1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'UBP'NİN HALKA VERECEĞİ HİÇBİR ŞEYİ KALMADI'
UBPNİN HALKA VERECEĞİ HİÇBİR ŞEYİ KALMADI

'UBP'NİN HALKA VERECEĞİ HİÇBİR ŞEYİ KALMADI'

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, Anayasayı ve tüm yasaları hiçe sayan bir hükümetin artık halka verecek hiçbir şeyi olmadığını söyledi

A+A-

 

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, Anayasayı ve tüm yasaları hiçe sayan bir hükümetin artık halka verecek hiçbir şeyi olmadığını söyledi.

Özkardaş yaptığı yazılı açıklamada, Hükümet’i eleştirerek, ülkede demokrasi, sosyal adalet ve hukukun üstünlüğü gibi ilkelerin hiç birine uyulmadığını ifade etti.

Hükümet’in Anayasa’ya aykırı olduğunu bile bile aldığı birçok kararın Anayasa Mahkemesi’nden geri döndüğüne işaret eden Özkardaş, emeklilerden vergi kesilmesi; Kamu Sağlık Çalışanları Yasasındaki hekimlere ikinci işi serbest bırakan madde; Lefkoşa Belediye Başkanı ve üyelerinin 90 gün süreyle zorunlu izne çıkarılmasına yönelik Yasa Gücündeki Kararnameyi bilerek yapılan Anayasal ihlallere örnek olarak sıraladı.

Açıklamada, “Anayasa’yı ve yasaları hiçe sayan Hükümet’in ülkenin sahillerini, ormanlarını, dağlarını da yaslara aykırı olmasına rağmen ÇET raporlarıyla eşe dosta dağıttılar” ifadesine yer veren Özkardaş şöyle devam etti:

“Kamu Görevlileri Yasası’nın 135’inci maddesi, ‘Kamu görevlilerinin işverenle ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal durumlarını korumak, geliştirmek, çalışma esaslarını düzenlemek amacıyla en çok üyeye sahip iki memur sendikası ile işveren olarak hükümet adına maliye işleriyle görevli bakanlık arasında her yıl görüşme yapılır. Uyuşmaya varıldığı takdirde bir sözleşme ile bağlanan konular ilgili yılda uygulanmak üzere hayata geçirilir. Yasal düzenleme gerektiren konular Cumhuriyet Meclisine sunulur’ diye emretmesine rağmen bu Hükümet bunu da ihlal etmektedir. Anayasayı ve tüm yasaları hiçe sayan bir Hükümet’in artık bu halka verecek hiçbir şeyi yoktur.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 466 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler