1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UBP'YE KINAMA
UBPYE KINAMA

UBP'YE KINAMA

KTAMS ve Güç - Sen, bugün Başbakanlık önünde eylem düzenleyerek, UBP Hükümeti’ni “çalışanların derece ve terfi haklarını vermemesi” nedeniyle kınadı. ORTAK BASIN AÇIKLAMASI Sendikalarımız KTAMS ve GÜÇ-

A+A-

 

 

 

 

KTAMS ve Güç - Sen, bugün Başbakanlık önünde eylem düzenleyerek, UBP Hükümeti’ni “çalışanların derece ve terfi haklarını vermemesi” nedeniyle kınadı.

 

                   ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

 

         Sendikalarımız KTAMS ve GÜÇ-SEN olarak Nisan 2009’da halka ve çalışanlara pembe tablolar çizerek ve düzmece taahhütler vererek iktidar olan UBP’yi şiddetle kınıyoruz.

         UBP hükümeti özel sektörü yok edip halkı göç yollarına düşürürken kamuda ise kazanılmış hakları tek tek budamakta ve ortadan kaldırmaktadır. Bununla da yetinmeyen UBP hükümeti çalışanların yasal hakkı olan tayin ve terfileri düzenleyen 44/2006 sayılı yasayı uygulamamaktadır. Yasaları bile uygulamaktan aciz olan hükümet bu davranışı ile   çalışanların verimliliğini ve motivasyonunu düşürmektedir. Sendikamız KTAMS tüm bakanlıklara bağlı daireler ve bağımsız kurumlardaki çalışanların yasal hakları olan derece terfi ile ilgili olarak gerekli girişimleri yapmıştır. Bunun yanı sıra Güç-Sen Maliye Bakanlığına bağlı Gümrük Dairesi çalışanlarının hak ettikleri derece terfileri ile ilgili çalışmalarını Başbakanlığa iletmiştir. Ancak UBP hükümeti yasaları çiğneyerek keyfi bir şekilde daire müdürlerinin taleplerini Başbakanlıkta bekletmektedir.

 Başbakanlığa bağlı Personel Dairesinin bu konudaki tavrı ise tam bir yasa tanımazlıktır. Personel Dairesi kamu çalışanlarının haklarını düzenleyen Kamu Görevlileri yasasına göre değil kendi prensip kararlarına göre hareket ederek çok büyük bir hukuki suç işlemektedir. Yasa çok açık ve nettir. Kimlerin derece terfisi almaya hakkı olduğu yasada açıkça belirtilmiş olmasına karşın Personel Dairesi keyfi bir uygulama ile adete canı çektiğine derece terfisi alması için  onay vermektedir. Bu keyfi ve yasa tanımaz tavır çalışanlar açısından mağduriyet yaşatırken, halkımızın da hak ettiği hizmeti almasında da erozyonun yaşanmasına sebep olmaktadır.

         Çağdaş yönetimlerde yasalara uyulması ve uygulanması hükümetlerin en başta görevlerindendir. Maalesef talimat almayı alışkanlık haline getiren UBP hükümeti ülkeyi yasalara göre değil talimatlara göre yönetmektedir. Bizler KTAMS ve GÜÇ-SEN olarak UBP hükümetinin bu türden yasa tanımaz davranışlarına daha fazla seyirci kalmayacağız. Yasaları uygulamayarak kamu çalışanlarını mağdur eden hükümet yöneticileri karşısında mahkemede her türlü yasal hakkımızı arayacak ve grev dahil anayasal hakkımız olan her türlü eylemi gerçekleştireceğimizi kamuoyu ile paylaşırız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 878 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler