1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UBP+UBP Koalisyonu...
UBP+UBP Koalisyonu...

UBP+UBP Koalisyonu...

İrsen Küçük UBP Kurultayı’nın galibi ilan edildi, ama tartışmalar bitmedi. Ahmet Kaşif’ten sadece 14 oy fazla alan ama toplam delegelerin salt çoğunluğunu sağlayamayan Küçük, uzun tartışmalar sonunda Divan Başkanı Hüseyin Özgürgün tarafından g

A+A-

  

 

İrsen Küçük UBP Kurultayı’nın galibi ilan edildi, ama tartışmalar bitmedi. Ahmet Kaşif’ten sadece 14 oy fazla alan ama toplam delegelerin salt çoğunluğunu sağlayamayan Küçük, uzun tartışmalar sonunda Divan Başkanı Hüseyin Özgürgün tarafından genel başkan ilan edildi.

Ancak sorun çözülmedi. Kurultay mahkemelik oldu.

Bu kurultay hakkında çok şey yazıldı, çizildi. Komplo teorileri, para karşılığı satılmalar ve eski defterlerin karıştırılması hep bu kurultay sürecinde yaşandı.

Döneklik, hatta döndüreklik bu süreçte fazlasıyla yaşandı.

Tehditler, şantajlar, çıkar sağlamalar, hatta parayla satılmalar bu süreçte çok yaşandı.

Eski defterler karıştırıldı, 1990 seçimlerinde Eroğlu’na verilen bavul dolusu paralar, parayı taşıyan tarafından itiraf edildi.

UBP Kurultayı çirkin başladı, başladığı gibi devam etti ve yine öyle tamamlandı.

Sonuç UBP artık iki parçadır. Yapışması, ya da yapıştırılması kolay değildir.

Bu durumda UBP hükümetinin de sonu geldi.

Bunun için kurultayın ertesi günü konuşulmaya başlayan UBP+UBP koalisyonu da buna bir çare olmayacaktır.

 Belki süreci biraz uzatacak. Ancak değil Nisan 2014’ü bulmayı, sanırım 2013 sonbaharını bile bekleyemeyecektir.

Peki UBP+UBP koalisyonu nasıl olacak?

Duyumlara göre İrsen Küçük, Ahmet Kaşif’e mahkeme sürecini unutması ve sonuca razı olması kaydıyla 5 bakanlık verebileceğini söylemiş. Kaşif ise ilk etapta bu teklifi geri çevirerek mahkeme sürecini başlatmış. Ancak bayram tatilini fırsat bilerek pazarlıklar sürdürülüyormuş.

Bir ihtimal bayram ertesinde dava geri çekilecek ve 5 bakan Küçük, 5 bakan da Kaşif atayarak yeni UBP hükümeti kurulacak. Küçük Başbakan, Kaşif de Başbakan Yardımcısı ve ........... Bakanı olacak. Ama bu şekilde kurulacak hükümet elbette UBP hükümeti değil, koalisyon hükümeti olacak.

***

UBP Kurultay süreci her yanıyla irdelenmeye değerdir. Geçen hafta “bunları bir kenara not edin ve unutmayın, unutturulmasına da müsaade etmeyin” diye yazmıştım.

Bugün bunu tekrar ediyorum. Başlangıcıyla, bütün hazırlık süreciyle, söylenenler, yazılanlar, iddialar, yapılanlar herşey ama herşey not edilmelidir.

Savcılar harekete geçmelidir. 1990 seçimlerinde kendisine verilen iki bavul dolusu parayı Eroğlu’na götürdüğünü iddia eden gazeteci Şinasi Başaran’nın ifadesine başvurulmalıdır.

Parayı kimden aldı?

Parayı veren ne amaçla verdi?

Eroğlu’nun ifadesine başvurulmalıdır.

Para ne kadardı?

Parayı kim gönderdi?

Para hangi hesaba yattı, nerede kullanıldı?

Daha onlarca soru sorulabilir ve sorulmalıdır.

1990 seçimlerinde neler yaşandığını, ne oyunlar oynandığını, ne paralar döndüğünü herkes biliyor. Bu seçimlerden sonra muhalefetin bu gerekçeler ve dış karışma nedeniyle Meclisi boykot ettiği de unutulmamıştır.

Ama KKTC’nin seçim dönemlerinde yaşananlar her gün daha da çirkinleşerek sürdü.

Şimdi artık her bir birey “elindeki GÜCÜ” kullanarak istediğini elde etmek için “o günün gelmesini” beklemektedir. Seçmense seçimi, delegeyse kurultayı, yöneticiyse oyuna ihtiyaç duyacakları toplantıyı beklemektedir. 

Bu durum sağ siyasetin ülkemizi getirdiği noktadır.

Bu kötü noktadan uzaklaşmadan bu ülkede ne demokrasiden, ne adaletten, ne etik değerlerden, ne de onurlu siyasetten bahsedemeyiz.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 718 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler