1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. UBP’liler bunlara dur diyecek mi?
UBP’liler bunlara dur diyecek mi?

UBP’liler bunlara dur diyecek mi?

Bu aralar yine gündemi Türkiye basınından takip ediyoruz. Örneğin YDÜ’de İlahiyat Fakültesi açılacağı haberleri, ilk olarak Türkiye basınında çıktı. Eğitim Bakanlığı ile YÖDAK “resmi başvuru yok dese de YÖK, söz konusu fakülteye onay verdiğin

A+A-

 

 

Bu aralar yine gündemi Türkiye basınından takip ediyoruz. Örneğin YDÜ’de İlahiyat Fakültesi açılacağı haberleri, ilk olarak Türkiye basınında çıktı.

Eğitim Bakanlığı ile YÖDAK “resmi başvuru yok dese de YÖK, söz konusu fakülteye onay verdiğini açıkladı. Demek ki bir yerlere bir resmi başvuru varmış.

Ancak bizim yetkililer, “kim takar Yalova Kaymakamı’nı” misali, kendi köşelerinde, her şeyi normalleştirmekle meşguller.

Efendim hiç yoktu, büyük eksiklikti, o da tamam oldu ve İlahiyat Fakültemiz, TC’li 60 öğrenciyi tam burslu olarak eğitmek üzere yola koyuldu.

Bırakın Kıbrıs’ın kuzeyinde İlahiyat Fakültesi açılmasını, açılış şekli bile, başlı başına bir skandal, ancak yazık ki, ne hesap soran var, ne de hesap veren.

Bakalım toplum bunun hesabını kesecek mi?

Kıbrıs’ın kuzeyinde hızla başkalaşan toplum yapısı içinde, belli ki bundan sonraki icraatlar da yeni yapıya göre şekillendirilecek. Hani diyoruz ya, birileri bizi Müslümanlaştırmak istiyor diye, aslında galiba kimse bizim Müslümanlaştırılmamız için kendini yormuyor artık.

Nasıl olmasa yeterince istenilen düzeyde Türk, marjinal olmayan, itaatkar Müslüman bir yapı var zaten.

Birkaç marjinalin Türklüğü ve Müslümanlığı ile bundan sonra kimsenin uğraşması gerekmiyor!

Çeşitli güvenilir kaynaklar, YDÜ’nün İlahiyat Fakültesi için TC Hükümetinden, 20 milyon dolar aldığını söylüyor. Ne kadar doğru, ne kadar yanlış bilmiyoruz ancak mutlaka, 60 öğrencinin bursu bir şekilde karşılanmıştır.

Ama bu konuda bir açıklama yapılmasını beklemek, bu fakülteye neden ve nasıl ihtiyaç duyulduğuna, mezun olacak bu öğrencilerin ne olacağına açıklık getirilmesini beklemek hayalcilik.

YDÜ bugüne kadar medyada konuşlandığı korumacılık kalkanının ardından, hiçbir fakültesi ile ilgili kimseyi sayıp, tek satır açıklama yapmadı. Bütün yasasızlık ve usulsüzlüklere rağmen de sessizce kendi bildiğini yapmaya da devam etti.

Bu köşelerde her gün yazılar yazıyor, ekranlarda konuşuyor, programlar yapıyoruz. Her şeyin temelinde aslında daha güzel bir ülkede, daha güzel günlerde yaşamak dürtüsü var.

Sevgi var...

Bu toprakları bu değerleri, bu adayı sevmek var…

Denizin kokusunu, kuşun sesini, toprağın çiğini sahiplenmek var…

Belki her şeyden önemlisi yarına inanmak var...

Ve şüphesiz ki bu sevgi, inanç ve inat hiç kimsenin tekelinde değil. Bugün bu coğrafyaya UBP’lisi de CTP’lisi, TDP’li, DP’li, YKP’lisi de daha nice partili partisizi de aynı duyguları besliyor.

Ancak kimse acaba hiç mi yarına dair bir sorumluluk hissetmiyor, merak ediyorum. Yarına dair bir utanç duymuyor mu kimse? Böyle günü birlik oldubittilerle bir ülke, bir toplum baştan aşağa kuşaktan kuşağa etkilenirken, kimsenin canı yanmaz mı?

Şahsen benim içim acıyor!

Utanıyorum!

Ve aciz kaldığım her anın azabını çekiyorum. Çünkü sadece kendi hayatımı değil, sonraki kuşakların da utancını peşinen yaşıyorum.

Peki ya Başbakan?

Bakanlar?

Milletvekilleri?

Hele UBP’liler…

UBP Hükümeti’nin bugüne kadar yaptığı çok kötü icraatları oldu. Başarısız girişimleri, türlü partizanlık ve yandaşlıkları.

Ama son UBP hükümetinin bu ülkede yaptığı tek kelimelik bir hata yoktur! 

Bu hükümetin yaptığı her şey ama her şey tamamen bilerek, isteyerek yapılmıştır.

Bugün herkese ama her şeyden önce bütün UBP’lilere önemli bir görev düşüyor. Hızla yok olan bir toplum ve muhtemelen bizden sonraki kuşaklara bırakamayacağımız değerlerimiz elden giderken, bu sessizliğe ortak olmasınlar.

Bugün ilahiyat fakülteleri, imam hatip liseleri, Türkiye sermayesinin hızlı yerleşimi, ayyuka çıkmış nüfus politikaları, yeni vatandaşlıklarla birlikte yok oluş süreci tırmanıyor.

O yüzden duyarlı olan herkesin, elini vicdanına koyup, bu günaha ortak olmayı peşinen reddetmesi şarttır.

Bu ülkede umarım hâlâ namuslu UBP’liler de vardır!

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1431 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler