1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Uçak biletleri neden pahalı?…
Uçak biletleri neden pahalı?…

Uçak biletleri neden pahalı?…

Ercan'dan uçmak neden pahalı? Her biletten 95 TL ‘vergi’ !.. Bayram gibi yoğun uçuşların yaşandığı tatil dönemleri en fazla özelleştirilen ‘Ercan’a yarıyor

A+A-

2013 yılında yapılan yasal düzenleme ile Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesinin ardından havaalanı işletmecisinin “verdiği hizmetler”e karşılık aldığı ücret  ‘Euro’ya çevrildi. Euro’nun son zamanlarda artması bilet fiyatlarını artırdı

UÇAK BİLETLERİ NEDEN PAHALI?… Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesiyle birlikte birçok kalemde alınan vergilerle uçak bilet fiyatlarındaki artış dikkat çekiyor. Özellikle  Ercan'ı işleten şirketin aldığı vergilerin 2013 yılında yapılan yasa ile Euro’ya çevrilmesi bunun en büyük etkenlerinden biri…

• VERGİLER EURO…  1 TL’ye bilet alınması halinde bile rakam vergilerle birlikte 95 TL’yi aşıyor.  Havaalanı işletmecisi her biletten 15 Euro 'yolcu servisi' hizmet bedeli alırken, Değirmenlik Belediyesi’ne ise 5 TL katkı ücreti ödeniyor. Vatandaş ayrıca Kuzey Kıbrıs’a gelmek için de kullandığı havaalanına göre değişen oranlarda vergi ödüyor.

• 5 GÜNDE 1 MİLYON 462 BİN 500 TL... 16 Temmuz-20 Temmuz döneminde yoğunluk yaşayan ve yaklaşık 65 bin yolcunun gelip gitmesiyle birlikte Ercan Havaalanı işletmecisi sadece yolculardan yaklaşık 1 milyon 462 bin 500 TL hizmet bedeli aldı.  Aynı dönemde havaalanına 440 gelip, kalkış gerçekleştirmişti.

Fayka Arseven KİŞİ

Vatandaş, öğrenciler ve turistler uçak bilet fiyatlardan şikayet ederken, dövizin artması ile birlikte ‘katmerlenen’ vergiler rakamı daha da yukarılara çekiyor.

Ercan Havaalanı’nın T&T Havalimanı İşletmelerine verilmensin ardından havaalanı işletmecisinin hem havayolu şirketleri hem de vatandaştan aldığı vergiler, bilet ücretlerine yansıyor.

Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesinin ardından 2013 yılında UBP Hükümeti döneminde yapılan Hava Limanları Hizmetler ve  Limanlar (Ücretleri) Yasası’nda vergilerin dövize endekslenmesi ve dövizin sürekli yükselmesi uçak fiyatlarında da artışı gündeme getirdi.

1 TL’ye bilet alınması halinde bile bilet fiyatı vergilerle birlikte 95 TL’yi aşıyor.

Havaalanı işletmecisi her biletten 15 Euro yolcu servisi hizmet bedeli alırken, vatandaş Değirmenlik Belediyesi’ne ise 5 TL katkı ücreti ödüyor. Vatandaş ayrıca Kuzey Kıbrıs’a gelmek için de kullandığı havaalanına göre değişen oranlarda vergi veriyor.

Havayolu işletmecileri ise birçok kalemde Ercan Havaalanı işletmecisine vergi vermekle yükümlü.

1 TL nasıl 95 TL’yi aşar?

1 TL’ye bilet alınması halinde bile vergilerle bilet fiyatı 95 TL’yi aşıyor.
Şöyle ki; 1 TL’ye Ercan-İstanbul-Ercan uçuşu alan bir vatandaş, Ercan’dan çıkış için 15 Euro Ercan Havaalanı’na hizmet bedeli, 5 TL Değirmenlik Belediyesi’ne katkı payı veriyor.  İstanbul’dan Ercan Havaalanı uçuşunda ise 15 Euro İstanbul’daki havaalanı işletmecisine vergi ödeyen vatandaşın 1 TL’lik bileti böylece 95 TL’ye ulaşıyor.


Kazanç 1 milyon 462 bin 500 TL…

Ülkemizde yolcu trafiğinin bayram dolayısıyla en fazla olduğu dönem olan 16 Temmuz-20 Temmuz tarihlerinde yaklaşık 65 bin yolcu Ercan Havaalanı’ndan giriş ve çıkış yaptı.

Yaklaşık olarak 32 bin 500 yolcundan yolcu hizmet bedeli alan Ercan Havaalanı işletmecisi sadece yolculardan 5 günde 1 milyon 462 bin 500 TL kazanç elde etti.

Konma konaklama ücreti

2013 yılında UBP hükümeti döneminde yapılan Hava Limanları Hizmetler ve  Limanlar (Ücretleri) Yasası ile hem hizmetler Euro’ya endekslendi hem de havaalanı işletmecisinin hizmet bedelleri belirlendi.

Buna göre; Havaalanı işletmecisi her bir uçaktan konma ücreti alıyor. Havayolu şirketi her bir 1000 kilogram için havaalanı işletmecisine 4 Euro ödüyor.  Ayrıca havayolu şirketler  konaklama ücreti olarak da her 1000 kilogram için 1 buçuk Euro ödeme yapıyor.

Akaryakıt ikmali için de 4 Euro…

Havaalanında akaryakıt ikmal hizmeti alan şirketlerden de akaryakıt ikmali imtiyaz ücreti alınıyor. Bu ücret satılan her 1000 (bin) litre için 4 Euro olarak yasada yer aldı.

Ayrıca, hava limanlarında hava araçlarına itfaiye tarafından verilen emniyet tedbiri hizmetleri için Daireye, her bir saat veya kesri için 50 Euro emniyet tedbiri hizmeti ücreti de ödeniyor.

Daire’ye 25 Euro, İşletmeciye 35 Euro…

Yaklaşma ücreti olarak, her konma için 25 Euro ise havayolu şirketi tarafından daireye ödeme yapılır.

Aydınlatma ücreti, gün batımı ile gün doğumu veya görüş durumuna göre aydınlatma sistemlerinin çalıştığı saatlerde her konma veya kalkışın sadece birisi için 35 beş Euro ise havaalanı işletmecesisine ödenir.

Bu haber toplam 5953 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler