1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÜÇ GÜNDE 3 BİN İMZA' KAMPANYASI
ÜÇ GÜNDE 3 BİN İMZA KAMPANYASI

'ÜÇ GÜNDE 3 BİN İMZA' KAMPANYASI

KTEZO, “K. T. Esnaf ve Zanaatkarlar Birlikleri Federasyon Yasa Tasarısı”na karşı “üç günde 3 bin” imza kampanyasını başlattı

A+A-

 

 

“Esnafı bölmek istiyorlar”

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO), Girne Barış Parkı’nda esnaf ve zanaatkarların katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda “K. T. Esnaf ve Zanaatkarlar Birlikleri Federasyon Yasa Tasarısı”na karşı “üç günde 3 bin” imza kampanyasını başlattı.  

KTEZO Başkanı Hürrem Tulga toplantıda yaptığı konuşmada, Oda’nın örgütlülüğünün her geçen gün büyümeye ve güçlenmeye devam ettiğini, geçtiğimiz aylarda K. T. Öğrenci Yurtları ve Pansiyonları Birliği ile K. T. Oto Kaporta ve Boyacıları Birliği’nin kurulduğunu, bunlara yeni birliklerin eklenmesiyle ilgili olarak çalışmaların sürdürüldüğünü, önümüzdeki günlerde Oda çatısı altında yeni iki birliğin daha kurulacağını sözlerine ekledi. Tulga, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın gün geçtikçe büyüdüğünü, diğer taraftan da sorumluluklarının artmaya devam ettiğini sözlerine ekledi. Oda’nın işyerlerinde denetimlerine devam ettiğini, denetimlerde işyerlerinin devlete olan yükümlülükleri ile kaçak, kayıt dışı çalışılıp çalışılmadığı, ustalık gerektiren meslek dallarında ustalık belgesinin olup olmadığının tespitinin yapıldığını belirten Tulga, Oda’nın yasa ve tüzüklerle verilmiş denetim yetkisinin yanında, ülke ekonomisinin ihtiyacı olan teknik veya nitelikli elemanları Çıraklık Okulu’nda yetiştirdiklerini ve bu sayede 550 çırak öğrencinin istihdamının yapıldığını, Oda’nın kurduğu banka ile esnaf kredilerinin verilmeye başlanacağını ifade etti.

 

“ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ”

 

Tüm bunları gerçekleştirmenin suç sayıldığını, işyerlerinin denetlenmesini sağlamanın, standartların belirlenmesini talep etmenin, önüne gelenin iş yeri açmasını önlemenin suç sayıldığını söyleyen Tulga, vergilerin, sigortaların artırıldığını, ödenemez duruma geldiğini, elektriğin, mazotun, benzinin %90 zamlandığını, girderler artarken alım gücünün düştüğünü, işsizliğin %25 arttığını seslendirmenin de bu ülkede suç sayıldığını, çünkü tüm bunları Oda olarak yaparken, bazı siyasi kesimlerin esnafı bölmek için yeni bir oluşum örgütlemeye çalıştığını ifade etti. Bu oluşumun örgütlenmesi için de “K.T.Esnaf ve Zanaatkarlar Birlikleri Federasyon Yasa Tasarısı”nın Bakanlar Kurulu tarafından Cumhuriyet Meclisi İdari ve Sosyal İşler Komitesi’ne gönderildiğini, tüm bunların olmasında başı çekenin ise UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu’nun olduğunu söyledi.  Meclise gönderilen söz konusu yasa tasarısı ile ülkede ne müteahhidin, ne restorancının, ne de satış yerinin bırakılacağını belirten Hürrem Tulga, her şirket kuranın üye alınacağı ve izinlendirileceği bir yapı kurulmaya çalışıldığını, ayrıca Esnaf ve Zanaatkarlar Merkez Birliği diye bir derneğin de borçlarıyla birlikte yasa ile kurulmaya çalışılan K. T. Esnaf ve Zanaatkarlar Birlikleri Federasyonu’nun başına atanmak istenmesinin de ahlakslık olduğunu vurguladı. Oda olarak işin ehli olanların iş yapmasını istediklerini savunduklarını söyleyen Tulga, “üretimin, hizmetin olmadığı yerde toplum olamaz, tüm bu gelişmelere rağmen mücadeleye devam edeceğiz, eğer bu yasayı geçirmeye niyetleri varsa, ülkede ikinci bir hapisaneyi de inşa etmeye başlasınlar” şeklinde konuştu. KTEZO As Başkanı Mahmut Kanber, toplantıda market işletmesinin uçak bileti dahi sattığını, devlet memurunun aleminyumcu, kuaför veya oto tamircisi olarak da çalışabildiği bir ülkede olduğumuzu, kaçak veya kayıtsız taşeron, kayıtsız pansiyon olduğunu, tüm bunlara karşı olduklarını ve bu yanlışların düzelmesi yönünde  mücadele verdiklerini belirtti. Kanber, ayrıca göstermelik sermayesi ile ülkede istihdam sağlamayan ve rekabet eşitsizliği yaratan yabancı sermaye  adı altında işletme kurulmasına da karşı olduklarını ifade etti. Mahmut Kanber, mesleki alanını korumak isteyen, standartların korunmasını savunan, kazanımlarını kaybetmek istemeyen herkesle birlikte mücadele etmeye hazır olduklarını önemle vurguladı.

  

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 563 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler