine karşılık Kaşif, bakanlığa bu konuda yazılı olarak her hangi bir belge gelmediğini, hastanenin tartışılır vaziyete getirilip insan sağlığı üzerinden bir şeyleri ummanın yanlış olduğunu anlattı.

Ameliyathaneye girmediği iddiasını da yalanlayan Kaşif, hastanenin bugün geçmişe nazaran teknolojik olarak daha iyi durumda olduğunu ifade etti.

Görevden alınıp alınmayacağını bilmediğini söyleyen Kaşif, istifa etmeyi düşünmediğini de sözlerine ekledi.

 

YASA NE DİYOR

Kamu Görevlileri Yasası ile Kamu Sağlık Görevlileri Yasası’nın “yayın hakkı” ve “bilgi ve demeç verme yasağı” ile ilgili maddeleri tamamıyla aynıyken, yasa maddelerinde şu ifadelere yer verildi:   

 

YAYIN HAKKI

“Bu Yasada öngörülen kurallara bağlı kalmak koşuluyla, kamu sağlık çalışanları, sosyal, kültürel ve mesleki konularda görüş ve düşüncelerini basın ve yayın yoluyla serbestçe açıklama hakkına sahiptirler.”

 

BİLGİ VE DEMEÇ VERME YASAĞI

Kamu görevlileri, bağlı bulundukları kurumlarca yetkili kılınmadıkça, kurumlarının hizmet politikası ya da hizmetlerin yürütülmesi ile ilgili olarak kurumu adına basın ve yayın organlarına yazılı veya sözlü bilgi ve demeç veremezler. Ancak, bu yasak, yasal olarak yapılan sendikal çalışmaları sınırlandırıcı veya suçlandırıcı yönde kullanılamaz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1279 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler