1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UBP'nin başarısızlığı
UBPnin başarısızlığı

UBP'nin başarısızlığı

Ülkenin yönetilemediği ya da yönetilmediği söylemleri nererdeyse kronikleşen bir durum haline geldi. Bunu tekrarlamak ise, sanırım bugünlerde geniş kitlelerin buluştuğu ortak bir duygu hali. Mine Yücel’in YENİDÜZEN’deki röportajında, Lefkoş

A+A-

 

 

Ülkenin yönetilemediği ya da yönetilmediği söylemleri nererdeyse kronikleşen bir durum haline geldi.

Bunu tekrarlamak ise, sanırım bugünlerde geniş kitlelerin buluştuğu ortak bir duygu hali.

Mine Yücel’in YENİDÜZEN’deki röportajında, Lefkoşa’da biriken çöplerle sembolize ederek sistemin çöktüğüne ilişkin yorum ve yapılan araştırmalardan paylaştığı çarpıcı sonuçlar, hafta sonundan bu yana aldığım çok sayıda görüşle birleşti.

Öfkeli birçok insan aynı duyguda birleşiyor. Ama sorumlu farklı adresler.

Sorunların çözümü ertelendiği gibi sorumlulukları da aktararak hayatımıza devam ediyoruz.

Bu da biriken çöplerin toplanmasını sağlamak yerine, bunları ilaçlamakla yetinmek durumunda kalan yönetimler tablosunu çıkarıyor ortaya.

Bugüne kadar gelmiş geçmiş en başarısız UBP hükümeti olarak tanımlanan yönetim, sadece iç siyasette ve bugünde değil, bundan sonraki on yılları, belki gelecek kuşakların hayatını da ipotek altına alan başarısızlıklara imza atıyor.

Lefkoşa Belediyesi sorunu tabii ki önemli bir sorun.

Yönetimlerin acizlik ve başarısızlığına da son derece sembolik bir gösterge teşkil ediyor.

KTHY, özelleştirme siyaseti, kamunun şişirilmeye devam edilmesi ya da mecliste ortaya çıkan tablo da son derece önemli verilerdir yönetim başarısızlığı açısından.

Ancak bunun ötesinde gündemde tartışılmayan başka başarısızlıklar da var.

Bunlardan biri, su projesi ve bu kapsamda yapılan anlaşmalarda KKTC tarafının aslında hiçbir varlık gösterememesidir.

Bu konuyu bu köşede defalarca yazdığım için kendimi tekrarlamak istemiyorum. Ama yine de bir kez daha altını çizmekte fayda var.

Bu projenin gerçekleşmesi durumunda, sadece bu suyun tarımda kullanılması değil, ki bu konuda da çalışılmamıştır, stratejik bir değer olarak tutulması, satılması hallerinde elde edilecek kazanç hakkında yapılan tek çalışma yoktur. Aksine burada varlık gösterilmeyerek, bütün yetki Türkiye’ye devredilmiştir.

Dahası projenin gerçekleşmesi durumunda su dağıtımının da yapılan anlaşmalarla özelleştirildiği ortaya çıkmıştır.

Su yanında Kıbrıs’ın gelecek on yıllarını etkileyecek çalışmalardan biri de petroldür.

Bakanlar Kurulu’nun açıklanmayan TPAO ile anlaşmasında eksik olduğu düşünülen konulara ilişkin bizzat uzmanlar endişelerini paylaşıyorlar.

ODTU Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Program Koordinatörü Prof. Dr. Salih Saner bu konuda en bilgi kişilerden.

Hükümet ve ilgili bakanlığın kendisinden faydalanma talebinde ulunmadığını not etmekten öte, bizzat Jeoloji Dairesi’nin devre dışı bırakıldığını anlatıyor.

Ve ardı ardına son derece ciddi sorular sıralıyor;

TPAO ile yapılan ruhsat anlaşması sahasında KKTC’nin payı kaçtır? Rujsatı alan şirketin yükümlülükleri nedir?

Arama sahalarını kaç yıllığına verdik?

Saner, “biz denizlerimizi TPAO’ya verdik. Daha sonra bir başka şirketle ihale yapma şansımız yok” diyor. Ve bu anlaşmada Kuzey Kıbrıs tarafının hiçbir varlık göstermediğine işaret ediyor.

Araştırma sahalarından toplanan bilgilerin arşivlenerek bu raporların şirketlere yüksek rakamlar karşılığında satıldığını anlatan Saner, bu arşivlemenin de yükesek ihtimalle TPAO tarafından yapılacağından, yine Kuzey Kıbrıs’ın araştırma süreçlerinde de bir kazanç elde etmeyeceğini söylüyor.

Ve “aynı şekilde yer altından toplanan numuneler için de bu durum geçerli” diyor.

Bilgiye ulaşma özgürlüğünde yaşanan sıkıntılar nedeniyle, bu soruların cevabını ve anlaşmanın şartlarını bilmiyoruz. Ancak yaşanan tecrübeler ve ortadaki tablo, bu soruları olumsuz anlamda zaten cevaplıyor.

Belki bir belediye sorununu çözemeyen yönetimlerden gelecek vizyonu çizmelerini beklemek abes gelebilir.

Ancak UBP yönetiminin başarısızlık ve basiretsizlikleri, sadece maaş ve güncel mağduriyetlerle de kalmıyor, gelecek kuşakların da geleceğini ipotek altına alıyor.

 

 

 

Bu haber toplam 793 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler